Inicijatori apelacije znaju zbog čega su je podnijeli i vjerujem da ta apelacija nije samo rezultat želje SDA nego je inicirana iz nekih međunarodnih krugova, kazao je za N1 bivši predsjednik Skupštine Republike Bosne i Hercegovine Miro Lazović.
Lazović je kazao da je inicijativa SDA u vezi sa promjenom imena Republike Srpske bila nagovještena i ranije.
Ta inicijativa je davno nagovještena s obzirom da je naš Ustav pun diskriminacije. Diskriminacija je na svakom koraku, svaki Bosanac i Hercegovac je diskriminisan. Bosna i Hercegovina na svome putu ka Evropskoj uniji mora prilagoditi svoje ustavne akte evropskim regulama. To znači da sve diskriminacione odredbe moraju biti otklonjene iz postojećeg Ustava. Shvatam da je ova najavljena apelaciju u ovom trenutku možda politički diskutabilna jer će ona proizvesti određene političke implikacije. Ali, u svakom slučaju, apelacija je nagovještena i ona bi bila podnešena danas, sutra ili za godinu dana. Očekivati je da BiH iz svoga Ustava mora izbrisati sve te diskriminacione odluke”, ocijenio je Lazović.
Napomenuo je kako su i u entitetskom ustavu “u potpunosti ugrađena prava bošnjačkog i hrvatskog naroda”.
“Sama inicijativa ne znači ukidanje entiteta Republike Srpske, kako sam ja razumio, već promjene imena. Ta Republika Srpska, kako se danas zove, u budućnosti bi se mogla zvati ‘Republika srpskog, bošnjačkog i hrvatskog naroda’. Dakle, entitet se ne dovodi u pitanje nego se dovodi u pitanje ime. Inicijatori apelacije znaju zbog čega su je podnijeli i vjerujem da ta apelacija nije samo rezultat želje SDA nego je inicirana iz nekih međunarodnih krugova”, zaključio je on.
Ponovio je da će incijativa SDA o promjeni imena Republike Srpske vjerovatno proizvesti određene implikacije…
“Pravne konsekvence incijative u vezi sa imenom RS ili Danom RS mogu proizvesti ne samo unutar BiH, nego i u regionu, određene odnose, ali u međunarodnim relacijama, u međunarodnim pravnim krugovima ukoliko se usvoji jedna takva inicijativa ona ostaje validna. Dakle, Republika Srpska ukoliko ne bude poštovala, ako Ustavni sud Bosne i Hercegovine prihvati tu apelaciju, odluku Ustavnog suda ona postaje izolovano ostrvo. Republika Srpska bit će zaobiđena od mnogih međunarodnih faktora jer Evropa počiva na pravilima i zakonima. Dakle, nije to baš tako benigna inicijativa, ona ima dalekosežne pravne posljedice koje mogu proizvesti određene promjene na prostoru BiH”, kazao je na kraju Miro Lazović.
“To će sigurno ići”
Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine je za Al Jazeeru Balkans govorio o tome zašto Stranka demokratske akcije želi promjenu imena jednog bh. entiteta.
Stranka demokratske akcije pokrenut će pravnu proceduru za promjenu imena bh. entiteta Republika Srpska, jer je taj naziv diskriminatorski prema svima onima koji nisu Srbi, izjavio je u srijedu član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Šefik Džaferović.
“SDA će odlučiti ko će pokrenuti pravnu proceduru, ali to će sigurno ići. Bosna i Hercegovina je multietnička država i nije u redu da se jedan dio Bosne i Hercegovine označava samo po jednom od naroda, pa ni entitet RS. Također, RS je, po Ustavu tog entiteta, multietnički, u kojem svi narodi i ostali građani trebaju biti ravnopravni. Dakle, to je diskriminacija prema svim onima koji nisu Srbi da se entitet zove po jednom od naroda”, rekao je on gostujući u programu Al Jazeere Balkans.
Džaferović je dodao da je praksa pokazala da je sam naziv Republike Srpske sistemski korišten za diskriminaciju svih onih koji nisu Srbi u tom bh. entitetu – osporava se pravo na jezik, proporcionalno zapošljavanje u javnim institucijama, krše se odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, kao što je odluka o 9. januaru.
“Ne znam čemu drama oko te odluke, to je pravna procedura”, kazao je te dodao da postoje konvencije o ljudskim pravima koje su nadređene Ustavu Bosne i Hercegovine te da je Ustavni sud Bosne i Hercegovine i ranije preispitivao Ustav sa aspekta usklađenosti s Međunarodnom konvencijom o ljudskim pravima.
“Prije svega, štetno je uskraćivati narodu pravo na maternji jezik, na zapošljavanje, na ostala ljudska prava koja se krše u tom entitetu, frustrirajuće je to da se obilježava 9. januar, iako je Ustavni sud Bosne i Hercegovine kazao tu šta ima da se kaže. Što se pokušava Bosnu i Hercegovinu predstaviti kao zajednica entiteta, a to je država koja ima svoje izvorne nadležnosti, prijeti se usvajanjem krivičnog zakona u RS-u protiv zvaničnika iz tog entiteta na državnom nivou, koje ne slijede instrukcije. Nije frustrirajuće ovo što SDA radi, jer to je pravna procedura, koja će biti testirana na Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine”, poručio je Džaferović.
(N1)