Rusija je u četvrtak upozorila Sjedinjene Države da ne interveniraju vojno u Venecueli, tvrdeći da bi takav potez izazvao katastrofični scenarij, javila je novinska agencija Interfax, navodeći riječi zamjenika ministra vanjskih poslova Sergeja Rjabkova.
Venecuelanski opozicioni čelnik Juan Guaido u srijedu se proglasio privremenim predsjednikom države, zadobijajući podršku Washingtona i brojnih latinoameričkih država, što je nagnalo socijalističkog čelnika te naftom bogate zemlje Nicolasa Madura, koji je na njenom čelu od 2013. godine, da prekine diplomatske veze sa Sjedinjenim Državama.
Interfax je naveo riječi Rjabkova da Moskva stoji iza Venecuele u zaštiti njenog suvereniteta i principa nemiješanja u unutrašnje stvari zemlje.
Novinska agencija također citira izjavu Rjabkova kako Moskva očekuje da Sjedinjene Države i druge zemlje pojačaju pritisak na Caracas, prenosi Reuters.
Peking: Podrška suverenitetu Venecuele
Kineske vlasti saopštile su danas da se protive spoljnom mešanju u Venecueli i da podržavaju napore te zemlje da zaštiti svoju nezavisnost i stabilnost.
Portparolka Ministarstva spoljnih poslova Kine, Hua Čunjing, pozvala je sve strane na smirenost i razumno pronalaženje mirnog rešenja, prenosi Rojters.
„Kina podržava napore venecuelanske vlade da zaštiti suverenitet, nezavisnost i stabilnost zemlje”, rekla je Hua na redovnoj konferenciji za novinare u Pekingu.
Ona je naglasila da „spoljne sankcije ili mešanje obično situaciju dodatno iskomplikuju i nisu od pomoći u rešavanju istinskih problema”.
Venecuealanski opozicioni lider Huan Guaido proglasio se u sredu za privremenog predsednika, što je podržao Vašington i delovi Latinske Amerike, a zbog čega je Nikolas Maduro, koji se nalazi na čelu zemlje od 2013, raskinuo odnose sa SAD.
Kina je Venecueli tokom protekle decenije pozajmila više od 50 milijardi dolara kroz sporazume o razmeni nafte za kredite, obezbeđujući energetsko snabdevanje za ovu najbrže rastuću ekonomiju, prenosi Tanjug.
Međutim, finansiranje je posustalo kada je ekonomija te južnoameričke zemlje počela da naglo slabi 2015, pod pritiskom vrtoglavi rastućih cena nafte.
Erdogan: Uz Madura
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan pozvao je venecuelanskog predsjednika Nicolasa Madura, čiji odlazak traže SAD, i izrazio mu podršku, saopšteno je iz turskog predsjedništva.
“Brate Maduro, glavu gore, Turska je uz tebe”, rekao je Erdogan svom kolegi u telefonskom razgovoru. To je na Twitteru naveo njegov protparol Ibrahim Kalin.
Kalin je takođe podijelio i hashtag #WeAreMaduro (Mi smo Maduro) kao znak podrške venecuelanskom predsjedniku.
Erdogan i Maduro više godina održavaju bliske veze.
Tokom posjete Karakasu u decembru, Erdogan je javno podržao Madura u pogledu sankcija koje su SAD nametnule Venecueli.
Takođe, turski lider je Maduru obećao pomoć u rješavanju ekonomske krize.
SAD i njihovi saveznici u regionu, počevši od Brazila i Kolumbije, priznali su predsjednika venecuelanskog parlamenta Juana Guaida, koji se juče sam proglasio za predsjednika. EU je pozvala da se čuje “glas naroda” Venecuele i zatražila “slobodne” izbore, ali nije priznala samoproglašenog vršioca dužnosti predsjednika. EU ne priznaje ni Madura.
Guaido se za predsjednika proglasio pred desetinama hiljada pristalica koje u Karakasu demonstriraju protiv Madura, čiji drugi mandat ne priznaju SAD, EU i veći broj latinoameričkih zemalja.
Pristalice i protivnici Madura su izašli na ulice širom Venecuele, a tenzije su velike. Prema navodima nevladinih organizacija, od utorka je život izgubilo 13 ljudi.
Gutereš: Poziv na dijalog
Glavni tajnik Ujedinjenih nacija, Antonio Guterres, pozvao je u četvrtak na dijalog kako bi se izbjegla eskalacija i spriječila katastrofa u Venecueli gdje se opozicioni čelnik proglasio predsjednikom, a što su priznale Sjedinjene Američke Države, Kanada i većina latinoameričkih zemalja.
Opozicioni čelnik, Juan Guaido, proglasio se u srijedu u Caracasu privremenim predsjednikom Venecuele pred hiljadama simpatizera koji su protestovali protiv aktualnog predsjednika, Nicolasa Madura. Sjedinjene Američke Države, Kanada i većina latinoameričkih zemalja priznale su Guaida za šefa države, zbog čega je Maduro prekinuo odnose sa Sjedinjenim Američkim Državama.
“Nadamo se da je dijalog moguć kako bi se izbjegla eskalacija koja vodi u sukob koji bi bio katastrofa za stanovništvo zemlje i regije”, rekao je Guterres u intervjuu objavljenom na Facebooku, a prenosi agencija AFP.
Guterresov glasnogovornik, Stephane Dujarric pozvao je na provedbu nezavisne istrage navodnih žrtava koje su ubijene tokom nemira, a podijeljenu zemlju pozvao je da počne miran dijalog, piše Reuters.
Maduro je prisegnuo na novi mandat 10. januara, nakon uvelike bojkotiranih izbora održanih u 2018., koje su mnoge strane vlade proglasile nepoštenima. Od tada pristaše venecuelanske opozicije traže od Guaida da preuzme ulogu predsjednika.
Protivnici i pristaše predsjednika Madura masovno su izašli na ulice u cijeloj zemlji u visoko napetom situaciji. Trinaest je osoba poginulo od utorak u nemirima koji su prethodili protestima, navodi jedna nevladina organizacija za ljudska prava.
Otada je venecuelanski predsjednik izložen sve snažnijem međunarodnom pritisku da podnese ostavku.
“Imperijalistička vlada Sjedinjenih Američkih Država vodi operaciju sa ciljem nametanja marionetske vlade” koja će opsluživati interese Washingtona, naglasio je predsjednik Venecuele u današnjem govoru pred brojnim okupljenim pristašama.
Američki državni sekretar, Mike Pompeo, odgovorio je da Maduro nije ovlašten protjerivati američke diplomate. “Sjedinjene Države ne priznaju Madurov režim kao vladu Venecuele”, istaknuo je Pompeo u saopštenju.
Američki predsjednik, Donald Trump, prethodno je izjavio da Guaidu “službeno priznaje” status privremenog predsjednika, nazvajući nacionalnu skupštinu “jedinim legitimnim tijelom vlasti”.
Organizacija Američkih Država (OAD) također je priznala Guaida, kao i Brazil, Kolumbija, Čile, Argentina, Gvatemala, Paragvaj, Ekvador, Peru i Kostarika.
Na Madurovu su pak stranu stale ljevičarske vlade Kube i Bolivije, osuđujući “imperijalističke” poteze koji smjeraju na njegovo svrgavanje.
Meksiko je pak pod novim ljevičarskim predsjednikom, Andresom Manuelom Lopezom Obradorom, poručio da neće zauzimati stranu u sukobu u Venecueli. Osudili su ujedno vanjsku podršku opozicionim čelniku kao kršenje suvereniteta Venecuele.
Mogerini: Glas Venecuelanaca koji traže demokratiju ne smije biti ignorisan
Evropska unija se založila za pokretanje političkog procesa u Venecueli koji bi doveo do novih izbora pošto se lider opozicije Huan Gvaido proglasio za predsednika usred antivladinih protesta u toj zemlji.
Šefica evropske diplomatije Federika Mogerini navela je u saopštenju da glas Venecuelanaca koji zahtevaju demokratiju “ne može biti ignorisan”.
“EU snažno poziva na momentalni početak političkog procesa koji će voditi do slobodnih i verodostojnih izbora, u saglasnosti s ustavnim poretkom”, kazala je Mogerini.
Ona je navela da EU podržava skupštinu Venecuele i da njena ovlašćenja treba da budu obnovljena i poštovana. Mogerini je dodala da je EU spremna da pomogne i podrži povratak demokratije i vladavine prava u Venecueli.
(Agencije)