Predrag Marković, istoričar i potpredsjednik SPS-a, smatra da proglašenje carinske unije Prištine i Tirane predstavlja korak ka ujedinjenju Albanaca.
On je rekao da ne može da shvati zašto Amerikanci podržavaju najnesolidnije saveznike koji mogu da se zamisle.
“Oni žrtvuju velikog i starog saveznika kao što je Srbija, na račun jednog političkog entiteta koji vode pravi razbojnici, Hašim Tači, Ramuš Haradinaj”, kaže Marković.
Marković je ocijenio da EU mora, ipak, da razmisli da li u srcu Evrope, kakva je Srbija, neko može tako stalno da širi nestabilnost, kao što radi Amerika.
“Čudi me da EU nikako ne može da se uspravi i da bude nezavisna u odnosu na Ameriku. Sva zaoštravanja sa Rusijom veoma štete EU, Ameriku ništa ne košta, ona ima mnogo poslova. EU bi morala da ima neku svoju politiku u odnosu na Ameriku, koja na tuđi račun isteruje svoje probleme sa Rusijom”, rekao je Marković za Televiziju “Pink”.
Selaković: Još im samo nedostaje kralj
Generalni sekretar predsjednika Srbije Nikola Selaković ocijenio je da se sporazumom o carinskom ujedinjenju Prištine i Tirane stvara albansko-albanska carinska unija.
“Nedostaje im samo kralj pa da imaju personalnu uniju”, rekao je Selaković za RTS.
On je podsjetio da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić predložio ranije formiranje carinske unije na Zapadnom Balkanu, ali je to odbijeno.
Govoreći o dijalogu Beograda i Prištine, koji izgleda kao da je u blokadi, Selaković je istakao da je važno da se dijalog nastavi i da se nada danas ili sutra novom datumu za dijalog u Briselu.
Selaković je rekao da odbijanje Prištine da se dijalog nastavi, nije ništa novo.
“Ono što je novo jeste činjenica da je to njihovo odbijanje – iznošenje raznih neistinitih ili ciničnih izgovora, ovog puta praćeno i nasiljem nad kosovsko-metohijskim Srbima”, kaže Selaković.
On je istakao da je važno to što je američka administracija napad na kosovske Srbe okarakterisala kao akt nasilja.
“Interesantno je što su Amerikanci rekli da je reč o nasilju i imali smo reakcije vašingtonske administracije. To nam pruža negde neku nadu da će posle stišavanja situacije na Korejskom poluostrvu američka administracija početi da vodi drugačiju politiku kada je u pitanju Balkan”, smatra Selaković.
On je dodao da sa prištinske strane odavno postoji “pokušaj trgovine sa zajednicom srpskih opština /ZSO/”.
“Oni pokušavaju da se time bave, ali je važno da se dijalog nastavi, koji izgleda kao da je u blokadi, čemu dobrim delom doprinosi Priština”, kaže Selaković.
On je ocijenio da će prištinska strana uraditi sve da se izvrši pritisak na predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.
“Imam poverenja u njega i građani Srbije treba da imaju poverenja, jer bez obzira na pritiske on je neko ko ume i zna da donosi odluke u interesu naroda”, rekao je Selaković.
On je napomenuo da će Vučić održati konsultacije sa predstavnicima Srpske liste i ističe da “Srbi na Kosmetu nemaju većeg saveznika, niti onog ko više razumije njihove probleme i bori se za njihovo rešavanje od predsjednika i vlade u Beogradu”.
Selaković kaže da su Prištini “kost u grlu” države članice EU koje nisu priznale secesiju Kosmeta od Srbije.
“Španija nam je prijateljska država i cenimo njihov stav”, rekao je Selaković.
Mihajlović: Nije lak period
Potpredsjednik Vlade Srbije Zorana Mihajlović je rekla da će srpske nadležne institucije reagovati povodom carinskog ujedinjenja Prištine i Tirane.
“Postoje druge institucije koje će dati odgovor na to, nije lak period za Srbiju”, rekla je Mihajlovićeva novinarima.
Ona je dodala da Srbija neke stvari koje su ispred nje mora rješavati, a sa druge strane mora učiniti sve da Srbi na Kosovu i Metohiji imaju život dostojan čovjeka, a i da Srbija ima status kakav zaslužuje, prenijeli su beogradski mediji.
Sporazum usvojen sa 67 glasova, jedan protiv
Parlament samoproglašenog Kosova usvojio je sinoć Sporazum o carinskom ujedinjenju Prištine i Tirane, javio je RTS.
Poslanici su sa 67 glasova “za”, jednim uzdržanim i jednim “protiv” potvrdili sporazum između samoproglašenog Kosova i Albanije.
Poslanici Skupštine samoproglašenog Kosova podržali su prethodno Nacrt rezolucije kojom se ukida kontrola kretanja putnika na prelazima sa Albanijom.
Predlagač rezolucije, poslanik Socijaldemokratske partije Dardan Moloća, rekao je tada da se time ne uklanja granica, već ukida kontrola prilikom kretanja građana.
(Srna)