Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković rekao je u Narodnoj skupštini da je sve što je u proteklih 25 godina urađeno u BiH učinjeno na štetu Republike Srpske.
Tokom skupštinske rasprave o informaciji o neustavnoj transformaciji dejtonske BiH i uticaju na položaj i prava Republike Srpske, Višković je rekao da je druga strana u BiH naučena da je kompromis samo ako se Republika Srpska odrekne nečega.
Prema njegovim riječima, kompromis u BiH je ako se nečega odreknu i FBiH i Republika Srpska.
On je pozvao poslanika PDP Igora Crnatka da objasni na koji će se način mijenjati poslovnik o radu Parlamentarne skupštine BiH, a da to ne bude na štetu Republike Srpske.
– Ako imate uticaja nemojte to raditi, a vladajte naredne četiri godine u Savjetu ministara, imaćete našu podršku. Nemojte derogirati Republiku Srpsku zbog nekih trenutnih pozicija jer će se to obiti o glavu Srpskoj kad-tad – poručio je Višković.
Višković je iznio podatak da je u institucijama BiH 2003. godine bilo zaposleno 3.000 ljudi, dok danas taj broj iznosi 25.000, te upitao ko će i iz kojih sredstava da plati te ljude. On je rekao da opozicija istovremeno kritikuje vlasti Republike Srpske zbog zapošljavanja u javnom sektoru, tražeći moratorijum na zapošljavanje.
Višković je izrazio očekivanje da će ministri iz Republike Srpske nešto preduzeti po tom pitanju u Savjetu ministara i da kažu drugoj strani “ne možete više pljačkati Republiku Srpsku”.
On je naveo da je preduzeće “Elektroprenos BiH” dvije godine u blokadi, napominjinjući da nije u pitanju samo 200 miliona KM koji treba da idu u investicije, već da je i svim članovima Upravnog odbora istekao mandat prije dvije i više godina.
– Ovo treba rješavati, jer je to interes Republike Srpske – i vlasti i opozicije – zaključio je Višković.
Poslanik PDP Igor Crnadak rekao je da kod vladajuće koalicije u Republici Srpskoj nema želje i volje za jedinstvom kako se to želi predstaviti kroz ovu informaciju.
– Ova informacija je neprihvatljiva jer je predloženi dokument netačan, uvredljiv, optužujući i napadački prema opoziciji – smatra Crnadak.
On je rekao da se u prethodne četiri godine nijedna loša stvar po Republiku Srpsku nije desila na nivou BiH, te da nije prenesena nijedna nadležnost Republike Srpske.
Poslanicima u Narodnoj skupštini Republike Srpske dostavljeno je 20 zaključaka koje je predložila vladajuća većina u parlamentu.
U zaključcima se navodi i da Narodna skupština odbacuje sve akte koji su protivustavni i nisu u skladu sa Dejtonskim sporazumom.
Trivić: Ne zanimaju me interesi Hrvata
Ne znam da li ste vi, kolege poslanici, čitali materijal kada ste ga potpisivali. Ako jeste, daću vam drugu šansu. Ovako nešto da ponovo dođe u parlament, ne postojite za mene, rekla je Jelena Trivić na posebnoj sjednici Narode skupštine RS obraćajući se poslanicima SNSD.
– Znate li šta ste potpisali, kakve kvalifikacije za ljude ste potpisali? A niste vi pisali; to je problem. Neko vas je natjerao i vi nemate dostojanstvo. Imate popravni ispit kod mene – dodala je ona.
Ocijenila je da je Informacija o neustavnoj transformaciji dejtonske strukture BiH i uticaju na položaj i prava RS pokušaj da se ućutka opozicija, ali da neće uspjeti u tome.
– Prenesite moje pitanje Miloradu Dodiku, zašto u ovoj informaciji nema ništa o programu HDZ. Program je jači od bilo koje deklaracije. A taj program je zacrtao ukidanje teritorije Srpske. Hrvati se u još većoj mjeri zalažu za BiH bez entiteta, a vi u Informaciji kukate nad položajem Hrvata na 17 mjesta. Čije vi interese zastupate? Malo hrvatske, malo američke, malo ruske… Ne zanimaju me interesi Hrvata – istakla je Trivićeva.
Cvijanović: Netačna priča o dokumentu
Predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je u Narodnoj skupštini da je u okviru ustavne strukture BiH tokom nasrtaja i udara najviše stradala Republika Srpska sa svojim ovlaštenjima, ali isto tako sa kaznama kojima su iz tog perioda najviše bili podvrgnuti ljudi iz SDS.
Tokom skupštinske rasprave o informaciji o neustavnoj transformaciji dejtonske BiH i uticaju na položaj i prava Republike Srpske, Cvijanovićeva je rekla da je netačna priča opozicije kako ništa u ovoj informaciji ne valja zato što u ovom dokumentu postoje fakti koji su se dešavali u ustavnoj strukturi u okviru BiH, a u okviru tih nasrtaja i udara najviše je stradala Republika Srpska.
Cvijanovićeva je navela da je u priči o etiketiranju malo reći kroz šta je sve prošao SDS u tom periodu.
– Nije vama SNSD i ova Narodna skupština dala takvu etiketu, već upravo stranci koji su se vama bavili onako kako su se bavili – istakla je Cvijanovićeva.
Ona je rekla da su mnoge stvari iz ove informacije na koje reaguje opozicija citati koji su fakti iz proteklog perioda koji se ne mogu zanemariti.
– Hoćete da kažete da ne trebamo mi citirati ono što kaže Kasim Trnka kada su tu jasno postavljeni orijentiri cijele bošnjačke politike prema ovoj BiH u kojoj ona može biti dobra samo prema njihovoj mjeri – dodala je Cvijanovićeva.
Ona je podsjetila da je opozicija mnogo puta tokom redovnog mandata u Savjetu ministara govorila da ne može da podrži neko pitanje u Sarajevu, da se ratifikuje neki sporazum uz obrazloženje da ne žele da se Republika Srpska zadužuje.
– Sada kada opozicija nema redovan mandat, kada je 13 mjeseci prošlo od održanih izbora, priča kako treba da se deblokira rad parlamenta BiH da bi pomogao da dođu do kreditnih sredstava koji su kao bitni za razvoj cijele BiH. To je licemjerno – istakla je Cvijanovićeva.
Prema njenom mišljenju, nikakav novac ne treba opoziciji, to je samo pokriće da se gore deblokira djelimično proces. “Mi znamo šta iza toga stoji”, rekla je Cvijanovićeva.
Ona je istakla da se ne mogu mijenjati pravila koja definišu kapacitet Republike Srpske i ne mogu se svoditi na nešto što je ispod jedne trećine, zato što je to udar na Republiku Srpsku.
Ona je rekla da su netačne tvrdnje opozicije da su protekli izbori pokradeni.
– Izbori nisu pokradeni. Opozicija kada gubi izbore nastoji da traži izmjene Izbornog zakona – rekla je Cvijanovićeva.
Dodik o presudama, Stanivuković o švercu
Ako je neko nekada bio švercer, on uvijek želi da bude švercer, rekao je poslanik PDP Draško Stanivuković u obraćanju članu Predsjedništva BiH Miloradu Dodiku.
– Mi poslanici nismo kutije ronhila ni litre benzina, nego ljudska bića. To znači da kada nas neko slaže, ostavlja trag na nama. Kada nešto s vama dogovorimo, nemamo garanciju da ćete to ispoštovati. Rekli ste da su Karadžić i Mladić veliki Srbi, pa izjavili da ih treba hapsiti. Rekli ste da ste za NATO, pa onda protiv. Rekli ste da ćete se povući iz Sarajeva, pa sada nećete. Koji ste Vi Dodik? Tenderi pripadaju vašoj porodici – rekao je Stanivuković.
Dodik je odgovorio da nema nijednu presudu da je prekršio zakon, osim za brzu vožnju kad je bio mlađi.
– A proganjan sam najmanje 10 godina. Nikada u životu nisam švercovao. Ako tražite Dodika, otiđite na izbore i vidjećete ko sam. I da sam mislio da se povučem iz politike, e sada neću, pobijediću vas kad god hoćete. Nema dokaza da se nešto krade. Mlad si, nemoj da vrijeđaš. Može neko da ti se ne sviđa, ali poslanici treba da govore istinu – rekao je Dodik.
Dodik je dodao da je u ratu bio komandir jedinice policije za kontrolu ratnog aerodroma, dok nije počeo da radi posao poslanika.
– Ovaj čovjek ovdje je glasao za formiranje Vojske Republike Srpske. Kad god je napadnut SDS, smatrao sam tada da je napadnuta Srpska. Da, pričao sam o Karadžiću, ali sam otišao u Hag i rekao šta sam imao – rekao je Dodik.
Rekao je da su rađena istraživanja u Bijeljini prema kojima SNSD ima prednost od 6 odsto u odnosu na SDS.
– Što se tiče Banjaluke, vi ste tek na petom mjestu. Prvi sam ja, druga je Željka, treći Igor, pa tek negdje tamo neki koji su se kandidovali za gradonačelnika. Nećete pobijediti – rekao je Dodik.
On je potom ponudio Mirku Šaroviću i Branislavu Borenoviću da njih trojica nasamo pokušaju usaglasiti jedinstven dokument, ali ni to nisu prihvatili.
SDA: Entiteti će biti dovedeni u pitanje
Današnja sjednica Narodne skupštine RS kojom se problematizuje Dejtonski mirovni sporazum predstavlja bespotrebni čin kojim se samo dodatno komplikuje politička situacija u BiH, saopštili su iz SDA.
– Postojeće nadležnosti države BiH i pozicija međunarodne zajednice su dio Dejtonskog mirovnog sporazuma. Bilo kakvo podrivanje ovih nadležnosti je put kojim se ugrožava Dejtonski sporazum. Ako se dovede u pitanje Dejtonski mirovni sporazum prvo što će biti dovedeno u pitanje su entiteti koji se nastali ovim sporazumom – kazali su u SDA.
Država Bosna i Hercegovina je, poručuju, postojala i prije Dejtonskog mirovnog sporazuma.
– Pozivamo SNSD i Milorada Dodika da poštuju sve postojeće zakone, jer postupanje po principu “švedskog stola“ nije moguće. To je u interesu i RS i svih naroda koji žive u tom entitetu – saopštili su iz ove stranke.
(Srna, Srpskainfo, Klix, foto: S. Pašalić)