Poslanik PDP-a Branislav Borenović rekao je da je diskusija o interpelaciji za razmatranje politika u oblasti zdravstvenog i penzionog sistema bila korektna i potrebna, jer se u parlamentu pričalo o životnim stvarima za građane Srpske.
Borenović je rekao da ostaje gorčina što su poslanici bili uskraćeni za pisani odgovor Vlade na ovu interpelaciju, koja je urađena kvalitetno.
“Da smo ga dobili, rasprava bi bila efektnija. Dobili smo mali dio odgovora i postigli to da 12 pitanja u ovom dokumentu predstavljaju istinu o stanju u zdravstvu i penzionom sistemu Srpske”, ocijenio je Borenović u završnoj riječi u Narodnoj skupštini o interpelaciji za razmatranje politika u oblasti zdravstvenog i penzionog sistema – prijedlog narodnih poslanika.
On je rekao da Vlada u zdravstvu Srpske treba da uspostavi princip odgovornosti – da nagradi one koji dobro vode zdravstvene ustanove, a kazni rukovodioce koji rade suprotno.
Borenović je naglasio da su na ovu interpelaciju klubovi poslanika SDS-SRS i PDP predložili zaključke među kojima su i onaj da se utvrdi pojedinačna odgovornost nosilaca izvršnih funkcija u ovim oblastima, da se povećaju plate zdravstvenih radnika, kao i penzije, te da se spriječi odlazak zdravstvenih radnika u inostranstvo.
Tokom današnje rasprave, Borenović je rekao da će Klub poslanika PDP-a u Narodnoj skupštini predložiti zaključke u vezi sa Interpelacijom za razmatranje politika u oblasti zdravstvenog i penzionog sistema, a jedan od njih je da Vlada u roku od 90 dana obezbijedi uslove za povećanje penzija od najmanje deset odsto i plate zdravstvenih radnika od najmanje 20 odsto.
Borenović je dodao da se zaključci odnose i na potrebe utvrđivanja odgovornosti za neodrživo finansijsko stanje u zdravstvenom i penzionom sistemu i da se razriješe dužnosti svi koji su za to odgovorni.
“Da se odmah predlože i utvrde sistemske mjere za trajno rješavanje nagomilanih problema u zdravstvu i PIO, te da se izvrši revizija poslovanja Fonda zdravstvenog osiguranja i svih javnih zdravstvenih institucija koje posluju sa gubitkom i ne izmiruju zakonske obaveze u posljednje tri godine”, rekao je Borenović novinarima u Narodnoj skupštini.
On je dodao da se jednim od zaključaka konstatuje da Vlada Srpske nije ispunila ključne ciljeve u ovoj oblasti iz ekspozea predsjednika Vlade i programa rada Vlade.
Borenović je naglasio da se Srpska suočava sa ozbiljnim problemima u finansiranju zdravstvenog i penzionog sistema Republike Srpske, te da samo zdravstvene ustanove duguju više od 500 miliona KM po osnovu poreza i doprinosa i kreditnih zaduženja.
“Neuplaćeni doprinosi za Fond PIO iznose 450 miliona KM, od toga čak 250 miliona KM ide za vladine institucije, javna preduzeća i zdravstvene ustanove. Da je bilo redovnosti uplata, danas bi penzije bile veće za 25 odsto”, zaključio je Borenović.
Potpredsjednik Vlade Republike Srpske Anton Kasipović rekao je da zdravstveni i sistem penzijskog i invalidskog osiguranja imaju probleme, koji nisu mali, ali da ima i izvanrednih rezultata.
Kasipović je u Narodnoj skupštini Republike Srpske rekao da je naplata poreza i doprinosa pitanje kojim se potrebno ozbiljnije baviti u budućnosti.
Šef Kluba SDS-a Vukota Govedarica rekao je da zabrinjava činjenica da neizmirene obaveze u zdravstvu trenutno iznose više od milijardu KM.
“Imamo kašnjenje plata, neuplaćene doprinose. Nažalost, sljedeća godina biće godina pravih pokazatelja kada zdravstvene ustanove pređu na trezorsko poslovanje”, rekao je Govedarica tokom rasprave o Interpelaciji za razmatranje politika u oblasti zdravstvenog i penzionog sistema.
On je naveo da je Klub SDS-SRS predložio zaključke, među kojima je i ona da Vlada i resorno ministarstvo i Fond zdravstvenog osiguranja, u skladu sa sporazumom o specijalnim paralelnim vezama sa Srbijom, započnu pregovore sa istim institucijama iz Srbije o preuzimanju i implementaciji integralnog informacionog sistema, uspostavljenog u Srbiji, čime bi se pojačala komplementarnost zdravstvenih sistema Srpske i Srbije.
Poslanik Srpske radikalne stranke Milanko Mihajilica pohvalio je činjenicu da su izgrađene bolnice u Nevesinju i Bijeljini, da se završava projekat izgradnje i rekonstrukcije Univerzitetskog kliničkog centra, kao i da će biti izgrađene bolnice u Istočnom Sarajevu i Doboju.
On je rekao da to nikome ne smeta i da to ne znači da ne treba razgovarati o problemima u zdravstvenom sektoru u kojem su evidentirana ogromna dugovanja.
“Smatram da su plate zdravstvenih radnika nedovoljne i da organizacija u zdravstvu nije na zadovoljavajućem nivou, da je puno politike i da ima dosta štetnih ugovora na kojima se gube desetine miliona KM, kao i da ima viška nemedicinskog kadra. To su činjenice koje treba da rješavamo”, rekao je Mihajilica.
Potpredsjednik Vlade Republike Srpske Srebrenka Golić rekla je da će izgradnja bolnice u Istočnom Sarajevu biti finansirana iz tekućih, a ne kreditnih sredstava. Golićeva je istakla da vrijednost tog projekta, po sistemu “ključ u ruke”, iznosi više od 55 miliona KM.
“U budžetu imaju sredstva, već dvije rate su plaćene i radovi idu planiranom dinamikom i do kraja godine biće izgrađena bolnica”, rekla je Golićeva u Narodnoj skupštini Republike Srpske.
Poslanik Napredne Srpske Goran Đorđić rekao je da je Fond zdravstvenog osiguranja u ogromnim problemima, odnosno dugovima koji iznose stotine miliona KM.
“Za ono što gradimo i modernizujemo dižemo kredite, nismo uspjeli bez toga”, istakao je Đorđić tokom rasprave o Interpelaciji za razmatranje politika u oblasti zdravstvenog i penzionog sistema.
On je ukazao da su plate zdravstvenih radnika ispod prosjeka u regionu, te da je to osnovni razlog zbog koga oni masovno odlaze da rade u inostranstvo.
Poslanik SDS-a Nedeljko Glamočak rekao je da je situacija u zdravstvenom sektoru katastrofalna i da nije rješenje u kreditnim zaduženjima.
“Nije problem ljekara i ljekarske usluge, nego je problem njihovog statusa i da li će otići u penziju bez uplaćenog radnog staža”, dodao je Glamočak.
“Dugovanja za doprinose su 452 miliona KM i to se mora riješiti ako hoćemo zdrav zdravstveni sistem”, poručio je Glamočak.
On je naveo da je povećanje penzija od dva odsto mizerno, te da je riječ o 2,5 KM, koliko košta i kilogram jabuka.
Poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Milica Lovrić rekla je da zdravstveni sistem Srpske omogućava i daje priliku svakom pacijentu da se liječi, te da ulaganja u zdravstvo nikada nisu trošak.
Lovrićeva je istakla da je zdravstveni sistem Srpske nakon rata i u tranziciji bio u lošem stanju, zbog čega je zahtijevao unapređenje i osavremenjivanje konstantnim ulaganjima.
Prema njenim riječima, u proteklom periodu mnogo je učinjeno za pacijente.
“Na primjer, liječenje kardiovaskularnih oboljenja unapređeno je i izgradnjom bolnice u Bijeljini koja je značajna ne samo za građane Semberije, već i cijele Srpske”, rekla je Lovrićeva tokom rasprave u Narodnoj skupštini o interpelaciji za razmatranje politika u oblasti zdravstvenog i penzionog sistema.
Šef Kluba poslanika NDP-a Krsto Jandrić upozorio je da Srpsku košta loša kadrovska politika i stranačko zapošljavanje u zdravstvu.
On je istakao da bi stručnjaci u toj oblasti trebalo da budu zadovoljni kako bi sistem bio funkcionalan i efikasan.
“Možete imati najsavremenije aparate i uređaje, ali uspješnosti sistema nema ako ljekar ne primi dva, tri mjeseca platu. Ne treba zaustaviti ulaganja u zdravstvu, ali to ne može biti prioritet dok se pomenuti problemi ne riješe”, upozorio je Jandrić.
On je naveo da je potrebno održati posebnu tematsku sjednicu Narodne skupštine zbog ozbiljnih problema u zdravstvu.
Poslanik SDS-a Davor Šešić naglasio je da stanje u zdravstvenom i penzionom sistemu Srpske jeste političko pitanje, jer vlast snosi odgovornost za upravljanje tim oblastima u posljednjih 12 godina.
On je rekao da mladi i stručni ljekari ne odlaze u privatne klinike, već u inostranstvo, te da i dalje u zdravstvu postoji višak nemedicinskog osoblja.
NJegov stranački kolega Nade Planinčević napomenuo je da je interes Srpske da Fond PIO i Fond zdravstvenog osiguranja samostalno funkcionišu i da se finansiranje iz budžeta svede na najmanju moguću mjeru.
On je rekao da se i ovi fondovi, nažalost, pune iz kreditnih sredstava, koje bi trebalo koristiti za razvoj.
Narodni poslanici danas su razmotrili interpelaciju za razmatranje politika u oblasti zdravstvenog i penzionog sistema.
Predsjednik Narodne skupštine Nedeljko Čubrilović zaključio je današnju sjednicu, koja će biti nastavljena sutra u 10.00 časova raspravom o interpelaciji za razmatranje politike upravljanja javnim preduzećima u Republici Srpskoj – prijedlog narodnih poslanika.
Nakon ove sjednice trebalo bi da počne nova sjednica Narodne skupštine sa 15 tačaka dnevnog reda.
Poslanici bi, između ostalog, trebali da po hitnom postupku razmatraju Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o republičkoj upravi, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnovnom vaspitanju i obrazovanju i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju.
(Srna)