Više od tri četvrtine ispitanih gradjana Kosova protivi se ideji o razmeni teritorije sa Srbijom, pokazalo je istraživanje javnog mnjenja Demokratskog instituta Kosova.
Institut je istraživanje sproveo povodom dijaloga Kosova i Srbije i došao da podatka da je 77,6 odsto ispitanika protiv ideje o razmeni teritorija.
Na pitanje šta će preduzeti gradjani ukoliko predsednici Kosova i Srbije ipak postignu sporazum o razmeni teritorija po etničkoj osnovi, 51,5 odsto ispitanika se izjasnilo da će protestovati.
Oko 20 odsto gradjana se izjasnilo da će tražiti referendum, a devet odsto se izjasnilo da će prihvatiti takav sporazum.
Rezultat istraživanja je da je 71 odsto ispitanika nezadovoljan pristupom predsednika Hašima Tačija dijalogu sa Srbijom, a 20 odsto je zadovoljno.
Na pitanje koju bi opciju prihvatili promenu granice Kosova ili Zajednicu opština sa srpskom većinom sa izvršnim ovlašćenjima, 82,9 odsto ispitanika se izjasnilo da ne bi prihvatili nijednu, dok 10 odsto više podržava promenu granice nego Zajednicu.
Nezadovoljno ulogom opozicije u procesu briselskog dijaloga izrazilo je 65,5 odsto ispitanika.
Tači: Imam podršku SAD i Evrope za dogovor sa Vučićem
Predsednik Kosova Hašim Tači izjavio je danas da je opšta ocena stranih zvaničnika sa kojim je razgovarao u Njujorku da je status kvo na Kosovu neodrživ i da mora biti prevazidjen.
Sumirajući rezultate posete Njujorku gde je održana sednica Generalne skupštine UN, Tači je kazao da je dobio podršku američkih i evropskih zvaničnika za postizanje konačnog sporazuma u dijalogu sa Srbijom.
“Status kvo mora da se prevazidje postizanjem održivog i sveobuhvatnog sporazuma. Sporazum sa Srbijom o normalizaciji odnosa ima smisla samo kada bude zakonski obavezujući na medjunarodnom polju i ako podrazumeva recipročno priznanje i potpunu demarkaciju Kosova i Srbije”, kazao je Tači na konferenciji za novinare u Prištini.
Govoreći o sastanku sa američkim predsednikom Donaldom Trampom, Tači je rekao da je iz razgovora mogao da zaključi da Tramp “zna o Kosovu, razume, saoseća i podržava napredak Kosova”.
Kosovski predsednik je ponovio da je protiv podele ili razmene teritorija kao i protiv formiranja Zajednice srpskih opština koja bi imala izvršna ovlašćenjima ali i da snažno podržava zahteve Albanaca iz Preševske doline za pripajanje Kosovu.
“Preneo sam tokom razgovora u Njujorku i legitiman zahtev Preševa, Bujanovca i Medvedje za pripajanje Kosovu”, kazao je Tači.
On je pozvao opoziciju na Kosovu da se priključi procesu dijaloga dok je protest Samoopredeljenja koji je najavljen za sutra u Prištini, ocenio protestom “protiv pripajanja Preševske doline Kosovu”.
Tači je pozvao članice Interpola da na narednoj Generalnoj skupštini te organizacije u Dubaiju podrže članstvo zahtev Kosova za učlanjenjem.
“Članstvo Kosova u Interpolu je pitanje koje treba da ujedini celu kosovsku politiku i narednih nedelja i meseci svako treba da doprinese tome. To je državni i strateški interes, u službi bezbednosti Kosova, regiona i šire, i konsolidacije Kosova u svim oblastima”, izjavio je Tači.
Dodao je da je proces transformacije Bezbednosnih u Oružane snage Kosova ušao u konačnu fazu koja kako je naveo, podrazumeva usvajanje tri zakona u Skupštini Kosova.