U protekloj zimskoj sezoni, koja je bila rekordna, na području Istočnog Sarajeva boravili su gosti iz 54 zemlje, a turistički radnici tvrde da je to tek početak uspješne priče.
-Očekujemo da će taj rezultat biti još bolji ove godine, a investicije u turizmu, pogotovo na Jahorini, učinili su da naš grad postane prepoznatljiva turistička destinacija – rekao je direktor Turističke organizacije grada Istočno Sarajevo Igor Tošić.
Istočno Sarajevo je, pored Trebinja i Banjaluke, proglašeno turističkim gradom, a glavni adut razvoja grada je Jahorna, koja je u posljednje dvije sezone, otkako je na čelu Olimpijskog centra „Jahorina“ Dejan Ljevnaić, doživjela pravi procvat.
Na ovoj planini i na drugim destinacijama na području grada od 9. do 16. februara će biti održan i Evropski olimpijski festival mladih EJOF, što je, tvrde turistički radnici, velika marketinška prilika.
– EJOF je značajan za promociju grada, Republike Srpske i BiH, a posebno naših turističkih potencijala – ističe Tošić.
Dodaje da su za ovaj festival najavljeni učesnici iz 45 zemalja svijeta, pa očekuju i prisustvo velikog broja medija iz Evrope.
Udvostručen broj turista
– To je odlična prilika da promovišemo ono što je urađeno i pokažemo da je Jahorina postala ozbiljan skijaški centar i da pokažemo da je naš grad spreman da organizuje velike događaje – ističe Tošić. Najavljuje da će turistički potencijali ovog kraja biti predstaljeni i u Beču i Ljubljani.
Tošić naglašava da je tokom posljednje dvije godine, zahvaljujući investicijama na Jahorini, koje su praćene kvalitetnom promocijom, udvostručen broj dolazaka i noćenja turista.
– U decembru je na Jahorini pušten u rad sistem vještačkog osnježavanja, što će garantovati veći broj skijaških dana, a uz to je za posjetioce obezbijeđen bogat kulturno-zabavni, te sportski i takmičarski program. Sve to olimpijsku planinu čini poželjnom turističkom destinacijom – kaže Tošić.
Dodaje da je Jahorina najznačajnija, ali ne i jedina turistička destinacija u Itočnom Sarajevu.
Adrenalin u netaknutoj prirodi
– I Ski-centar “Ravna planina” postao je ozbiljna destinacija i ljeti i zimi, a ima izvanrednu stazu na kojoj se održavaju FIS-ova takmičenja. Ovaj Ski-centar ima i prvu kabinsku gondolu u BiH – kaže Tošić.
Dodaje da turiste privlače i Trebević, Romanija, pećina Orlovača i mnoga druga turistička mjesta, koja, osim netaknute prirode, nude i ukusne specijalitete domaće kuhinje.
-Imamo ponudu za sve goste koji su željni adrenalina, boravka i uživanja u netaknutoj prirodi jer smo bogati planinama, rijekama, izvorištima i izletištima, ali imamo ponudu i za gurmane – poručuje Tošić.
I Nada Jovanović, direktorka Turističke organizacije Republike Srpske, vjeruje da će turizam u ovom dijelu RS doživjeti ekspanziju.
– Skeptici nisu vjerovali ni u procvat Jahorine, a ispostavilo se da je ova olimpijska planina najsjajnija zvijezda turizma u RS. Već od početka decembra u jahorinskim hotelima i pansionima danima nema ni jednog slobodnog mjesta, a sezona će potrajti još tri mjeseca – kaže Jovanovićeva.
Dodaje da je planirano da se uskoro Ravna planina poveže gondolom sa Jahorinom, sa kojom čini jedinstven zimski kompleks.
-Na Ravnoj planini i ljeti ima zanimljivih sadržaja za turiste, među kojima su i dva jezera: za pecanje i odmor uz pedaline – kaže Jovanovićeva.
Poručuje da u Istočnom Sarajevu mogu računati i na podršku Vlade RS, te da je blizina Sarajeva i aerodroma posebna pogodnost, pogotovo za dolazak turista iz dalekih zemalja.
„Njujork tajms“ na Ravnoj Romaniji
Nada Jovanović tvrdi da je, kao i u nekim drugim dijelovima Republike Srpske ima mnogo prirodnih ljepota, koje lokalno stanovništvo ni ne primjećuje, a stranci su oduševljeni njima.
– Nedavno je u Višegrad dolazio jedan novinar „Njujork Tajmsa“, pa smo ga vozili preko Sokoca, Ravne Romanije i Han Pijeska. Bio je oduševljen, svakih nekoliko kilometara je zaustavljao auto da slika pejsaže. Kaže da je proputovao svijet, ali da nigdje nije vidio tako lijepu prirodu – kaže Nada Jovanović.