Ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Fahrudin Radončić kazao je na današnjoj konferenciji za medije kako ne želi imati direktan doticaj sa donacijama vezanim za epidemiološku krizu uzrokovanu širenjem koronavirusa te kako Koordinaciono tijelo BiH za zaštitu i spašavanje treba prepustiti stručnim menadžerima i humanitarcima.
Kako je kazao, on je preuzeo upravljanje ovim tijelom mjesec dana, ali smatra kako je vrijeme da se okrene drugim obavezama.
“Koordinaciono tijelo je uradilo strateški posao i završilo svoju ulogu. Ono sada postaje veliko skladište u kojem će dolaziti humanitarna roba, medicinskih potrepštine, lijekovi, oprema i nadam se i respiratori. To tijelo treba prespustiti menadžerima koji znaju šta da rade, a da operativno to rade knjigovođe, računovođe i humanitarni operativci. Koordinaciono ntijelo sada ima iskustvo i sve koordinate kako da se ta pomoć dijeli. Ja kao ministar sigurnosti i predsjednik jedne velike stranke ne želim imati kontakt s humanitarnim radom jer to puno bolje znaju stručnjaci iz tog područja. Ne želim da imam direktan doticaj s donacijama. Također, Ministarstvo sigurnosti mora nastaviti raditi u svom punom kapacitetu. Imamo i previše posla”, kazao je Radončić.
On je istakao kako Korodinaciono tijelo za zaštitu i spašavanje treba voditi neko iz medicinske struke – infektolog, epidemiolog ili vrsni menadžer iz zdravstva.
“Neka nadležni organi odrede ko će to biti. Ja ću se apsolutno i dalje nastaviit baviti svojim poslom, koordinacijom, radom, pružanjem pomoći i svime onome što Ministarstvo sigurnosti zahtijeva. Na ovaj način želim da rasporedimo snage jer sam ja jedini ministar u Vijeću ministara koji je istovremno predsjednik stranke”, dodao je Radončić.
Na kraju konferenicje Radončić je istakao kako je u ovom trenutku najvažnije da znamo da “se borimo protiv smrti” te kako nema razloga za političke i bilo kakve druge podjele u zemlji u vrijeme pandemije.
“Hajmo omogućiti našim zdravstvenim radnicima da se izbore s ovom krizom. Hajmo reći našim građanima da to nije nepobjediva bolest, da ne umiru svi od nje. Moramo ohrabriti naše ljude da se posvete proizvodnji medicinske opreme i svega drugog te, što je najvažnije, da poštuju naredbe svojih kriznih štabova”, poručio je Radončić.
(Klix)