Rusija treba da se kreće samo napred i da svoje kretanje ubrza, poručio je ruski predsednik Vladimir Putin u obraćanju Federalnoj skupštini Rusije u kojem je izložio ključne prioritete unutrašnje i spoljne politike zemlje.
„Ljudi moraju da osete promene, da se situacija menja nabolje, a glavni zadatak je da se sačuva naš narod i da se podrže porodice“, istakao je tom prilikom Putin.
On je izneo čitav niz mera za povećanje nataliteta, između ostalog smanjenje poreza za porodice s više dece. Predložio je i mere za smanjenje siromaštva, poboljšanje zdravstvenog sistema, obrazovanja i ekonomije. Izdvojio je četiri prioriteta: rast produktivnosti rada, povećanje izvoza sekundarnih roba, poboljšanje poslovne klime i uklanjanje svih ekonomskih ograničenja.
„Rusija ima istorijsku šansu da poboljša uslove za biznis, a pre svega u oblasti IT“, dodao je ruski lider.
Putin je istakao da bi znanje koje je Rusija dobila prilikom razvoja novog oružja trebalo sada preusmeriti na društvenu sferu — potrebni su veliki projekti kada je reč o razvoju genetike, ali i veštačke inteligencije.
Govoreći o spoljnoj politici svoje zemlje, Putin je istakao da je Rusija bila i biće suverena i nezavisna država.
„To je prosto aksiom, ona će biti takva ili je uopšte neće biti. Svima nama to treba da bude jasno i toga treba da budemo svesni. Rusija ne može da bude država ako nije suverena. Neke zemlje mogu, Rusija ne. Graditi odnose sa nama znači nalaziti zajednička rešenja i to u najsloženijim pitanjima, a ne pokušavati da se diktiraju uslovi“, upozorio je šef Kremlja.
„Prioriteti naše spoljne politike su apsolutno otvoreni — jačanje poverenja, borba sa zajedničkim pretnjama i širenje saradnje u svim oblastima“, rekao je Putin.
On je takođe istakao da je Rusija spremna da nastavi napore za postizanje dogovora sa Japanom pod obostrano prihvatljivim uslovima, kao i u obnovi normalnih političkih i ekonomskih odnosa sa EU.
Putin se posebno osvrnuo na odnose Rusije sa Sjedinjenim Američkim Državama, naglasivši da je najakutnije pitanje istupanje Vašingtona iz Sporazuma o raketama srednjeg i kratkog dometa.
„Trebalo je da SAD pošteno objasne taj svoj potez, a ne da izmišljaju optužbe na račun Rusije kako bi opravdale svoje jednostrano povlačenje iz Sporazuma. Tako su uradili 2004. godine kada su istupili iz Sporazuma o protivraketnoj odbrani otvoreno i pošteno“, podsetio je ruski predsednik.
On je upozorio da raspoređivanje američkih raketa u Evropi ugrožava bezbednost i Rusije i sveta u celini.
„Rusija, ističem, ne namerava da prva rasporedi takve rakete u Evropi. Ako one ipak budu proizvedene i raspoređene na evropskom kontinentu, a SAD imaju takve namere, to će veoma pogoršati situaciju u sferi međunarodne bezbednosti i stvoriti pretnju za Rusiju, jer neke klase raketa mogu da stignu do Moskve za 10 do 12 minuta. U takvom slučaju bićemo prinuđeni, naglašavam prinuđeni, da razmotrimo uzvratne i asimetrične mere. Šta to znači? Reći ću danas direktno i otvoreno da svima bude unapred jasno — Rusija će morati da izgradi i rasporedi tipove oružja koje će moći da se upotrebe ne samo protiv teritorija sa kojih bude dolazila neposredna opasnost za nas, nego i protiv teritorija gde se nalaze centri donošenja odluka o primeni raketnih kompleksa koji su za nas pretnja“, rekao je Putin.
On je podrobno izneo i planove za jačanje ruskih oružanih snaga. Kazao je i da su pokrenute serijske proizvodnje sistema „Avangard“ i „Sarmat“, uporedivši značaj izgradnje „Avangarda“ sa izgradnjom prvog veštačkog satelita.
Najnovija oružja „Peresvet“ i „Kindžal“ pokazala su svoju efikasnost, a uspešno ispitivanje prošao je i „Burevestnik“, dok će „Posejdon“ biti spušten u vodu u prvom kvartalu ove godine, precizirao je Putin.
On je predstavio i nove tipove naoružanja, između ostalog i hiperzvučnu raketu „Cirkon“.
„Ima brzinu devet mahova, domet više od 1.000 kilometara, u stanju je da pogađa ciljeve kako na moru, tako i na kopnu. Njena primena predviđena je sa nosača na moru, serijskih i brodova, kao i podmornica koje se grade za visokoprecizne rakete tipa ’Kalibar’. To jest, sve će to za nas biti bez troškova. Naglašavam da će dve-tri godine pre roka oružanih snagama biti predato sedam novih podmornica“, precizirao je on.
Ruski lider je istovremeno poručio da Rusija hoće ravnopravne i prijateljske odnose sa SAD i da nikome ne preti.
„Nismo zainteresovani za konfrontaciju i ne želimo je, ali naši partneri ne primećuju kako se i kojim tempom menja svet. Oni nastavljaju svoju destruktivnu i pogrešnu politiku, previše obuzeti idejom o svojoj izuzetnosti“, rekao je Putin i dodao:
„Imaju prava da misle kako hoće, ali umeju li da računaju? Verovatno umeju. Neka izračunaju domet i brzinu naših perspektivnih sistema naoružanja. Samo molimo, neka prvo izračunaju, pa tek onda nek donose odluke koje mogu stvoriti dodatne i ozbiljne pretnje za našu zemlju i koje će svakako dovesti do uzvratnih mera Rusije čija će bezbednost biti pouzdano i bezuslovno zaštićena.“
„Spremni smo na razgovore o razoružanju, ali nećemo više kucati na zatvorena vrata, upozorio je ruski predsednik i pozvao partnere da shvate neophodnost ravnopravnog dijaloga o toj temi.
Putin je završio obraćanje Federalnoj skupštini rečima da će konsolidacija društva, ali i sigurnost u svoje mogućnosti biti glavni uslov za uspeh zemlje.
„Rusija će zasigurno osigurati sopstveni uspeh“, zaključio je ruski predsednik.
Poruka je neprihvatljiva, odgovara NATO
NATO je primio k znanju poruku ruskog lidera i smatra da su pretnje Rusije saveznicima neprihvatljive, izjavio je zamenik zvaničnog predstavnika Alijanse Pirs Kazalet.
„Primili smo k znanju poruku predsednika Vladimira Putina od 20. februara. Ruske pretnje o ciljanju na saveznike su neprihvatljive. Pozivamo Rusiju da se usredsredi na povratak poštovanju Sporazuma o raketama srednjeg i kratkog dometa“, rekao je Kazalet.
Prema njegovim rečima, NATO „ne želi novu trku u naoružanju“.
„Saveznici su u više navrata pozivali Rusiju da uništi na transparentan način svoje rakete srednjeg dometa. Severnoatlantska alijansa analizira posledice toga što Rusija narušava Sporazum o raketama srednjeg i kratkog dometa. Kao što je jasno rekao generalni sekretar NATO-a, svaki odgovor će biti jedinstven i uravnotežen, a NATO ne namerava da razmešta novo kopneno nuklearno oružje u Evropi“, izjavio je Kazalet.
On je dodao da protivraketna odbrana NATO-a ima isključivo odbrambeni karakter, a da objekti u Rumuniji i Poljskoj potpuno odgovaraju Sporazumu o likvidaciji raketa srednjeg i kratkog dometa.
„Primedbe Rusije na sistem protivraketne odbrane NATO-a predstavljaju novi pokušaj da se skrene pažnja s njenog narušavanja Sporazuma o raketama srednjeg i kratkog dometa. Te primedbe su zastarele i neosnovane“, rekao je Kazalet.
Путинов говор ће бити посвећен стању у земљи и главним правцима унутрашње и спољне политике.
КУДА СЕ КРЕЋЕ РУСИЈА: Путиново обраћање Федералној скупштиниВише на: https://sptnkne.ws/kKq9
Gepostet von Sputnik Србијa am Mittwoch, 20. Februar 2019
(Sputnjik)