Predsjednik Prve SDS Radomir Lukić istakao je da će ova stranka samostalno nastupiti na predstojećim opštim izborima u BiH sa svojim kandidatima za funkcije predsjednika Republike Srpske i člana Predsjedništva BiH.
Lukić je naglasio da će Prva SDS imati svoje kandidate za Narodnu skupštinu, dok su za Predstavnički dom Parlamenta BiH spremni za zajednički nastup većine srpskih stranaka.
“Smatramo da će u Predstavničkom domu biti dosta prilike za zaštitu interesa Republike Srpske i za korištenje ustavnih mehanizama koji pružaju zaštitu ustavnih nadležnosti i položaja Srpske i srpskog naroda u BiH”, rekao je Lukić na konferenciji za novinare u Banjaluci.
Govoreći o stavu stranke o pitanju ulaska BiH u NATO, Lukić je naveo da su sinoćnji događaji na Kosovu i Metohiji najbolji signal za narod u Republici Srpskoj šta treba da odluče o ovom pitanju.
“EU i NATO ne smiju da budu tamnice za male narode, a mali narodi i male države ne smiju da budu taoci velikih. Isto tako, veliki ne smiju da podržavaju one koji se ponašaju divljački, za šta je primjer tortura kakvoj je bio izložen direktor Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić”, dodao je Lukić.
Prema njegovim riječima, Đurić je bio izložen ritualnom poniženju koje podsjeća na ritalno ubijenje vojnika na Skenderiji 1992. godine, koji su spaljeni kada su nosili hranu svojim drugovima u Domu JNA u Sarajevu samo da bi se pokazala sila i utjerao strah u kosti Srbima u ovom gradu.
“Ovo je prilika da rukovodstva Republike Srpske i Srbije zajedno nastupaju u ovoj krizi, čiji je cilj da se poboljša položaj takozvane osamostaljene cjeline Kosova, pred odlučujuće pregovore u koje želi da se umiješaju i SAD”, rekao je Lukić.
Zamjenik predsjednika stranke Gojko Kličković rekao je da je Prva SDS konstituisala 30 opštinskih odbora u Republici Srpskoj i dva u Federaciji BiH /FBiH/.
“Trenutno na terenu imamo oko 4.000 potpisanih pristupnica. Očekujemo da će do 20. aprila naša teritorijalna organizacija u Srpskoj biti završena”, istakao je Kličković.
Generalni sekretar Prve SDS Rajko Papović naglasio je da je stav ove stranke da se izmjene i dopune Izbornog zakona BiH ne mogu donositi po hitnom postupku u izbornoj godini već u redovnoj parlamentarnoj proceduri.
On je dodao da pitanje uvođenja tehnoloških inovacija u izborni proces, odnosno u brojanje glasova, budi sumnju u pravedno sprovođenje izbora u BiH.
“Ako imamo elektronsko zbrajanje glasova, postavlja se pitanje ko nadgleda softvere koji to rade, ko upravlja tim mašinama, ko postavlja programe. Smatramo da se ne može eliminisati ljudski faktor u brojanju listića”, poručio je Papović.
(Srna)