Penzijski rezervni fond (PREF) Republike Srpske minule godine je izašao na strana finansijska tržišta, gde je, između ostalih, kupio akcije poznatih svetskih kompanija – „Fejsbuka”, Rajfajzen banke internešenel, „Berkšir Hataveja”, „Sanofi-Aventisa”, „Vijena inšurans grupe”, „Alijansa”, „Koka-Kole”…
Minule godine ovaj fond, koji deluje pod okriljem Fonda PIO RS (koji je i vlasnik PREF-a), ostvario je dobit od 4,2 miliona evra. Od te dobiti u kasu Fonda PIO RS biće isplaćena dividenda od oko 2,5 miliona evra, koliko su iz PREF-a u kasu penzionog fonda Srpske uplatili i prethodne godine.
Direktor PREF-a Miloš Grujić kaže za „Politiku” da su iskoristili pad cena na stranim tržištima uzrokovan krizom koju je izazvala pandemija i kupili akcije za koje veruju da su dugoročno dobra investicija. Objašnjava kako nisu kupovali akcije zbog imena, već zato što su uvideli da emitent ima dobre performanse.
„To su prvoklasne kompanije koje imaju visok kreditni rejting. Naše aktivnosti doživljavamo kao neku vrstu izvoza – uložimo novac i onda donosimo profit kod nas. Naravno, ako znamo da za isplatu penzija u RS treba 50 miliona evra mesečno, naših 2,5 miliona evra dividende jesu više simbolična pomoć. Ali mi nismo na budžetu, naprotiv, punimo ga i dobrodošlo je da se kasa Fonda PIO RS dopuni”, objašnjava Grujić.
Ekonomista Zoran Pavlović objašnjava za naš list da je BiH potpuno zanemarila sekundarno finansijsko tržište, pa ostaje potpuno neiskorišćeno sve ono što je u vezi s ulaganjem privatnog i javnog novca u dobre projekte.
„PREF je izašao na berze i kupio akcije dobrostojećih brendiranih kompanija. To je prirodna potreba i razumno i racionalno poslovanje. Kao što su stranci pre neki dan kupili obveznice RS na Londonskoj berzi, tako su i domaći fondovi izašli na svetsku pijacu i kupili akcije koje donose prinos veći nego što je kamata koju daju banke”, kaže Pavlović.
U PREF-u navode da je izlazak na strana tržišta bio jedna od najvažnijih poslovnih aktivnosti u prošloj godini.
„U 2020. je nastavljen trend stabilnih prihoda od kamata po osnovu ulaganja u dužničke hartije od vrednosti i depozite. Trenutno je oko 40 odsto portfelja PREF-a u dužničkim finansijskim instrumentima, depozitima i gotovini, što daje uverenje da ćemo i budućnosti pružiti podršku penzijskom sistemu RS”, kažu za banjalučke medije u upravi PREF-a.
Pavlović objašnjava kako su investicioni fondovi u svetu veoma dobro organizovani, te da oni u dogovoru s investitorima obezbeđuju finansiranje raznih projekata koji nose veći prinos od onoga koji bi donela kamata u banci.
„U BiH imamo berze u Sarajevu i Banjaluci, koje služe tek za prodaju obveznica i ponekih akcija većih kompanija koje se još dobro kotiraju. Drugih aktivnosti na tom tržištu nema. Depoziti građana u bankama su oko šest milijardi evra, koliki je ukupni dug BiH prema finansijerima izvan zemlje. Deponovana sredstva su neaktivna jer poslovne banke teško plasiraju novac, s obzirom na to da je opšta situacija, ekonomska i politička, destimulativna za investitore”, rekao je Pavlović.
U PREF-u kažu da su za njihove rezultate zaslužni, između ostalog, prilivi od dividendi, obveznica i stranih ulaganja.
„Jedna od aktivnosti na koje možemo biti ponosni jesu operacije na međunarodnom tržištu. Prošle godine smo oprezno iskoračili na strane berze. Ostvarili smo povrat na uloženu imovinu od oko 15 odsto i dobili prve dividende”, naveli su.
Dodaju da je šest emitenata Republike Srpske iz portfelja PREF-a isplatilo dividendu u ukupnom iznosu od 3,1 milion evra. To su „Telekom Srpske”, TGT Laktaši, „Meridijan” Banjaluka, „Gas promet” Istočno Sarajevo, „Romanijaputevi” Sokolac i „Hidroelektrane na Drini”.
(politika.rs)