Zajednički projekti u energetici, naročito u Podrinju, rešavanje problema u vezi sa puštanjem u saobraćaj novoizgrađenog mosta Bratoljub, koji povezuje Bratunac u RS i Ljuboviju u Srbiji, te pomoć pojedinim opštinama, bili su u fokusu razgovora delagacija Vlada Srbije i RS, koje su predvodile premijerke Ana Brnabić i Željka Cvijanović.
Sastanku u sedištu Vlade RS u Banjaluci prisustvovao je i predsednik RS Milorad Dodik.
– Drago mi je zbog sve veće bliskosti RS i Srbije, a najbitniji su nam energetski projekti koji će omogućiti energetsku nezavisnost i stabilnost i koje ćemo detaljnije dogovoriti u aprilu – rekla je Brnabić i dodala da će posetu Banjaluci morati završiti ranije.
Sastanku su prisustvovali i ministri Srpske za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Srebrenka Golić i industrije, energetike i rudarstva Petar Đokić, te ministri Srbije rudarstva i energetike Vladimir Antić i zaštite životne sredine Goran Trivan.
Prethodno je delagaciju Srbije na Aerodromu Banjaluka u Mahovljanima dočekala potpredsednik Vlade Srpske Srebrenka Golić.
(Euro Blic)
Brnabić: Sve veća bliskost Srbije i RS
Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović poručila je da su prioriteti buduće saradnje Srpske i Srbije što brže stavljanje u funkciju novoizgrađenog mosta Bratunac-LJubovija i graničnog prelaza, kao i zajedničke aktivnosti u sektoru energetike.
Cvijanovićeva je rekla da ju je na današnjem sastanku u Banjaluci, kojem je prisutvovao i predsjednik Srpske Milorad Dodik, premijer Srbije Ana Brnabić upoznala da će se tokom aprila voditi intenzivni završni razgovori između BiH i Srbije o graničnom prelazu i njegovoj kategorizaciji.
“O tome smo razgovarali i danas s obzirom na to da su tu rađeni veliki zahvati, izgradnja mosta i prateće infrastrukture, a cijeneći potrebu stanovništva i Srbije i Srpske to je definitivno prioritet”, dodala je Cvijanovićeva.
Ona je rekla da su danas započeti razgovori o zajedničkim projektima u oblastima u kojima do sada saradnja Srbije i Srpske nije bila toliko vidljiva, kao što je to oblast energetike.
“Jedna od tema koja dolazi na dnevni red je zajednička saradnja i aktivnosti u sektoru energetike, gdje postoji ogromna šansa i potencijal u okviru programa razvoja Podrinja, koji smo davno definisali sa Srbijom. Polako popunjavamo taj prostor različitim turističkim integrisanim cjelinama, razvojem infrastrukture i privrednim aktivnostima koje sve više poprimaju prekogranični karakter”, istakla je Cvijanovićeva.
Ona je naglasila da ostaje potreba da se to popuni važnim strateškim energetskim objektima.
Premijer Srpske je naglasila da je saradnja Srbije i Srpske u prethodnom periodu pokazala najviše domete.
“Mi smo opredijeljeni da na taj način nastavimo da sarađujemo i da naše institucije definišu zajedničke projekte. Ovakvi sastanci su uvijek dobra prilika da se razmijene određene informacije koje se odnose na ukupno stanje u društvu, što smo uradili i danas”, dodala je Cvijanovićeva.
Ona je ovom prilikom izrazila zahvalnost Vlade Republike Srpske Srbiji što je prepoznala potrebu čvrstog komunikacionog povezivanja sa Srpskom i što su u tome do sada učestvovali na različite načine kroz podršku značajnim projektima u opštinama Srpske.
Predsjednik Vlade Srbije Ana Brnabić istakla je da Srpsku i Srbiju vežu specijalne veze, te da Srbija osjeća sve veću bliskost sa Srpskom.
“Izuzetno mi je drago da, zahvaljujući fiskalnim reformama i fiskalnoj disciplini, kao i makroekonomskoj stabilnosti, koju je prethodna Vlada na čelu sa današnjim predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem uspjela da implementira, danas imamo snažan i stabilan budžet i da smo u mogućnosti da pomognemo Republici Srpskoj, opštinama i građanima sa svim fantastičnim projektima koje Srpska ima”, rekla je Brnabićeva.
Ona je naglasila da joj je drago da vidi stabilnost u Republici Srpskoj, brzo usvajanje i sprovođenje projekata.
“Nadam se da će to biti budućnost za nas, što više zajedničkih projekata i što više velikih projekata. U tom smislu jedan od trenutnih prioriteta je da otvorimo granični prelaz i pustimo u rad most Ljubovija-Bratunac”, navela je Brnabićeva.
Prema njenim riječima, prioritet je nastavak razgovora o novim energetskim projektima, koju su, prije svega, dobri za zajedničke investicije dvije zemlje, za veću energetsku sigurnost, stabilnost i nezavisnost, za bruto domaći proizvod, kao i za građevinske kompanije.
“To su stvari o kojima ćemo početi da razgovaramo u aprilu zbog čega su danas sa mnom i dva ministra da bi što prije počeli pregovore”, rekla je Brnabićeva.
Ona je naglasila da joj je zadovoljstvo što kao predsjednik Vlade Srbije može da bude u Banjaluci i da Republici Srpskoj pruži svu moguću podršku.
(Srna)
Radojičić sa Brnabićevom u Eko-toplani
Igor Radojičić, gradonačelnik Banjaluke, rekao je danas da se svečanim otvaranjem „Eko toplane“ okončava rad na najvećoj ovogodišnjoj investiciji u oblasti komunalne infrastrukture, u vrijednosti od 36 miliona KM.
Tokom sastanka sa delegacijom Vlade Republike Srbije, na čelu sa premijerkom Anom Brnabić, Radojičić je ukazao da će izgradnjom nove toplane na bio masu biti riješen višegodišnji problem funkcionisanja sistema daljinskog grijanja u najvećem gradu Srpske.
Kako je saopšteno iz Gradske uprave, Radojičić je upoznao Brnabićevu sa aktuelnim projektima gradske administracije.
On je naglasio da je projekat izgradnje nove toplane potvrdila i Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) tako što je odobrila kredit za gradski udio ulaganja u novu toplanu. Radojičić je istakao da se radi o svojevrsnoj potvrdi ispravnosti ove investicije i da se radi o prvom kreditu te vrste koji je direktnim putem odobren nekoj lokalnoj zajednici u BiH.
Govoreći o aktuelnim gradskim projektima, gradonačelnik Banjaluke je naglasio da će u ovoj godini biti pokrenuti razni infrastrukturni projekti u okvirnoj vrijednosti od oko 20 miliona KM, te da će Banjaluka, između ostalog, do kraja godine dobiti i akcioni plan za tzv. „Zeleni grad“, projekat koji se razvija zajedno sa EBRD-om.
Naglašavajući značaj daljeg razvoja saradnje sa Republikom Srbijom, Radojičić je najavio da bi se međusobna saradnja u budućem periodu mogla usmjeriti u zajedničkom radu na razvoju digitalne strategije, u čemu je Srbija napravila veliki korak u odnosu na zemlje okruženja.
S druge strane, Brnabićeva je naglasila da izgradnja nove toplane na biomasu inovativan potez i da je svojim dolaskom na svečano otvaranje ovog postrojenja željela da pruži podršku i brojnim preduzećima iz Srbije, koja su učestvovala u njenoj izgradnji.
“Učešće preduzeća iz Srbije, ali i onih iz Republike Srpske koja su radila na izgradnji ove toplane, predstavlja dokaz da naše kompanije, bez obzira na sve izazove, mogu da pariraju tehnologijama iz zapadnih zemalja”, naglasila je ona.
(Nezavisne novine)