Predsjednik SPKD “Prosvjeta” Kozarska Dubica Zoran Simkić rekao je večeras da je prota Slavko Vujasinović, aktivni učesnik u dešavanjima u periodu Drugog svjetskog rata, u svojim “Memoarima” podsjetio koliko je Potkozarje značajno za srpsku istoriju.
Sinkić, zahvaljujući kojem je pripremljeno drugo dopunjeno izdanje “Memoara”, rekao je novinarima da je ovo djelo sinoć predstavljeno publici u Kozarskoj Dubici, a večeras i u Knežici, u Hramu pokrova Presvete Bogorodice.
On je rekao da su u Knežici stradale mnoge srpske glave u Drugom svjetskom ratu, a da je prota Vujasinović u “Memoarima” podsjetio koliko je ovaj kraj značajan za srpsku istoriju.
“Zato smo se odlučili da ovo bude drugo mjesto predstavljanja `Memoara`. Publika je uživala i sinoć i večeras i nadamo se da će kultura, prosvjeta, istorija i tradicija u našem gradu zauzeti svoje mjesto jer bez toga nema nama opstanka u ovim krajevima”, rekao je Simkić.
Simkić je naglasio da nema “Memoara”, ne bi bilo pisanih tragova do 1941. godine.
Nakon parastosa koji je služen u Gornjem Jelovcu u Prijedoru za svu ubijenu i umorenu djecu u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj /NDH/, promociji “Memoara” su prisustvovali zvaničnici Republike Srpske, ministri rudarstva i energetike Petar Đokić i rada i boračko-invalidske zaštite Duško Milunović, poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske Darko Banjac, direktor Republičkog sekretarijata za vjere Dragan Davidović i junakinja filma “Dara iz Jasenovca” Biljana Čekić.
U prisustvu sveštenstva i brojnih mještana knežičkog područja o izuzetnom značaju ovog djela govorio je akademik Matija Bećković.
O “Memoarima” su govorili književnik Rajko Lukač, fotograf i kolekcionar Milan Radulović, te Miodrag – unuk prote Slavka Vujasinovića.
U muzičkom djelu programa u Knežici nastupio je Kamerni hor iz Prijedora.
Dubički prota Slavko Vujasinović, rođen 1880. godine, bio je jedan od najpismenijih Srba u Potkozarju tog vremena, a u turbulentno ratno vrijeme od 1941. do 1945. godine i aktivni učesnik svih tih dešavanja.
“Memoari” prote Slavka Vujasinovića, nastali u periodu Drugog svjetskog rata, dijelom u tadašnjoj Bosanskoj, danas Kozarskoj Dubici, a dijelom za vrijeme njegovog izbjeglištva u Beogradu, vrijedan su doprinos izučavanju prošlosti ne samo potkozarskih Srba, već i Srbije i Beograda iz tog ratnog vremena.
(Srna)