Delegacija Parlamentarne skupštine BiH učestvovaće danas i sutra u Briselu u radu jubilarnog 100. Rouz-Rot seminara Parlamentarne skupštine NATO-a.
Delegaciju čine poslanici u Predstavničkom domu Nikola Lovrinović i Nenad Stevandić, te delegat u Domu naroda Asim Sarajlić, najavljeno je iz Parlamentarne skupštine BiH.
Glavna tema jubilarnog seminara, kojeg Parlamentarna skupština NATO-a organizuje u saradnji sa Parlamentom Belgije i Ženevskim centrom za kontrolu oružanih snaga /DCAF/, naslovljena je kao “Angažovanje NATO partnera: obilježavanje Rouz-Rot nasljedstva i projekcija budućnosti”.
Predviđeno je da se učesnicima seminara obrati predsjedavajući Parlamentarne skupštine NATO-a Medlin Mun, jedan broj visokih zvaničnika NATO-a, Parlamenta Belgije, ženevskog DCAF-a, kao i predstavnici nevladinog sektora i akademske zajednice.
Parlamentarna skupština BiH i njena delegacija u parlamentu NATO-a bili su do sada domaćini četiri Rouz-Rot seminara u Sarajevu i to 2005, 2009, 2014. i 2017. godine.
Učesnici ovih skupova u BiH bili su parlamentarci iz zemalja članica NATO-a, pridruženih zemalja članica, MENA zemalja, brojni gosti iz nevladinog sektora i akademske zajednice, kao i visoki zvaničnici zakonodavne i izvršne vlasti BiH, Republike Srpske i FBiH.
Stevandić podijelio učesnicima seminara rezoluciju o vojnoj neutralnosti RS
Šef Srpskog kluba u Predstavničkom domu parlamenta BiH Nenad Stevandić podijelio je učesnicima “Rouz rot” seminara Parlamentarne skupštine NATO u Briselu rezoluciju Narodne skupštine Republike Srpske o vojnoj neutralnosti, prevedenu na engleski i francuski jezik.
Iz Srpskog kluba je saopšteno da je ovo prvi put da neko u sjedištu NATO-a na ovakav način predstavi i stav Srpske.
Stevandić je rekao da Republika Srpska podržava program Partnerstvo za mir i saradnju sa NATO u svim bitnim pitanjima izazova bezbjednosti u budućnosti, ali da je na snazi odluka Narodne skupštine Srpske o vojnoj neutralnosti.
On je, u obraćanju učesnicima stotog “Rouz rot” seminara, istakao da na ovom skupu BiH nema izabranu delegaciju, niti usaglašen stav Predsjedništva BiH ili parlamenta BiH, već predstavnike konstitutivnih naroda koji imaju različite stavove.
“To proizilazi iz toga što imamo dvije pravne odrednice koje su formalno i suštinski različite. Jedna je Zakon o odbrani BiH koji definiše put BiH u NATO integracije, a druga Rezolucija Narodne skupštine Republike Srpske koja određuje vojnu neutralnost, što je nova realnost u odnosu na prošli skup NATO zemalja i partnera”, rekao je Stevandić.
On je naglasio da se promjene Ustava, kojim je danas BiH definisana kao vojno neutralna zemlja, vrše konsenzusom entiteta i konstitutivnih naroda u BiH.
(vijesti.ba, Srna)