Vojne vježbe sa NATO na Manjači neće biti, jer joj se građani Srpske protive, a i ne vjeruju NATO-u, poručio je danas predsjednik RS Milorad Dodik.
Dodik je, na zajedničkoj konferenciji za štampu sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, objasnio da se pojavila informacija da će u vježbi učestvovati avioni koji koriste municije sa osiromašenim uranijumom, protiv čega se digao narod.
“Mi u RS i Srbiji odlično znamo šta je osiromašeni uranijom, jer su ga koristili protiv nas. Naša javnost se suprostavila korišćenju osiromašenog uranijuma, a i vlast u RS, kao i ja kao predsjednik”, dodao je on.
Dodik je prenio da su poslije rekli da neće koristiti osiromašeni uranijom, ali da NATO-u građani RS ne mogu verovati.
“Ne možemo da vjerujemo obećanjima da neće koristiti osiromašeni uranijum, jer svi znamo da, kada slete borbeni avioni NATO na neku teritoriju, lokalne vlasti nemaju mogućnost kontrole. Neka vježbaju na nekom drugom mjestu. Zašto kod nas? Mi nemamo povjerenja u NATO, jer nas je bombardovao”, naglasio je on, dodajući da RS želi da sarađuje sa NATO samo na transparentan način.
“Ne bi bio prvi put da nas Amerikanci prevare”, rekao je Dodik.
On je naglasio da RS neće dozvoliti integraciju BiH u bilo koje vojne saveze u kojima nije Srbija.
Podsjetio je da je protivno odlukama Narodne skupštine RS pridruživanje BiH u NATO, i zahtjeva da se odluke Banjaluke poštuju.
Istovremeno ukazuje da nema ništa protiv saradnje sa NATO kroz program partnerstva.
Podsjetio je da je NATO bombardovao naš narod u BIH, a tako i Srbiju, te da se pokazao potpuno navijački nastrojen prema drugoj strani u BiH.
“U političkim procesima koji su bili vezani za status imovine, NATO je bio na strani centralizacije, potpuno nepotrebno. Na zahtjev bošnjačke strane NATO je to usvrstio kao svoj vrhunski princip, tvrdeći da to mora da se uradi kako bi se kretalo dalje ka tom savezu. Mi smo pokušavali da ih razuvjerimo, a ti razgovori su trajali sigurnno sedam godina, i odbijamo da se naša imovina prenese na zajednički nivo”, poručio je Dodik.
(Tanjug)
Sačekati sa rješenjem za Kosovo
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ocijenio je da je za rješavanje kosovskog pitanja dobar trenutak kada Srbija ojača dovoljno da ima jasne politike i stabilnu unutrašnju situaciju.
Dodik je istakao da je geopolitički položaj Srbije promijenjen i da je danas najjači koji je imala posljednjih decenija, da je ojačala svoje prisustvo u regionu, u regionalnim, globalnim i evropskim pitanjima.
On je za RTS rekao da je Kosovo i Metohija najvažnije državno pitanje Srbije, da srpske vlasti ne žele da pristanu na otimačinu i aroganciju, te dodao da se čini da se sada pokušava voditi dijalog, ali da kod velikih sila ostaje arogancija prema tom pitanju.
Što se tiče američkog zvaničnika Vesa Mičela koji je rekao da Kosovo ima pravo na vojsku, Dodik je rekao da su to dupli standardi Amerikanaca u odnosu na Srpsku koja ima pravo na vojsku.
“To je opet jedan vid arogancije, neselektivan pristup, dupli standardi koji se primjenjuju ovdje. Ne može da bude da mi koji imamo po ustavu vojsku, da se nama zabranjuje da uopšte postavimo to pitanje, a otvara se pitanje o kosovskoj vojsci koje nema ni u jednom dokumentu”, dodao je Dodik, navodeći da je reakcija predsjednika Srbije Aleksandra Vučića na to ispravna.
Vučić je podsjetio da je Skupština Srpske, u vrijeme kada je Priština proglašavala nezavisnost, donijela zakon u kome se navodi da Srpska, ukoliko Kosovo bude primljeno u UN, preduzme mjere za svoju nezavisnost.
On je rekao da postoje arogantne strane sile koje ne žele da pitanje Kosmeta ponovo vraćaju i redefinišu, jer nikada nisu bile spremne da priznaju svoje odluke i greške, a tako je bilo i sa ranim priznanjem BiH.
“Vidljivo je da su stranci ostali na poziciji da sačuvaju međunarodni kapacitet BiH. Zato je i BiH opstala jer je rano nepravedno priznata”, rekao je Dodik, navodeći da velike sile teško mijenjaju svoju politiku.
Dodik je ocijenio da je sada geopolitička situacija drugačija nego prije deset godina i da Amerika nije jedina sila svijeta, da gubi značajne političke reference na svijetu, a nije više ni finansijska sila, iako i dalje odlučuje o mnogim stvarima.
“Amerika nije ista. Više ne vidimo toliko prisustvo Amerikanaca kao ranije”, rekao je Dodik.
On je rekao da Srbi u Srpskoj na pomen Kosova imaju asocijacije na pritisak međunarodne zajednice i grubu silu koju je primijenila protiv Srbije da ga otme, na prevare koje su činili, jer i Srpska živi pod tim uslovima.
“Sljedeća pomisao na Kosovo je nepravda koja je vezana i za kompleksan položaj Srpske u BiH”, rekao je Dodik.
On je naveo da su Srbi u Republici Srpskoj “odgajani” na Kosovu i Metohiji, formirali svoje osnove o naciji, državi i pripadništvu i dodao da je to prije svega emotivno pitanje za Srbe.
Što se tiče promjene granica na Balkanu, Dodik je rekao da može se razgovara i vodi dijalog o tome.
Komentarišući pisanja zapadne štampe o posjeti “Noćnih vukova” Srpskoj i o Dodiku koji naoružava policiju puškama, te da želi mirno da odvoji Srpsku od BiH, predsjednik Dodik je rekao da možda ima istine u tome, ali i da sve što se treba desiti, treba da se desi na miran način.
“Probosanski motivisani novinari u tim velikim medijima ponovo su se aktivirali od `Gardijana` do `Tajmsa`, pričaju sa istim porukama, pišu na aktuelne teme neke gluposti”, rekao je Dodik.
On kaže da je priča oko “Noćnih vukova” dio harange Zapada prema Rusiji da se sve prikaže kriminalizovanim.
Za pisanje “Njujork tajmsa” da je Banjaluka proruski grad van Rusije sa najviše entuzijazma, Dodik je rekao da Srbi u Srpskoj vole Srbiju i sa simpatijama gledaju na Rusiju, ali da se radi o zloupotrebi – da prikažu Banjaluku kao cilj koji smeta, koji se opire priči o opštoj antiruskoj histeriji sa Zapada i ko nije sa njima, odmah je protiv njih.
Favoriti SAD i EU propadaju
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ocijenio je da u zalaganju američkog ambasadora u BiH Morin Kormak i šefa Delegacije EU u BiH Lars-Gunara Vigemarka za promjenu Izbornog zakona u BiH postoje “dvije igre”, jer vide da njihovi favoriti propadaju, zbog čega pokušavaju da intervenišu da se promijeni taj zakon.
Dodik je večeras rekao za RTS da je jedna igra sa prijedlogom da se u izborni proces uvede digitalizacija, a druga se odnosi na rješenje Ustanovg suda BiH o Hrvatima.
On je podsjetio da zakon o digitalizaciji treba tek da se usvoji, ali pošto se 7. maja raspisuju izbori, ne postoji šansa da se primijeni taj zakon, čime se “stvaraju uslovi da nema uslova da se održe izbori po zakonu”.
“Zato ide ta intervencija, jer oni vide da njihovi favoriti u BiH propadaju, od /člana Predsjedništva BiH Mladena/ Ivanića do Bakira Izetbegovića i ostalih”, rekao je Dodik.
On je ocijenio da se Amerikanci i Britanci strašno bore, što ne kriju, i govore da je ozbiljno opasna stvar po BiH ako Dodik uđe u Predsjedništvo BiH i tu bude i Dragan Čović.
“Ako tako bude, prvo, oni sigurno neće vladati BiH kao što su vladali do sada. Možemo se konsultovati oko stvari, ali, oni hoće da postavljaju rješenja, oni diktiraju rješenja ovim ljudima koji hoće da to prihvate, mi nećemo da prihvatimo”, poručio je Dodik.
Zbog toga se, naveo je on, sada ide na varijantu da se usvoji zakon o digitalizaciji 17. apirla, pa ako se održe izbori, onda će se naći neka mala politička partija koja će tužiti Izbornu komisiju da izbori nisu održani u skladu sa zakonom.
“Ako ne budu strancima odgovarali rezultati izbora, onda će sud reći da se izbori poništavaju. Znači, to je jedna potpuna igra sa svim, sa ljudima u BiH, sa politikama”, istakao je Dodik.
Drugi segment izbornog zakona, kaže Dodik, jeste priča u kojoj se traži da se realizuje odluka Ustavnogo suda BiH u kojoj je sud presudio da su Hrvati zapostavljeni.
On je kao primjer naveo da se u Dom naroda Parlamenta Federacije BiH iz svakog od 10 kantona bira po jedan Hrvat, ali da u Bosansko-podrinjskom kantonu nema nijednog Hrvata.
“Onda se neki Mustafa proglasi Hrvatom i bude izabran u Dom naroda da predstavlja Hrvate. Naravno da je to karikatura”, rekao je Dodik.
Pošto je Ustavni sud rekao da se to mora prilagoditi Hrvatima, Dodik ocjenjuje da sada stranci ne znaju šta će. “Pokušavaju da to prilagode, a Hrvati traže da to bude transparentno. Međutim, stranci hoće da se to još više zapetlja i bude neefikasno”, dodao je Dodik.
On je istakao da Izborni zakon mora da bude dogovoren između političkih faktora u BiH, a ne između stranaca ili bilo koga.
“Sama činjenica da su oni intervenisali veoma javno u toj namjeri da se promijeni zakon, govori o njihovim uplitanjima u javni život. BiH održava neki spoljni konsenzus, ali da bi opstala mora imati unutrašnji konsenzus, koga nema, nije izgrađen”, rekao je Dodik.
Srpska živi od svog rada
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik najavio je da će se u maju ići sa rebalansom budžeta Republike Srpske, koji će biti pojačan sa 50 miliona KM prihoda, ostvarenih u prethodna dva do tri mjeseca.
“To govori o tome da se /ekonomska/ situacija razvija… Mi u Srpskoj živimo od svog rada. Srpska bilježi rast 3,2 odsto u prvim mjesecima, što je ozbiljan rast, imamo pokrivenost uvoza izvozom strujom, pojačava se industrijska proizvodnja”, rekao je predsjednik Srpske.
Dodik je rekao za RTS da je Republika Srpska jedina samoodrživa u BiH i da bi kada bi bila izdvojena i ostavljena da živi kao nezavisna država mogla da preživi, dok sve drugo ne može, ni Federacija BiH, niti BiH.
Kada je riječ o ruskim investicijama, Dodik je rekao da danas u Banjaluci boravi jedna delegacija i da se pokušava dogovoriti rekonstruisanje termoelektrana /dvije državne i jedna privatna/ da im se produži vijek i pojača proizvodnja, što će koštati nekoliko stotina miliona KM.
Dodik je rekao da treba sarađivati i sa Zapadom i da niko nije lud da bježi od toga, ali da Srpska neće diktate koji dolaze od njih.
(Srna)