Predsjednik Evropske banke za obnovu i razvoj /EBRD/ Suma Čakrabarti rekao je danas da je ova banka promoter i prijatelj regiona, na koji Odbor guvernera gleda kao na most između Evrope, Azije i Bliskog istoka.
Čakrabarti je na konferenciji za novinare u Sarajevu naglasio da u zapadni Balkan ova banka po glavi stanovnika ulaže više nego u bilo koji drugi region, podsjetivši da je prošle godine uložena 1,1 milijarda evra.
On je istakao da je zapadni Balkan, u skladu sa dogovorom dioničara EBRD-a, prioritetni region od 2016. godine.
“To je zbog velikog tranzicijskog jaza. Da bi zemlje regiona ušle u EU moraju sprovesti suštinske institucionalne i političke reforme, te privući strane investitore”, naglasio je Čakrabarti.
On je poručio da zemlje regiona moraju razmišljati regionalno jer su infrastukturni i energetski projekti prekogranični.
Čakrabarti je istakao da je veoma ponosan na ono što je EBRD realizovala sa vlastima u BiH, dodajući da se banka angažovala u vezi sa pitanjem reforme poreza.
“Imaćemo ove godine u BiH rekordnih 400 miliona evra investicija. To je duplo više u odnosu na prošlu godinu zbog činjenice da se realizuju reforme”, naglasio je Čakrabarti.
Govoreći o godišnjem sastanku Odbora guvernera EBRD-a u Sarajevu, Čakrabarti je naveo da će banka u narednim godinama nastojati da uradi više nego u proteklom periodu i izrazio nadu da će u zemlje u kojima djeluje ove godine uložiti više od 10 milijardi evra.
On je rekao da su guvereneri danas jednoglasno odobrili početak naredne faze pripreme za petogodišnji period planiranja od 2021. do 2025. godine, dodajući da bi ta strategija trebalo da bude odobrena u maju iduće godine na sastanku u Londonu.
Čakrabarti je naveo da je tokom sastanka Odbora guvernera razmatrano širenje područja djelovanja na subsaharsku Afriku, podjetivši da su se dioničari ranije dogovorili i dodali Mongoliju, Tursku, a nakon toga države jugoistočnog Sredozemlja – Kipar, Alžir, Maroko.
On je rekao da će u procesu širenja područja djelovanja banke to biti činjeno komplementarno sa drugim finansijskim institucijama, navodeći da je Afrička razvojna banka jedan od najvećih zagovornika tog pristupa.
Odgovarajući na pitanje da li će EBRD promijeniti pristup malim i srednjim preduzećima, Čakrabarti je pojasnio da se to radi periodično i da postoje različiti uslovi ponuda banke, te da su cilj konkurentna tržišta.
Čakrabarti je rekao da je veoma značajna Rusija, u kojoj EBRD ima portfolio od 1,8 milijardi evra i kancelariju u Moskvi koja nadgleda taj portfolio.
(Srna)