Pravosuđe BiH bliže standardima EU u oblasti pravosuđa, slobode i sigurnosti
Delegacija Visokog sudskog i tužilačkog vijeće Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) na čelu sa predsjednikom VSTV-a BiH Milanom Tegeltijom potpisala je danas u Rimu Memorandum o razumijevanju o bilateralnoj saradnji sa Visokim pravosudnim vijećem Republike Italije.
Memorandum je potpisan u cilju unapređenja bilateralne saradnje i razmjene najboljih praksi, sa namjerom da se afirmiše što veći stepen nezavisnosti, efikasnosti, odgovornosti i profesionalizma u pravosuđu. Kroz saradnju se želi podržati nastojanje pravosuđa Bosne i Hercegovine da se približi standardima Evropske unije u oblasti pravosuđa, slobode i sigurnosti.
U predstojećoj saradnji, poseban akcenat će biti stavljen na unapređenje kapaciteta bosanskohercegovačkog pravosuđa za borbu protiv organizovanog kriminala, korupcije i terorizma.
U tom smislu su već poduzeti i konkretni koraci kroz izradu studije o mogućnosti instaliranja u pravosudni informacioni sistem Bosne i Hercegovine softvera SIDNA, vrhunskog analitičko-istraživačkog alata u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, kojeg koristi italijanska Državna direkcija za borbu protiv mafije i terorizma Italije.
U povodu potpisivanja Memoranduma, predsjednik VSTV-a BiH Milan Tegeltija je pozdravio prisutne ispred svih članova VSTV-a BiH i svih sudija i tužilaca Bosne i Hercegovine i istakao: “Ponosni smo i zadovoljni što potpisivanjem ovog Memoranduma imamo konkretan rezultat vezano za našu kontinuiranu saradnju u proteklom periodu”.
Predsjednik Tegeltija je također istakao da su sistemi bosanskohercegovačkog i talijanskog pravosuđa slični te da je iskustvo italijanskog pravosuđa, zemlje koja se bavi krupnim kriminalom, važno za Bosnu i Hercegovinu.
“Ova saradnja je od enormnog značaja i vjerujem da je potpisivanje Memoranduma početak plodonosne saradnje.”, naglasio je predsjednik Tegeltija.
Potpredsjednik italijanskog Visokog pravosudnog vijeća Giovani Leginini je naglasio da je Visoko pravosudno vijeće Republike Italije zainteresovano za unaprjeđenje pravosudnih sistema na Zapadnom Balkanu, posebno u Bosni i Hercegovini, te istakao da je dodatna važnost ovog protokola da zajednički idemo ka putu prema Evropskoj uniji.
Potpredsjednik Leginini je dodao da je uvjeren u bitnost proširenje EU na Zapadni Balkan, te da je saradnja između svih zemalja EU temeljena na zajedničkim demokratskim principima.
“Ovaj Memorandum je zajednički korak u pravom pravcu i potvrda demokratskih principa i vladavine prava.”, istakao je potpredsjednik Leginini.
Potpisivanjem Memoranduma se omogućava proširivanje saradnje između dva vijeća kroz razmjenu iskustava i obostranu korist u oblasti sudske administracije i organizacije, procesa imenovanja i ocjenjivanja nosilaca pravosudnih funkcija i njihove etike i odgovornosti.
Takođe su u okviru saradnje, planirane i intenzivne aktivnosti na stručnom usavršavanju i razmijeni stručnjaka u ključnim oblastima bitnim za pravosuđe, slobodu i sigurnost.
Potpisivanju memoranduma prethodio je sastanak 9. Komisije za međunarodne odnose sa domaćim i međunarodnim institucijama, edukaciju i izvršenje krivičnih postupaka kojem je prisustvovala i delegacija VSTV-a BiH.
Tokom sastanka razmijenjeno je mišljenje o trenutnoj situaciji vezano za nezavisnost pravosuđa u Turskoj o čemu će se razmatrati na slijedećoj sjednici VSTV-a BiH i narednom sastanku Balkanske mreže pravosudnih vijeća.
(pravosudje.ba)