Poslanik nezavisne liste Most u Hrvatskom saboru Miro Bulj napravio je incident kada je pokušao da presretne predsjednika Srbije Aleksandra Vučića na ulasku u Hrvatski sabor.
Kamere su pratile Vučića koji je pješice pošao iz sjedišta hrvatske Vlade preko Markovog trga do zgrade hrvatskog parlamenta, a na snimku se samo čulo kako Bulj dobacuje nešto predsjedniku Srbije, prenose beogradski mediji.
S obzirom da je obezbjeđenje zadržalo Bulja dalje, nije se moglo čuti šta je doviknuo, a Vučić mu je, nimalo uznemiren, odgovorio da se nije uplašio.
“Nisam se uplašio, mogu da vam odgovorim na svako pitanje, za mene nema tabu tema”, rekao je Vučić.
Hrvatski novinari kažu da je Bulj pokušao da izađe pred predsjednika Srbije, ali da nije uspio, pa mu je dobacio “kada će posjetiti hrvatsku Glinu”.
Bulj je prije toga učestvovao na protestu hrvatskih veterana i udovica na Trgu bana Jelačića, jer im, kako kaže, nije dozvoljen protest na Markovom trgu.
On je rekao da ne razumije zbog čega predsjednik Srbije dolazi i zašto su ga zvali hrvatski predsjednik Kolinda Grabar Kitarović i predstavnici hrvatske diplomatije.
“Ovo je samo igrokaz koji vređa porodice poginulih kojima je zabranjen legalno prijavljen protest na Markovom trgu”, rekao je Bulj.
Inače, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas i s premijerom Hrvatske Andrejem Plenkovićem, koji je izjavio da pregovore o Sporazumu o ratnoj odšteti treba obnoviti, te intenzivirati saradnju o pitanju nestalih.
Plenković je ocijenio da je potrebno obnoviti pregovore radi potpisivanja sporazuma o naknadi za svu uništenu, oštećenu i nestalu imovinu, saopšteno je iz Vlade Hrvatske.
“Dogovoreno je da se rad na ovim pitanjima nastavi kroz rad koordinatora za otvorena pitanja, s ciljem uspostavljanja posebne radne grupe, kao i da se međudržavna komisija za granice, čiji je rad prestao 2011. godine, ponovo sastane do kraja marta”, navedeno je u saopštenju.
Sagovornici su, između ostalog, razgovarali o infrastrukturnim projektima, saobraćajnom povezivanju, sa fokusom na modernizaciju željezničke pruge Zagreb-Vinkovci-Beograd.
Plenković je istakao da su politički predstavnici srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj dio parlamentarne većine i da imaju ustavom zagarantovan broj predstavnika u Hrvatskom saboru.
“I pripadnicima hrvatske nacionalne manjine u Srbiji zagarantovana su sva prava koja proizlaze iz bilateralnog sporazuma između Hrvatske i Srbije o zaštiti prava manjina”, dodao je Plenković.
Na sastanku je dogovoren nastavak saradnje ministarstava unutrašnjih poslova Hrvatske i Srbije u vezi sa pitanjem migracija.
(Srna)