Poslanik partije “Ljevica” (Die Linke) u njemačkom Bundestagu Aleksander Noj izjavio je da je njemačka politička elita, podrškom secesionistima u Sloveniji i Hrvatskoj zbog raznih geopolitičkih interesa, predstavila Srbe u jako lošem svjetlu.
Noj je istakao da je stvoren mit srpske krivice, zbog čega je sljedeći korak bio da Srbe treba kazniti, te da 22 godine nakon Dejtona, Srbe u njemačkoj javnosti i dalje vide kao zločince, što se, kako je naveo, mora promijeniti.
“Želim da pomognem da se u njemačkoj politici čuje i srpski glas, pa time i glas Republike Srpske, a ne samo Albanaca, Bošnjaka i Hrvata”, rekao je Noj za “Nezavisne novine”.
On je dodao da su Hrvatska, Slovenija, pa i Crna Gora, sada dio zapadne politike, ali da Srbi to nisu, te da se Zapadu ne sviđa nastojanje Srbije da očuva svoju političku samostalnost i vojnu neutralnost.
“Imate kritikovanje Srbije, a istovremeno pokušaje ubjeđivanja da se priključi Zapadu. Prema Srbima će postupati umjereno ako ne pokrenu pitanje granica i kažu da prihvataju nezavisnost Kosova”, naveo je Noj.
On je dodao da nema ozbiljnijih političkih inicijativa prema našem regionu od Bundestaga, te da će tako biti sve dok Srbija ostane tiha i dok Rusija jače ne pusti korijenje u regionu.
“Ako se Srbija pobuni, ako Republika Srpska pokaže više političke samostalnosti, pojačaće se i pažnja Njemačke prema regionu. Ali, primijećeno je da se Srbi ne daju lako ubijediti da uđu u NATO, a ni rusko prisustvo nije ostalo neprimijećeno”, smatra Noj.
On je naveo da je Rusija u kulturnom smislu veoma bliska Srbiji, Makedoniji, BiH, pa i Hrvatskoj, jer su to sve slovenske nacije.
“Razlike između Srbije, Rusije, Hrvatske, pa i Slovenije, značajno su manje nego razlike između Njemačke i svih ovih zemalja. Prema tome, šta je loše u tome da Rusija ima dobre odnose sa Srbijom?”, naglasio je Noj.
(Srna)