Predsjednik SNSD i srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik obraćanje poslanicima Narodne skupštine Srpske započeo je riječima: “Goodbye BiH, welcome RS-exit” (Doviđenja BiH, dobrodošao RS Egzit).
– Mi smo kategorija koja se mrzi od strane političkog Sarajeva i Bošnjaka i kategorija koja želi da se uništi. Samo Narodna skupština može da govori u ime ovog naroda – rekao je Dodik.
Dodik je zahvalio Edinu Ramiću (poslaniku SDA) “što nam je otvorio oči” najavom da će podnijeti i zahtjev za ocjenu ustavnosti i zakona o šumskom zemljištu…
– Vidim da se danas smije ovdje. Ali, ko se zadnji smije, najslađe se smije. Vi se nećete zadnji smijati. Naivno smo vjerovali da će stati kada su ukidali naša nacionalna obilježja. Neki ambasadori tvrde da nam jedino preostaje da poptujemo Ustavni sud i njihove odluke. To vam je ravno onima koji su odvedeni u fašističke logore i tamo stavljeni u očaj, i koji su samo jedno pčekivali od onih koji su ih ubijali, da će jednom poststi ljudi, da će prestati – rekao je Dodik.
Dodik se zahvalio liderima svih političkih partija na predanom radu i spremnosti da prevaziđu netrpeljivposti u odbrani interesa RS.
– Za 60 dana se vidimo, vjerujem da ćemo biti bliži onome što sam na početku rekao – naglasi je Dodik.
Deseta posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske sazvana je na zahtjev predsjednice RS Željke Cvijanović, a poslanici razmatraju Informaciju o antidejtonskom djelovanju Ustavnog suda BiH.
Direktan povod je nedavna odluka tog suda o Zakonu o poljoprivrednom zemljištu RS, koji je proglasio neustavnim član zakona u kome piše da poljoprivredno zemljište postaje vlasništvo Srpske.
Ustavni sud smatra da je to državna imovina za koju su nadleže institucije BiH, što RS ne prihvata.
Cvijanović: BiH je duboko unesrećeno društvo
Predsjednica Srpske Željka Cvijanović, u uvodnom obraćanju poslanicima Narodne skupštine RS na desetoj posebnoj sjednici posvećenoj odluakma Ustavnog suda BiH, izjavila je da je BiH u permanentnoj krizi i da su okolnosti u kojima je sazvana ova sjednica okolnosti političke krize.
Ona je naglasila da od stranih političkih predstavnika očekuje da kažu da je legitimno kada srpski politički predstavnici u institucijama BiH ne žele da učestvuju u odlučivanju, nakon posljednje odluke Ustavnog suda BiH. Cvijanovićeva je, kako je Srpskainfo ranije objavila, rekla da su ovakvom BiH isfrustrirani i Srbi, i Hrvati i Bošnjaci.
– BiH je duboko unesrećeno društvo jer nije dobilo šansu da se razvije kao demokratska zajednica – rekla je ona.
Posebna sjednica je, kaže, sazvana da mi kao RS kažemo kako gledamo na sve to, kao i na posljednju odluku Ustavnog suda BiH. Ona je naglasila da u Ustavu BiH ne piše državna imovina, a da su eniteti dobili sve nadležnosti koje nisu nabrajane kao nadležnosti BiH. Predsjednica je podsjetila da izmjenama Ustava RS iz 1998. Srpska dobila nadležnosti da uređuje imovinske odnose.
Cvijanovićeva je na kraju obraćanja pročitala osam zaključaka usaglašenih na sastanku stranačkih lidera.
Deseta posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske sazvana je na zahtjev predsjednice RS Željke Cvijanović, a poslanici razmatraju Informaciju o antidejtonskom djelovanju Ustavnog suda BiH.
Direktan povod je nedavna odluka tog suda o Zakonu o poljoprivrednom zemljištu RS, koji je proglasio neustavnim član zakona u kome piše da poljoprivredno zemljište postaje vlasništvo Srpske.
Ustavni sud smatra da je to državna imovina za koju su nadleže institucije BiH, što RS ne prihvata.
Prethodno je Momčlilo Antonić (SNSD) položio zakletvu i dobio poslanički mandat u NSRS umjesto Zorana Tegeltije, koji je izabran za predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH.
Predložiti zakon o prestanku mandata stranih sudija
Predsjednici parlamentarnih stranaka iz Republike Srpske usaglasili su osam zaključaka koji bi trebalo da budu usvojeni na današnjoj posebnoj sjednici Narodne skupštine.
U prvom se kaže da NSRS potvrđuje privrženost Srpske Dejtonskom sporazumu, posebno izvornom Ustavu BiH.
– Narodna skupština obavezuje predstavnike RS u institucijama BiH da predlože usvajanje zakona o prestanku mandata stranih sudija u Ustavnom sudu BiH. Narodna skupština zadužuje Vladu RS da nastavi ranije započete pregovore sa Vladom FBiH s ciljem definisanja granične linije između RS i FBiH – glase drugi i treći zaključak.
Dalje, NSRS obavezuje predstavnike RS u institucijama BiH da obustave donošenje bilo kakvih odluka u organima BiH do usvajanja zakona o prestanku mandata stranih sudija u Ustavnom sudu BiH i izbora domaćih sudija i njegovog stupanja na snagu.
– Narodna skupština naglašava da je RS potpisnica svih aneksa Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH, samim tim i Ustav BiH. NSRS potvrđuje da su visoki predstanici i Ustavni sud BiH kršili Dejtonski sporazum i Ustav BiH i na taj način izmijenili politički sistem, suprotno Dejtonskom sporazumu, koji je ugovor međunarodnog karaktera. NSRS obavezuje sve institucije Republike Srpske da ne prihvataju i ne provode bilo kakve buduće antidejtonske i nedemokratske odluke visokog predstavnika i Ustavnog suda BiH. NSRS traži da predstavnici RS u zajedničkim organima BiH obavijeste Narodnu skupštinu o provođenju ovih zaključaka u roku od 60 dana – predloženi su zaključci.
Kako saznaje Srpskainfo, sve zaključke je predložio lider SNSD Milorad Dodik, dok su ih ostali podržali.
– Opozicija će podržati ovakve zaključke, ali bez potpisivanja – tvrde naši izvori.
(Srpskainfo)