Umjesto da pozivaju poljoprivrednike širom Republike Srpske da iskoriste olakšice koje su im na raspolaganju i da po povoljnim uslovima podignu sisteme za navodnjavanje i osiguraju svoje usjeve od vremenskih neprilika u pola cijene, pojedini poljoprivrednici u RS, okruženi svojim opozicionim prijateljima, traže da Republika Srpska proglasi stanje elementarne nepogode i da im isplati štetu nastalu nešto dužim sušnim periodom iza nas.
Jedan od najglasnijih je Savo Bakajlić, predsjednik takozvanog Udruženja poljoprivrednih proizvođača Semberije i Majevice, koji uz podršku pojedinaca iz opozicije, u posljednje vrijeme sve češće nastupa u javnosti kritikujući svaki potez Vlade Republike Srpske, sa ciljem da minimizira sve pozitivne aktivnosti koje se provode prema poljoprivrednicima.
Najnovija Bakajlićeva „bomba“ je poziv institucijama Republike Srpske da proglase stanje elementarne nepogode zbog suše, jer će kako je rekao, prinosi poljoprivrednih kultura u Semberiji biti višestruko smanjeni. O kolikom nivou neznaja pomenutog poljoprivrednika se radi okazuje i činjenica da on polovinom avgusta zna kakav će biti prinos kukuruza koji se bere na jesen, a pored toga i zna da ni u narednom periodu neće biti kiše. Pored toga, Bakajlić ovim pokušava da minimizira značajna ulaganja Ministarstva poljoprivrvrede, šumarstva i vodoprivrede, odnosno Vlade Republike Srpske u sisteme za navodnjavanje uz brojne olakšce koje su na raspolaganju poljoprivrednicima u ovako teškim situacijama ekstremnih vremenskih prilika. I umjesto da utiče na poljoprivrednike da koriste sve raspoložive olakšice u što većem obimu i tako preduprijede štetu izgradnjom sistema za navodnjavanje i osiguranje usjeva, Bakajlić preko hljeba traži pogače, odnosno minimizira više od 50 miliona maraka sredstava koje je Vlada Republike Srpske uložila u odbranu od suša, te i pored toga, traži još novca samo kako bi tobože pokazao da su ulaganja mala.
Naime, samo u posljednjih osam godina Vlada Republike Srpske je u sisteme za navodnjavanje uložila 42,5 miliona KM, te podigla te sisteme na sedam hiljada hektara površina. Istovremeno, uloženo je i dodatnih osam miliona KM iz agrarnog budžeta kroz redovne podsticaje, gdje se svim proizvođačima koji podignu sistem za navodnjavanje vraća 30 odsto sredstava.
Pored toga, usjevi poljoprivrednih proizvođača u Republici Srpskoj se mogu i osigurati, I to na način da svaki proizvođač koji osigura usjeve od suše ima 50 odsto premije koje plaća Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva I vodoprivrede RS, odnosno poljoprivrednik dobija osiguranje usjeva u pola cijene, što je još jedna izuzetna olakšica prema poljoprivrednim proizvođačima.
Dakle, očigledno je da Bakajlić ne govori istinu kada kaže da se ne ulaže u zaštitu domaće proizvodnje, posebno kada je u pitanju Semberija, iz koje dolazi. Pa samo na području Bijeljine pod sistemima za navodnjavanje je skoro 2.000 hektara zasijanih površina, I to najviše u Batkoviću, 834 hektara, zatim Novom Selu, 622 hektara, te u Donjem Crnjelovu, gdje je pod sistemima za navodnjavanje koji su instalirani uz podršku resornog Ministarstva poljoprivrede ukupno 510 hektara. Kada je u pitanju Pelagićevo, pod sistemima za navodnjavanje su 202 hektara, I to u Stakića I Gojkovom polju, dok je na području Trebinja pod sistemima za navodnjavanje skoro 2.000 hektara, od Zubaca preko Trebinjskog polja do Moskog. Pod sistemima za navodnjavanje uz podršku resornog ministarstva su I 250 hektara zasijanih površina na području opštine Ljubinje, ali i 436 hektar na području Bratunca, sa ukupno 24 podsistema.
Ovi podaci apsolutno ne idu u prilog tvrdnji Bakajlića i njemu sličnih negativaca da Republika Srpska ne ulaže u zaštitu domaće proizvodnje, što pokazuje da se iza takvih tvrdnji koje se sve češće iznose u javnost, kriju politički motivi, posebno ako se ima u vidu da je Bakajlić već bio angažovan u pojedinim opozicionim strankama na području Semberije.
(opcija.net)