Predsjednik uprave zvorničke „Alumine“ Milorad Motika predao je sudu zvaničan zahtjev za stečaj ove kompanije, bez odobrenja Odbora povjerilaca Fabrike glinice „Birač“, saznaje poslovni portal Capital.ba.
U Okružnom privrednom sudu u Bijeljini su za potvrdili da je Motika zahtjev za stečaj podnio 5. maja, a kao razlog je naveo prijeteću platežnu nesposobnost.
Uprava kompanije koja se od početka opirala stavu Vlade RS da se postigne dogovor sa „Pavgordom“, guranjem „Alumine“ u stečaj pokušava da izbjegne namirenje „Pavgorda“. Cilj je izbjeći novu blokadu računa koja bi uskoro trebala uslijediti jer, najavljeni pregovori nikada nisu započeti.
Problemi „Alumine“ pojavili su se nakon što joj je fočanska firma „Pavgord“, na osnovu sudskog rješenja, blokirala račune pokušavajući tako da naplati potraživanja koja ima od FG „Birač“. Računi „Alumine“ su deblokirani 15-ak dana kasnije, nakon što je postignut kompromis da počnu pregovori sa „Pavgordom“ o priznavanju dijela potraživanja.
Lazo Đurđević je Capitalu potvrdio da je uprava „Alumine“ podnijela zahtjev za stečaj, ali o detaljima nije želio da govori, dok se predsjednik uprave Mile Motika nije javljao na telefon.
Povjerioci kritikovali tajnu odluku o stečaju
Podnošenje zahtjeva za stečaj „Alumine“, kćerke firme FG „Birač“ je, izazvalo oštru polemiku na posljednjoj sjednici Odbora povjerilaca Fabrike glinice.
Iz zapisnika sa sjednice Odbora povjerilaca, koji je u posjedu Capitala, vidi se da ih je Đurđević informisao da je podnesen zahtjev za stečaj. Đurđević je tada naveo da je prijedlog podnesen jer „Alumina“ ima problema sa likvidnošću, odnosno zbog toga što joj, nakon blokade, nijedan dobavljač ne da robu bez avansa, jer očekuju novu blokadu.
„Smanjena je realizacija, jer je tih 15 dana, koliko je trajala blokada, rađeno na leru. Mi smo još uvijek deblokirani na određeno vrijeme, a čak i u obrazloženju rješenja piše da oni mogu i prije isteka dva mjeseca blokirati. Neka Skupština povjerilaca odluči da radimo pod bilo kojim uslovima. Mi imamo akumuliranu dobit od 25 miliona, ali nemamo pravo da pojedemo tu akumuliranu dobit i da idemo po svaku cijenu da radimo“, rekao je Đurđević na Odboru povjerilaca.
On je ponovio stav uprave „Alumine“ da nemaju zakonsku mogućnost da se pogađaju sa bilo kim i dodao da, ako ima, to treba da riješi država.
“Takođe, mislim da smo pretjerali što smo bukali protiv sudije”, rekao je Đurđević.
Članovi Odbora povjerilaca su bili iznenađeni saznanjem da je predložen stečaj, te naglasili da Odbor treba da odlučuje o takvim stvarima.
Namjerni stečaj je krivično djelo
Član Odbora povjerilaca Sonja Rubež rekla je na sjednici da je protiv otvaranja stečaja u „Alumini“, jer to ne bi bilo rješenje za problem koji postoji.
„Otvaranjem stečaja u „Alumini“ možda bismo došli u situaciju da povjerioci kojima je priznato potraživanje krenu u odvojeno namirenje i samim tim bude ugašena i „Alumina“ i „Birač“. Eksplicitno se protivim stečaju u Alumini i smatram da smo trebali biti upoznati kao Odbor povjerilaca o podnesenom prijedlogu za otvaranje stečaja o kojem nas je danas informisao stečajni upravnik”, rekla je Rubež.
Predstavnik Ministarstva finansija RS Goran Gajić, koji je ujedno i predsjednik Odbora povjerilaca, je rekao da je na sjednici prvi put zvanično čuo da je podnesen prijedlog za otvaranje stečajnog postupka u „Alumina“ te doveo u pitanje zakonitost tog prijedloga.
“Smatram da nije ispoštovana procedura predviđena Zakonom o stečajnom postupku, a to je da je za tu odluku uprava morala imati odobrenje Skupštine odnosno stečajnog upravnika, a stečajni upravnik je u skladu sa Zakonom o stečajnom postupku trebalo da traži saglasnost Odbora povjerilaca, a potom i Skupštine povjerilaca. U ovom slučaju nije ispoštovan nijedan od ovih elemenata i smatram da to stečajni sud mora poništiti po pravu nadzora i proglasiti ga ništavim, jer se njime krše odredbe Zakona o stečajnom postupku i može umanjiti stečajna masa“, rekao je Gajić.
On je predložio da se prijedlog povuče jer je, kako kaže, nezakonit, na što je Đurđević odgovorio da je „Alumina“ privremeno deblokirana zbog čega ne može pozitivno da posluje, a što će se vidjeti iz izvještaja za april. Kazao je da je „Alumina“ izgubila kreditnu sposobnost kod banaka i povjerenje dobavljača koji više robu ne daju bez uplate avansa.
„Šteta koja je nastala i nastaće zbog blokade računa i eventualnog otvaranja stečajnog postupka nad „Aluminom“ je nastala bez naše volje i mogućnosti da utičemo na istu za šta ne možemo snositi odgovornost. Što se mene tiče prihvatam da Odbor povjerilaca donese odluku da pismeno zahtjevam povlačenje prijedloga što bih i uradio na bazi odluke“, rekao je Đurđević.
Odbor povjerilaca je donio zaključak kojim zahtijeva od stečajnog sudije da sve odluke Odbora povjerilaca, stečajnog upravnika i uprave zavisnih društava kojima se bitno krše odredbe Zakona o stečajnom postupku ili umanjuje stečajna masa i prava povjerilaca stavi van snage i o tome obavijesti Skupštinu povjerilaca.
Odbor povjerilaca je naveo i da zahtjeva od stečajnog sudije da, ukoliko u odlukama organa stečajnog postupka ili organa upravljanja u privrednim društvima, postoji indicija o postojanju krivičnog djela, da u skladu sa zakonom o tome obavijesti nadležno tužilaštvo.
Osnovni sud u Zvorniku je 12. aprila blokirao račun “Alumine” na zahtjev fočanske firme “Pavgord”, a deblokirao ga je 26. aprila na 60 dana, nakon što je u Vladi RS održan sastanak svih učesnika u ovim sporovima i prihvaćen zahtjev „Pavgorda“ da im se prizna dio od ukupno 155 miliona KM potraživanja od FG „Birač“. Ta potraživanja „Pavgord“ je ranije kupio od litvanske Ukio banke u stečaju.
(capital.ba)