Predstavnici Vlade Hrvatske, Hrvatskih cesta, kineske kompanije koja je dobila ovaj posao i lokalni čelnici danas su u Dubrovniku potpisali ugovor o izgradnji Pelješkog mosta, a medijima se obratio premijer Hrvatske Andrej Plenković.
“Želim čestitati prije svega Hrvatskim cestama koje su danas potpisale ugovor o izgradnji Pelješkog mosta. Riječ je o velikom projektu kojim ćemo povezati kopno. Za nekoliko godina jug Hrvatske bit će povezan. Tim povezivanjem i gospodarstvo i turizam dobivaju novu dimenziju”, rekao je Plenković.
Dodao je i da je “velika činjenica da je ovaj projekt uspio dobiti 357 milijuna eura nepovratnih EU sredstava”.
“Činjenica da je na javnom natječaju izabrana kineska korporacija s iznimno velikim iskustvom u ovakvim projektima otvara mogućnost za još veću suradnju Hrvatske i Kine”, kazao je Plenković.
Na pitanje novinara o žalbi austrijske tvrtke Strabag, rekao je da je kineska firma na transparentnom natječaju dobila ovaj posao, a da će “o žalbi će odlučivati sud, a ne vlada”.
Plenković se osvrnuo i na moguće probleme s Bosnom i Hercegovinom zbog izgradnje Pelješkog mosta.
“Most će se graditi na hrvatskom teritoriju, njegova visina omogućuje BiH da neometano koristi luku Neum. Ovo je prilika i da pokrenemo hrvatske kompanije koje će vjerojatno biti partneri kineskoj tvrtki”, rekao je Plenković.
“Zahvaljujem nadležnom ministru i svim političarima i stručnjacima koji su zadnjih 20 godina radili na ovome. Hvala svima i čestitam na potpisivanju ovog ugovora”, zaključio je Plenković.
Komšić: Hrvatska napala BiH, trebala alarmirati UN
Povodom potpisivanja ugovora o izgradnji Pelješkog mosta, danas u Dubrovniku, između Hrvatskih cesta i kineskog konzorcija China Road and Bridge Corporation, oglasio se lider DF-a i nekadašnji član predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić.
Komšić je kazao da se radi o međunarodnom skandalu i direktnom napadu Republike Hrvatske na teritorijalni suverenitet i integritet države Bosne i Hercegovine.
“Potpisivanje ugovora sa Kinezima, bez saglasnosti organa Bosne i Hercegovine o izgradnji Pelješkog mosta, predstavlja najgrublji atak na Konvenciju Ujedinjenih naroda o pravu mora. Bosna i Hercegovina izravno je napadnuta ovim činom”, kazao je Komšić za Vijesti.ba.
On ističe da je skandalozna činjenica da je Hrvatska lažirala dokument Komsije koja predlaže visinu mosta od 55 metara, te da je on predstavljen kao državni dokument, iako ga Vijeće ministara BiH nije usvojilo kao državni dokument.
Komšić navodi da je frapiran činjenicom da su evropske institucije, u prvom redu Evropska komsija, na ovako lagan način obmanute od Hrvatske, te da je Evropska unija od strane Hrvatske uvučena u kršenje evropskih zakona.
“Pored toga, Evropska komsija, dopustila je da Kinezi protuzakonito uđu na evropsko tržište i krenu u geopolitičko preuzimanje istočne obale Jadranskog mora. Ne znam šta o tome misle u NATO- savezu, ali znam da mi u DF-u mislimo da se radi o direktnom podrivanju interesa NATO-a na ovim prostorima”, kazao je Komšić.
On naglašava da je sramotna šutnja predsjedavajućeg Vijeća ministara i Predsjedništva Bosne i Hercegovine.
“Prosto je nevjerovatno da nam pred očima otkidaju komad po komad naše države a da pri tome ljudi koji sjede u državnim institucijama pokazuju toliku količinu servilnosti koja granični sa izdajništvom. Mora se reagirati prema evropskim institucijama, Ujedinjenim nacijama, sad i odmah. Ukoliko to ne žele, neka odmah podnesu ostavke. Građani ih nisu izabrali da prećutkuju direktne napade na državu”, zaključio je Komšić.
(index.hr, klix.ba)