Premijer Republike Srpske Željka Cvijanović, gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić i direktor kompanije IEE Borko Torbica otvorili su danas preduzeće “Eko-toplane”, u čiju je izgradnju uloženo 36 miliona KM.
Cvijanovićeva je izrazila zadovoljstvo zbog završetka ovog velikog projekta, koji je integrisao, okupio i mobilisao različite subjekte i institucije na republičkom i lokalnom nivou.
“Time je uspjeh ovog projekta bio zagarantovan. Mi smo kao Vlada napravili finansijske, proceduralne i druge pretpostavke da se krene u njegovu realizaciju, a najveći angažman imala je lokalna uprava koja je ovaj posao uradila kvalitetno”, rekla je Cvijanovićeva novinarima.
Ona je istakla da je ovaj posao prepoznat i u regionalnim okvirima, te da postoji jaka spona između onoga što je danas realizovano sa preporukama, sugestijama, određenim zakonima i strateškim dokumentima EU.
“Očekujemo da će toplana biti od koristi građanima i privredi”, istakla je Cvijanovićeva, naglasivši da ovaj moderan objekat predstavlja i iskorak u budućnost, što su prepoznali i razni eksperti.
Gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić naveo je da se izgradnjom nove toplane u Banjaluci rješava višegodišnji problem funkcionisanja sistema daljinskog grijanja u gradu.
“Banjalučani koji koriste daljinsko grijanje mogu biti sigurni u pouzdano snabdijevanje toplotnom energijom. Dobili smo finansijski održiv sistem, jer umjesto /stare/ toplane, koja je svake godine pravila 10 do 20 miliona KM novih gubitaka, imamo novu kompaniju koja treba da bude profitabilna”, ocijenio je Radojičić.
On je dodao da nova toplana, osim 10 “običnih” kotlova na drvo, ima novu i modernu tehnologiju, posebno kada je riječ o automatizaciji i upravljanju.
“Uz veliki trud i napor ljudi iz Gradske uprave, Vlade Srpske, partnera koji su izvodili radove, kompanije `IEE` i drugih mogao je da se riješi ovaj dugogodišnji i najveći komunalni problem Banjaluke”, naveo je Radojičić.
Radojičić je ponovio da je izgradnjom nove toplane problem sa grijanjem riješen u interesu građana, te da saosjeća sa određenim brojem radnika stare toplane koji će biti tehnološki višak.
“Nažalost, ta firma je propala i ona u smislu akumuliranog gubitka i problema nije bila u stanju da obavlja osnovnu djelatnost zbog koje je osnovana, a to je grijanje grada. Grijanje je u funkciji 20.000 korisnika – građana, a ne u funkciji same toplane i njenih radnika”, rekao je Radojičić.
Dragiša Zečević iz kompanije IEE izrazio je zadovoljstvo što je ta firma završila svoj posao kao strateški partner grada Banjaluka u izgradnji nove toplane na bio-masu.
“Predstoji mukotrpan rad na rekonstrukciji toplifikacione mreže na kojoj imamo energetske gubitke koji su veći od 25 odsto. Glavni akcenat će biti i osavremenjivanje podstanica”, rekao je Zečević, navodeći da trenutno imaju mali broj reklamacija u odnosu na ukupni broj korisnika.
Direktor Kancelarije Evropske banke za obnovu i razvoj /EBRD/ Ian Braun je naveo da je ponosan što je ta banka dio projekta izgradnje nove toplane u Banjaluci.
“Nadam se da ovo neće biti posljednji projekat koji ćemo raditi sa gradom Banjaluka. Već razgovaramo o drugim infrastrukturnim i komunalnim projektima”, istakao je Braun.
Otvaranju “Eko-toplana”, između ostalih, prisustvovali su ministri u Vladi Republike Srpske, zvanice iz javnog i društvenog života Banjaluke, Srpske i Srbije.
Novo preduzeće na bio-masu “Eko-toplane” koncept je javno-privatnog partnerstva između grada Banjaluka i kompanije IEE čiji je cilj kvalitetan, održiv i profitabilan sistem proizvodnje i distribucije toplotne energije, u skladu sa regulativama EU.
(Srna)