Pomoćnik ministra poljoprivrede Republike Srpske Zoran Maletić i pomoćnik ministra za nauku Republike Srpske Siniša Marčić otvorili su danas na Jahorini Međunarodni poljoprivredni simpozijum “Agrosim 2017” koji je okupio 1.500 učesnika iz 85 zemalja.
Maletić je tokom ceremonije otvaranja “Agrosima 2017” istakao da Vlada Republike Srpske podržava i da je pokrovitelj skupa koji znatno doprinosi razvoju poljoprivrede u Srpskoj.
“Ovdje dolazimo do novih saznanja i iskustava, saznajemo o novim tehnologijama”, rekao je Maletić.
On je naveo da je Ministarstvo poljoprivrede kroz programe podsticaja poljoprivredi već nekoliko godina podržalo organsku proizvodnju hrane, tako da saznanja sa naučnih skupova kao što je “Agrosim” imaju primjenu i u proizvodnji.
“Nije veliki broj proizvođača, ali ih imamo, i veoma nam je važno da se broj proizvođača organske hrane iz godine u godinu povećava”, istakao je Maletić.
Pomoćnik ministra za nauku Srpske naglasio je da je “Agrosim” jedna od najistaknutijih stručnih konferencija u Republici Srpskoj.
“Ministarstvo nauke i tehnologije Republike Srpske kategorisalo je `Agrosim` kao skup od posebnog značaja. On okuplja više istraživače, što je prilika da se domaći istraživači upoznaju sa najnovijim dostignućima”, kaže Marčić.
On je dodao da je “Agrosim” do sada ostvario rezultate u smislu uspostavljanja konkretne saradnje jer je Poljoprivredni fakultet uspostavio saradnju sa predstavnicima iz Rusije, Tajlanda i još nekih zemalja.
“Na marginama ovakvih skupova dogovaraju se i poslovni poduhvati, tako da je neophodno da imaju podršku naših institucija”, smatra Marčić.
Dekan Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu Vesna Milić rekla je da je na Osmi međunarodni poljoprivredni simpozijum “Agrosim 2017” prijavljeno 1.300 radova.
“Radovi su nam stigli iz 85 zemalja sa svih kontinenata. `Agrosim` već osmu godinu predstavlja godišnju platformu za međunarodnu naučnu raspravu o poljoprivredi, prehrani, ruralnom razvoju, šumarstvu i ekologiji”, navela je Milićeva.
Ona je istakla da su naučni radovi podijeljeni u sedam sekcija sa podsekcijama – sekcija za biljnu proizvodnju, zaštitu bilja i bezbjednost hrane, organsku poljoprivredu, stočarstvo, zaštitu životne sredine i očuvanje zemljišnih resursa, te agroekonomika, šumarstvo i agrošumarstvo.
“Radovi će biti izlagani u nedjelju, a za danas su planirani uvodni referati. Fokus je organska poljoprivredna proizvodnja i nešto novo što dolazi na naše prostore – agrošumarstvo”, istakla je Milićeva.
Dušan Kovačević sa Poljoprivrednog fakulteta u Zemunu naglasio je da je skup na Jahorini već dobio status prvog naučnog skupa u oblasti poljoprivrede u Republici Srpskoj, ali da ima i veliki regionalni odjek.
“Iz kontakata koje imam u stranim krugovima čuo sam da se raspituju za ovaj simpozijum”, dodao je Kovačević.
On kaže da će “Agrosim” ove godine biti posvećen temi održivosti, koja je jedan od osnovnih problema svijeta.
Organizatori naučnog skupa su Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Istočnom Sarajevu, Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Beogradu i Agronomski mediteranski institut iz Barija.
Osmi “Agrosim”, uspješno je organizovan u saradnji sa Međunarodnom asocijacijom za životnu sredinu i ruralni razvoj /Japan/, Balkanskom asocijacijom za zaštitu životne sredine /Grčka/, univerzitetima iz NJemačke, Turske, Rusije, Rumunije, Španije, Egipta, Irana, Tunisa, Srbije, Crne Gore i ostalim domaćim i inostranim partnerima.
Simpozijum će trajati do nedjelje, 8. oktobra.
(Srna)