Džek Ma povukao se na svoj 55. rođendan kao što je i obećao sa kormila grupacije „Alibaba” koju je osnovao pre tačno 20 godina. U utorak je svoj rođendan i dve decenije kompanije proslavio velikim rok koncertom za 80.000 zaposlenih na olimpijskom stadionu u svom rodnom gradu Hangdžou.
Na sceni je nosio kožnu jaknu i periku, a pridružio mu se još jedan od suosnivača firme Džo Caj, koji je u beloj haljini sa perikom imitirao Merilin Monro. Rojters prenosi da su mu u jednom trenutku oči bile pune suza i da se rečenica „Džek Ma je zaplakao” munjevito širila kineskom društvenom mrežom „Veibo”.
Razloga za suze radosnice i te kako ima. Imperiju vrednu 460 milijardi dolara najbogatiji Kinez izgradio je od nule i sada lagodno prelazi u novu životnu fazu koja će biti sve samo ne klasična penzija.
„Kao neko ko je još pun života, ne želim da ovako mlad napustim igralište. Samo želim da se prebacim u drugi univerzum da se zabavljam”, rekao je Ma.
Pod tim podrazumeva ostvarenje ostalih snova, a jedan od njih jeste da se vrati prosveti. Naravno ne kao nastavnik engleskog, što je jedno vreme bio, već da zarađeni novac upotrebi da unapredi obrazovni sistem u ruralnim delovima Kine.
Poznate su priče kako je momak iz siromašne kineske porodice dva puta pao na prijemnom za fakultet i da je posle završenog koledža odbijen za svaki posao za koji se prijavio. Na kraju je sa grupom od 18 ljudi i sa kapitalom od 60.000 dolara osnovao „Alibabu”.
Mala firma je izrasla u džina e-trgovine ravnog „Amazonu”, da bi u međuvremenu proširila poslovanje na mobilna plaćanja, finansijske usluge, računarstvo u „oblaku” i razvoj veštačke inteligencije. Od 2014. je listirana na njujorškoj berzi, ima 101.000 zaposlenih i tržišnu vrednost od 460 milijardi dolara, a Džek Ma ličnu imovinu procenjenu na 40 milijardi dolara.
Osim toga, postao je najjači simbol tehnološkog uspona Kine i rame uz rame sa drugim ekonomskim titanima posećuje događaje poput foruma u Davosu.
U konzervativnoj kineskoj poslovnoj kulturi nekonvencionalni preduzetnik delovao je kao pravo osveženje. Na proslavi firme 2017. igrao je obučen kao Majkl Džekson uz taktove „Bili Džin”. Glumio je i u jednom kung-fu filmu koji je finansirao.
Upravljanje carstvom koje je sam izgradio od nule prepustio je izvršnom direktoru Danijelu Žangu i finansijskoj direktorki Megi Vu. Ma međutim neće napustiti „Alibabu” potpuno, jer zadržava 6,22 odsto akcija i biće u bordu direktora do sastanka sledeće godine, a posle toga deo posebnog upravljačkog tela od 38 članova.
Pred moćnom korporacijom je još mnogo izazova. Pored trgovinskog rata sa SAD i ekonomskog usporavanja u Kini, Ma napušta rukovodeće mesto u vreme kada svuda u svetu raste svest koliko je velika moć tehnoloških džinova u društvu.
U jednom govoru je rekao da se u 20. veku težilo većim i snažnijim kompanijama, a da danas moramo da mislimo kako da napravimo dobre kompanije koje će doneti zadovoljstvo celom društvu.
„Alibaba” je nedavno usvojila šest osnovnih vrednosti, a jedna od njih jeste briga da zaposleni dobro usklade posao i privatni život. To je u suprotnosti sa ranijom izjavom odlazećeg direktora na kojoj su mu mnogi zamerali: da radnici treba da budu srećni da rade po šemi 996 – od devet ujutru do devet uveče šest dana u nedelji.
Takav stav kosio se i sa njegovim članstvom u Komunističkog partiji Kine, za koje je javnost saznala prošle godine kada je stavljen na listu sto Kineza koji su dali izuzetan doprinos razvoju zemlje za poslednjih 40 godina.
Iako u ustavu i dalje opisuje članove kao „istaknute borce za kinesku radničku klasu prožete komunističkom svešću”, partija se od 2001. udaljavala od komunističkih korena, prigrlivši privatne preduzetnike koji su pomogli da se zemlja razvije do druge ekonomije sveta, iza SAD.
Međutim, od kako je na čelu zemlje Si Đinping, pojačan je ideološki pritisak u svim sferama, a vlast ima ambivalentan odnos prema ulozi velikih privatnih firmi u ekonomiji. Kineski lideri su ipak u poslednje vreme usled usporenog rasta i pojačanog trgovinskog rata sa SAD zauzele blaži stav prema privatnim preduzećima, iskazujući im podršku i obećavajući smanjenje poreza, piše „Njujork tajms”.
Osnivač „Alibabe” je u nekim momentima javno pokazivao odanost partiji. Na pitanja zapadnih novinara kakav odnos ima s vlastima, često je odgovarao doskočicom da „u vladu treba biti zaljubljen, ali se s njom ne treba ženiti”.
(politika.rs)