U okviru obilježavanja 9. januara – Dana Republike Srpske danas je u Banjaluci održana sjednica Senata.
Član Senata Rajko Kuzmanović rekao je na konferenciji za novinare da sje na sjednici razgovarano o dvije teme.
Prva je bila obilježavanje Dana Republike Srpske, a druga Program ekonomskih reformi i kako će Vlada da djeluje kada je ekonomija u pitanju.
Istaknuto je da je Senat prihvatio program aktivnosti Vlade za trogodišnji period, a on se ogleda u tome da treba povećati konkurentnost i produktivnost privrede.
– Potrebno je održati zdravstveni sistem na nivou zemalja u regionu. Moramo imati efikasniji javni sektor – rekao je Kuzmanović.
Kuzmanović je istakao i da “Bolonja” ne daje više željene rezultate.
– Zato je nužno da se na svim nivoima razgovara kako ovo pitanje rješavati kako u visokom tako i u srednjem obrazovanju – naveo je Kuzmanović.
Na sastanku je bilo riječi i o poboljšanju demografske slike, kao i da je podržan hrabar ulazak u proces digitalizacije.
– Evropske integracije i regionalna, međunarodna saradnja izdvojeni kao jedno od najvažnijih pitanja – rekao je Kuzmanović.
Živko Radišić je naveo da je sjednica Senata bila veoma konstruktivna, a za to je rezultat imala saglasnost iz brojnih pitanja koja su u njihove nadležnosti.
– Godinama smo tapkali u mjestu i snalazili se u granicama naših mogućnosti. Svjesni smo da je ovo iza nas i da se od svih traži maksimum napora u očivanju Republike Srpske, kojega neće biti bez većeg jedinstva – naveo je Radišić.
Dodao je da su zato zadržali Programske reforme Vlade Srpske, kako bi se išlo naprijed i poboljšao život građana.
Poručio je da niko nije amnestiran od odgovornosti, posebno međunarodna zajednica.
– Treba preispitati šta smo dobili i šta smo izgubili od njih. Mnogo je stvari nametnuto. Ima mnogo pitanja koja se ne mogu rješavati bez međunarodne zajednice, poput centralne banke, PDV-a – dodao je Radišić.
Naveo je da očekuje da će ova godina biti godina velikih iskušenja za Srpsku i poručio da će Srpska nastaviti putem napretka.
Stevo Pašalić član Savjeta naveo je da je obrazovanje ključni faktor razvoja.
– Mi se moramo kao brojne zemlje u svijetu okrenuti kvalitetu ljudskih resursa – poručio je Pašalić.
Dodao je da je u prvom planu ekonomija, ljudski resursi, i da je zato je značajna reforma obrazovanja.
– Ona se mora sistemski posmatrati. Ona nije događaj, ona je proces i nije vezan samo za mandat jedne vlade – naveo je Pašalić.
(RTRS)