U Republici Srpskoj u posljednja 24 časa od virusa korona oboljelo je 31 lice od testiranih 368, ali je epidemiološka situcija pod kontrolom, rečeno je danas u Banjaluci na konferenciji za novinare predstavnika Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske.
Epidemiolog Jela Aćimović rekla je da je od trideset jednog oboljelog lica, sedam iz Srpca, iz Banjaluke i Kotor Varoša je po pet lica, po tri su iz Mrkonjić Grada i Kostajnice, po dva iz Laktaša i Zvornika i po jedno lice iz Prijedora, Doboja, Istočne Ilidže i Teslića.
Aćimovićeva je navela da je u Srpskoj trenutno ukupno 1.780 potvrđenih slučajeva infekcije virusom korona, a da je gotovo 70 odsto osoba oporavljeno, što je dobar pokazatelj.
Prema njernim riječima, u Srpcu je riječ o infekciji potvrđenoj kod vaspitačica u vrtiću, koje su tesitarane zbog pojave blagih simptoma.
“Preduzete su sve mjere, vrtić je zatvoren, urađena dezinfekcija objekta, počelo je testiranje kontakata i situacija je pod kontrolom”, rekla je Aćimovićeva na konferenciji za novinare u Banjaluci.
Ona je dodala da je trenutno u Republici Srpskoj hospitalizovana 81 osoba, od kojih 27 u Univerzitetskom kliničkom centru, 26 u bolnici u Prijedoru, 18 u Doboju, te mnogo manje u ostalim bolnicama.
“Način prenošenja virusa kod novih slučajeva je isti kao od samog početka, to su brojnija okupljanja, prenošenja u zatvorenom prostoru, a imali smo nekoliko slučajeva gdje su sahrane bile mjesto prenošenja virusa. Zbog toga ukazujemo na važnost držanja fizičke distance, nošenja maski u zatvorenom prostoru, dezinfekcije ruku, izbjegavanja okupljanja, manje zadržavanje u zatvorenom prostoru s većim brojem ljudi i slično”, navela je Aćimovićeva.
Ona je dodala da je PCR test jedini koji se u EU prihvata kao relevantan, da se u Republici Srpkoj može obaviti samo u Institutu za javno zdravstvo i da mu je komercijalna cijena 200 KM.
U Institutu naglašavaju da se testiranje ne radi za turističke usluge, već samo za osobe koje idu na rad u zemlje EU, te za đake i studente koji idu na studiranje.
Vršilac dužnosti direktora Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske Branislav Zeljković rekao je da Institut aktivno prati epidemiološku situaciju, koja je pod kontrolom.
“U narednom periodu ćemo donijeti epidemiološke preporuke za određene lokalne zajednice kako bi mogle reagovati na eventualni povećani broj lica oboljelih od virusa korona. Zabrinjava nepoštivanje određenih mjera i pozivam građane da budu odgovorni”, rekao je Zeljković.
On je dodao da će u narednih sedam dana, u saradnji sa Ministarstvom zdravlja i socijalne zaštiti, napraviti plan testiranja novih korisnika domova za stara lica u Srpskoj.
Testiranje će obavljati Institut za javno zdravstvo, a uzorkovanje će obavljati higijensko-epidemiološke službe u lokalnim zajednicama.
“Svjesni smo činjenice da već dug period građani moraju da poštuju mjere Instituta, ali je jako bitno da shvate da svako nepridržavanje tih mjera vodi kao usložnjavanju epidemiloške situacije, što vodi do preporuka koje su mnogo rigoroznije od ovih koje trenutno imamo”, napomenuo je Zeljković.
On je pozvao građane da budu odgovorni prema sebi, svojim porodicima i kolegama.
“Jako je važno da mjere koje su dale rezultat, kao što je fizičko distanciranje, nošenje maski, lična higijena i dezinfekcija i dalje ostanu kao prioritet u svakodnevnom ponašanju svakoga od nas. Definitivno je došlo do kršenja određenih mjera i upravo je to bilo uzrok povećanog broja pozitivnih u određenim sredinama”, poručio je Zeljković.
Zeljković očekuje da Slovenija i Crna Gora razmotre odluke kojima traže negativan PCR test za osobe koje ulaze u te zemlje jer, kako je naveo, Institut nema kapacitet da testira sve koji žele da putuju turistički.
Govoreći o eventualnom pooštravanju mjera, Zeljković je napomenuo da se Institut kod uvođenja bilo kakvih mjera vodi samo jednim pokazateljem, a to je epidemiološka situacija.
“Trenutna situacija ne nalaže uvođenje novih ili pooštravanje trenutnih mjera, ali to je situacija koja se mijenja na dnevnom nivou. Sigurno da će u pojedinim lokalnim zajednicama, kao što su Kostajnica ili sada Srbac, biti pooštravanja mjera, poput pojačane dezinfekcije, zatvaranja određenih poslovnih subjekata i slično”, rekao je Zeljković.
Zeljković je dodao da je u septembru planirana serološka studija koja bi pokazala koliko procentualno populacije ima antitjela za virus korona, te da bi studija trebalo da obuhvati oko 2.500 i 3.000 ljudi.
On je rekao i da je firma “Balkan global” izvršila uplatu preostalog dijela novca od pokretne bolnice.
(Srna)