Ukoliko ste se odlučili da na ljetovanje idete automobilom, valjalo bi prije toga da se upoznate sa saobraćajnim propisima zemlje kroz koju putujete.
Trebalo bi da znate da su kazne za prekršaje bilo gdje u svijetu znatno više nego u Bosni i Hercegovini i regionu, i da vam neće progledati kroz prste.
Za prekoračenje brzine najjeftinije ćete proći u Makedoniji, 20 eura, mada kazne idu i do 300 eura za prekoračenje od 30 kilometara na sat u naseljenom mestu i 50 u nenaseljenom, dok u Italiji za ovaj prekršaj možete zaraditi kaznu i preko 3.000 eura.
Česta navika, pričanje mobilnim telefonom tokom vožnje, kažnjava se od 45 eura u Makedoniji do čak 600 eura koliko vam mogu naplatiti italijanski policajci.
Dok biste za navezivanja pojasa u BiH platili 100 KM, u Turskoj i Grčkoj će vam ovakva nepažnja iz džepa izbiti 350 eura. U Italiji je kazna 500 eura.
Ipak, najrigoroznije kazne su za vožnju u alkoholisanom stanju, koje sve zemlje najoštrije kažnjavaju, pa ceh ide i do 6.000 eura.
Ono što trebate voditi računa je da svi u automobilu trebaju vezati pojas – vozač i suvozač, ali i oni na zadnjem sjedištu.
Vozači i suvozači uglavnom se vezuju pojasom, ali oni koji sjede na zadnjem sjedištu uglavnom se ne vežu.
Ukoliko smo u automobilu pravilno vezani, sigurnosni pojas mora da prelazi preko ramena kako bi mogao da nas zadrži naslonjene na sjedište.
U Zakonu o sigurnosti saobraćaja piše da se svi moraju vezati i da nema izuzetaka, kako u BiH tako i u cijeloj Evropi.
Zakon o sigurnosti saobraćaja važi za sve i da nema izuzetaka i ko god ga prekrši mora platiti kaznu.
(avaz.ba)