MUP Republike Srpske u izvještaju o stanju bezbjednosti u 2018. godini i prva četiri mjeseca ove godine, naveo je da su se u ovom periodu, od ukupnog broja ubistava, dogodila četiri “teška ubistva” i jedno “ubistvo” koji su posebno uznemirili javnost.
Izvještaj je dostavljen Narodnoj skupštini RS i nalazi se na dnevnom redu sjednice koja će početi 11. juna, ali će ova tačka, odlukom skupštinskog kolegijuma, biti zatvorena za javnost.
“U izvještajnom periodu, od januara 2018. do kraja aprila 2019. godine, u Republici Srpskoj od ukupnog broja ubistava izvršena su četiri krivična djela (KD) teško ubistvo (dva su izvršena na području PU Banjaluka i dva na području PU Istočno Sarajevo) i jedno KD ubistvo u Banjaluci, koja su u manjoj ili većoj mjeri uznemirila javnost,” stoji u izvještaju MUP-a RS.
U sklopu toga se navodi da je rasvijetljeno ubistvo banjalučkog preduzetnika Slaviše Krunića i njegovog pratioca Žarka Pavlovića, te ranjavanje vozača Gorana Ilića, a djelimično rasvijetljeno ubistvo Banjalučanina Damira Ostojića i pokušaj ubistva njegove supruge Sandre Jošić.
Kada su u pitanju ubistva Siniše Miličevića i Miloša Ostojića u Istočnom Sarajevu, navodi se da se “trenutno radi na pribavljanju i obezbjeđenju materijalnih dokaza koji bi rezultirali identifikacijom njihovih izvršilaca”.
Spomenuta je i istraga ubistva Davida Dragičevića (21).
“Nastavlja se rad na preduzimanju niza mjera i radnji na prikupljanju i provjeravanju činjenica, kao i prikupljanju dokaza u cilju rasvjetljavanja i razjašnjavanja KD Ubistvo D.D. saslušanje svjedoka, poligrafisanje, razne vrste vještačenja i drugo, za koje je Okružno javno tužilaštvo Banjaluka donijelo naredbu za pokretanje istrage zbog počinjenog navedenog krivičnog djela,” stoji u izvještaju MUP-a RS.
Nadležni u MUP-u Srpske ističu da su najveći bezbjednosni izazovi za RS – ilegalne migracije, organizovani kriminal, nagli rast zloupotreba informaciono – komunikacionih tehnologija, terorizam i ekstremizam.
Izneseni su podaci da je u 2018. godini Ministarstvo bezbjednosti BiH, Služba za poslove sa strancima, evidentirala 23.902 nezakonita migranta, a u toku ove godine još 6.991, ali da je stvarni broj daleko veći.
“Za očekivati je nastavak eskalacije migrantske krize, koja bi mogla trajati više godina, jer migranti dolaze i iz zemalja u kojima nema ratnih sukoba,” ističu u MUP-u.
Navode i da problem predstavlja što migranti nesmetano dolaze do BiH, jer ih sve zemlje propuštaju od Grčke, Makedonije, Bugarske, Albanije, Crne Gore i Srbije.
Istaknuto je i da je u prva četiri mjeseca ove godine MUP RS evidentirao četiri puta više ilegalnih migranata nego u istom periodu lani, kao i podaci o novcu koji je MUP RS izdvojio za pojačan angažman zbog ove problematike, te se u sklopu toga ističe i potreba za najavljeno formiranje rezervnog sastava policije RS.
Ubistva u RS: Rafal, snajper – nepoznat počinilac
Kada je u pitanju kriminalitet, naglašeno je da se u periodu od 2014. do 2018. godine, ukupan broj krivičnih djela svake godine smanjivao u prosjeku za 6,5 posto, a da je u 2018. godini bilo najmanje krivičnih djela.
Uporedili su i izvještaj o radu MUP-a Federacije BiH, te je navedeno da je u FBiH u 2018. godini evidentirao duplo više krivičnih djela u odnosu na MUP RS, kao i da je MUP RS imao rasvijetljenost 82,3 posto, a FMUP 74,4 posto.
Takođe, u navedenom vremenskom periodu (2018. godina i prva četiri mjeseca 2019. godine) nadležnim tužilaštvima je predložena blokada imovine stečene izvršenjem krivičnih djela vrijednosti preko 13 miliona КM, dok je blokirana imovina ukupne vrijednosti 5.329.339 КM.
“Ministarstvo je nadležnim tužilaštvima podnijelo 15 izvještaja protiv 26 lica, zbog postojanja osnova sumnje da su počinili 23 krivična djela pranje novca, gdje ukupan iznos imovinske koristi pribavljene izvršenjem ovih krivičnih djela iznosi 189.426.438 КM,” istakli su iz MUP-a Srpske.
Na kraju izvještaja se zaključuje da je stanje u oblasti kriminaliteta, kao i borbe protiv terorizma u RS, “zadovoljavajuće”.
(mondo.ba)