Ministar za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo u Vladi Republike Srpske Srđan Rajčević donio je danas u Narodnu skupštinu Republike Srpske sve svoje diplome i pokazao ih poslanicima i javnosti.
Rajčević je pozvao poslanike PDP i SDS Jelenu Trivić i Nebojšu Vukanovića da priđu govornici i pokazao im diplomu CITY College Univerziteta u Šefildu, gdje je stekao kvalifikaciju Bachelor of Computer Science, diplomu Pravnog fakulteta Univerziteta u Banjaluci, kao i diplomu magistra poslovno-pravnih nauka.
“Gospodine Vukanoviću, mogu za Vas da napravim i izložbu svojih diploma, da obilazite štand, vjerujem da ćete dosta vremena izgubiti. Ali, znate šta hoću – pošto sam prihvatio Vaš izazov, prihvatite i Vi moj. Gdje ste i kada obavili priznavanje vaše visokoškolske kvalifikacije koju ste stekli u Nikšiću, u Crnoj Gori? Ne sumnjam da ste je stekli, ali moraćete reći gdje ste uradili nostrifikaciju”, rekao je Rajčević i dodao da je on svoju diplomu nostrifikovao u Republici Srpskoj.
Rajčević je naglasio da će Vukanović morati to da objasni zato što formalno-pravno, bez obzira što je svoju diplomu stekao u Crnoj Gori, u Republici Srpkoj je ne posjeduje.
“Ako niste to uradili, vi, gospodine Vukanoviću, imate srednju stručnu spremu”, rekao je Rajčević.
Ujedinjena Srpska predlaže formiranje digitalnog arhiva
Potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Milan Petković predložio je da se u Srpskoj formira digitalni arhiv magistarskih, master i doktorskih radova.
“Potrebno je da u Republici Srpskoj postoji digitalni arhiv navedenih radova za javne i privatne univerzitete”, istakao je Petković tokom skupštinske rasprave o nacrtima zakona o visokom obrazovanju i o obezbjeđenju kvaliteta u visokom obrazovanju Republike Srpske.
“Ne želim da prihvatim da je moguća sumnja u nečiji doktorat. Digitalni arhiv bi najbolje pokazao šta je ko radio i da li su ti radovi vjerodostojni”, istakao je Petković.
Petković je predložio da se javni Univerziteti u Banjaluci i Istočnom Sarajevu proglase ustanovama od nacionalnog značaja.
On je rekao da bi u Savjet za razvoj visokog obrazovanja trebalo da budu izbarani i predstavnici studenata.
Poslanik SDS-a Ivanka Marković rekla je da nije saglasna sa zahtjevima da studenti odlučuju o svim pitanjima kada je riječ o izboru nastavnog osoblja.
“Posao studenta je prvenstveno da uči i da u roku završi studije”, istakla je Markovićeva.
Šef Poslaničkog kluba PDP-a Perica Bundalo smatra da su predloženi nacrti zakona vrlo ambiciozni, ali da treba dati priliku da se na javnoj raspravi u trajanju od tri mjeseca dođe do što kvalitetnijih prijedloga zakona koji će se moći primijeniti u praksi.
DEMOS će podržati oba nacrta zakona
Šef Poslaničkog kluba DEMOS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Spomenka Stevanović rekla je da će ovaj klub podržati nacrte zakona o visokom obrazovanju i o obezbjeđenju kvaliteta u visokom obrazovanju Republike Srpske.
“Nacrt zakona o visokom obrazovanju ima dobrih rješenja. Očekujemo da ovaj zakon bude uvod u početak sistemske reforme obrazovanja koja će doprinijeti razvoju Republike Srpske u svakom segmentu”, istakla je Stevanovićeva tokom objedinjene skupštinske rasprave o ova dva nacrta zakona.
Poslanik PDP-a Milan Švraka rekao je da, s obzirom na pad broja upisanih studenata na javnim, pa i privatnim fakultetima, upisnu politiku treba prilagoditi potrebama privrede.
On je dodao da studije pojedinih društvenih nauka za koje nema prevelikog interesa na tržištu rada treba podržavati, jer je to u društvenom interesu Srpske.
Poslanik NDP-a Aleksandar Fulurija rekao je da će klub poslanika ove stranke podržati oba nacrta zakona, jer imaju za cilj unapređenje kvaliteta visokog obrazovanja Republike Srpske.
(Argumenti.rs, Srna)