Dan uoči Dana državnosti nepoznato je šta se dogodilo sa najavama da će, uoči Sretenja, skupštine Srbije i Republike Srpske usvojiti tekst Deklaracije koju Nikola Selaković naziva pravno-političkim aktom o zaštiti srpskog jezika i kulture, a Milorad Dodik dokumentom o opstanku srpskog naroda.
Deklaracija je pompezno najavljivana pre mesec dana. Sada, međutim, izostaje i potvrda da će na Dan državnosti Srbije, 15. februara, javnosti biti predstavljen konačan tekst Deklaracije. U kabinetu predsednika Srbije nekoliko dana pre objavljivanja ovog teksta nismo uspeli da dobijemo odgovor zbog čega se odustalo od namere usvajanja ovog dokumenta u Skupštini Srbije, s obzirom na to da nije najavljena sednica parlamenta, niti su poslanici dobili na uvid Deklaraciju.
Kako nezvanično saznajemo od pojedinih funkcionera Srpske napredne stranke, ni oni ne znaju o čemu je zapravo reč, zašto se odustalo od te namere, a njihove interpretacije kreću se na nivou nagađanja o tome da je do toga došlo jer njihov lider i predsednik Srbije Aleksandar Vučić neće „da gura prst u oko Evropskoj uniji“.
Ipak, činjenica je i da je rad parlamenta suspendovan tokom izborne kampanje, a predstavnici opozicije su to tumačili kao onemogućavanje da se u predizbornoj trci za grad Beograd u parlamentu čuje njihov glas.
Kako je pre nešto više od mesec dana izjavio Sima Avramović, dekan Pravnog fakulteta i član tima koji radi na tekstu Deklaracije, nacrt zajedničke deklaracije Republike Srpske i Srbije o opstanku srpskog naroda je pri samom kraju, ali je ostalo da se doteraju neke finese.
„Iako će se on popularno zvati deklaracijom, koja znači proklamaciju ili nešto što se želi, akt koji se priprema ipak će imati više pravni nego politički karakter“, rekao je tada Avramović.
On je istakao da će Deklaracija imati i međunarodno utemeljenje jer se naslanja na sporazum o specijalnim vezama, koji je u skladu sa Dejtonskim sporazumom. Istovremeno je najavljeno da će zajednička deklaracija Republike Srpske i Srbije biti promovisana na Dan državnosti, 15. februara.
Milorad Dodik je, takođe, početkom januara ove godine rekao da je tekst usaglašen i da će ga oba parlamenta usvojiti do Sretenja, Dana državnosti Srbije.
„Formalni dokument će se zvati Aneks sporazuma o specijalnim i paralelnim vezama, jer mi želimo da to usvoje dva parlamenta i da se to potpiše. Taj dokument je gotov. Polovinom februara je Sretenje i Dan državnosti Srbije. Nekoliko dana pre toga bi parlamenti usvojili deklaraciju, a na Sretenje bi to promovisali. To je definitivni dogovor“, rekao je Dodik.
Deklaracija, inače, treba da obuhvati pravo na upotrebu srpskog jezika i ćiriličnog pisma, pravo na izučavanje i negovanje srpske kulture, pravo na izučavanje srpske istorije i negovanje srpske slobodarske tradicije, očuvanje nacionalne geografije, pravo na očuvanje i zaštitu srpskog kulturnoistorijskog nasleđa i pravno na informisanje na srpskom jeziku.
(Danas)