Kancelarija za zakonodavstvo Savjeta ministara BiH nije podržala izvještaj o radu Zajedničkog upravnog odbora za zakonito presretanje telekomunikacija za 2017. godinu, koji je u posjedu Srne i koji je bio na usvajanju na današnjoj sjednici Savjeta ministara.
“S obzirom na to da izvještaj ne sadrži prijedloge zaključaka, Kancelarija za zakonodavstvo ukazuje da se kao sastavni dio izvještaja formuliše i prijedlog zaključaka, od kojih bi se prvi odnosio na usvajanje izvještaja, a naredni na eventualne potrebne aktivnosti”, istaknuto je u mišljenju Kancelarije koje je potpisao direktor DŽemail Ćibo.
U izvještaju Zajedničkog upravnog odbora, koji je potpisao ministar bezbjednosti Dragan Mektić, piše da nijedan alternativni provajder davalac telekomunikacionih usluga u BiH nije ostvario potrebne uslove za zakonito presretanje telekomunikacija u skladu sa odlukom Savjeta ministara, dok istovremeno taj odbor nema mehanizam inspekcijske kontrole provajdera.
Mišljenje o tom izvještaju dalo je i Ministarstvo finansija i trezora BiH, a u njemu je istaknuto da to ministarstvo podržava izvještaj s obzirom na to da će nadogradnja postojećih sistema biti propisana posebnim aktom Savjeta ministara.
“Ministarstvo podržava izvještaj, uzimajući u obzir to da će sprovođenje nadogradnje postojećih monitoring sistema za zakonito presretanje telekomunikacija u Agenciji za istrage i zaštiti /SIPA/ i Obavještajno-bezbjednosnoj agenciji /OBA/ biti propisano posebnim aktom Savjeta ministara. Za to, kao i za prijedlog Zajedničkog upravnog odbora za nabavku mobilnog uređaja biće potrebno i mišljenje Ministarstva finansija i trezora. Osim tog, izdvajanja sredstava u narednom periodu će biti uslovljena globalnim okvirom fiskalnog bilansa i politika u BiH za naredni srednjoročni period”, navedeno je u stavu tog ministarstva.
U izvještaju Zajedničkog uporavnog udbora je istaknuto da su članovi tog odbora održali sastanak s predstavnicima Regulatorne agencije za komunikacije na kojem je razgovarano o problemu integrisanja alternativnih davalaca usluga u sistem, te konstatovano da Zajednički upravni odbor nema mehanizam inspekcijske kontrole provajdera, a da je odlukom Savjeta ministara jasno propisana obaveza ispunjavanja zakonitog presretanja telekomunikacija.
Navedeno je i da je u razgovorima s predstavnicima dominantnih telekom operatera “BH telekom”, “HT eronet” i “M:tel” istaknuto da je postojeće monitoring sisteme u SIPA i OBA neophodno nadograditi u smislu da mogu da odgovore modernim telekomunikacionim trendovima.
Rok do kada će proizvođač postojeće opreme pružati podršku za sadašnje sisteme ističe 31. decembra 2018. godine.
Zato je u narednoj godini potrebno predvidjeti nadogradnju za šta treba obezbijediti finansijska sredstva.
U izvještaju piše da je u tim razgovorima istaknut i problem u neprikazivanju stvarnog stanja korisnika “Telemah”, “Elta-kabel” i drugih, zbog čega je, navedno je, upućen dopis RAK-u kako bi se pribavili tačni podaci.
“Težište aktivnosti i rada Zajedničkog upravnog odbora stavljeno je na iznalaženje rješenja problema povezivanja alternativnih davalaca telekomunikacionih usluga u postojeći sistem u skladu sa odlukom Savjeta ministara. Kako se tehnološka dostignuća brzo mijenjaju u ovoj oblasti, kao što je prelazak sa mreže 3G na 4G, potrebno je što prije unaprijediti sistem što iziskuje znatna finansijska ulaganja”, piše u izvještaju.
Prijedlog Zajedničkog upravnog odbora je nabavljanje mobilnog uređaja koji bi služio za privremeno spajanje na sistem onih alternativnih davalaca telekomunikacionih usluga koji nemaju mogućnost direktnog spajanja na interfejs centre.
(Srna)