Istraživači s MIT i Berkeley Univerziteta objavili prije 4 dana svoje revolucionarne rezultate u časopisu Science.
Ovaj izum može izdvojiti vodu iz atmosfere u uvjetima u kojima je relativna vlažnost niska (oko 20 odsto), što je čini potencijalno korisnom čak i u područjima s velikim sušnim periodima.
Uz činjenice kako se procjenjuje da jedna od deset osoba nema pristup čistoj vodi te da se čak 4 milijarde ljudi na svijetu suočava s ozbiljnom nestašicom vode, potencijal ove tehnologije je zaista ogroman.
“Ovaj projekat nudi novi način iskorištavanja vode iz vazduha koji ne zahtijeva visoku relativnu vlažnost te je puno više energetski učinkovita od ostalih postojećih tehnologija”, izjavila inženjerka Evelin Vang s MIT-a.
U osnovi, sistem apsorbuje i zadržava vazduh u veoma sitnim porama. Kada se tomu doda sunčeva svjetlost, molekule vode unutar zatvorenog zraka se otpuštaju i kondenziraju u pitku vodu.
Koristeći samo jedan kilogram posebno dizajniranog materijala (MOF) ovaj uređaj može izdvojiti skoro tri litre vode tokom 12 sati.
Ova genijalan sistem još nije spreman za komercijalnu proizvodnju, ali naučnici imaju velike planove za njegovu tehnologiju.
“Postoji sigurno potencijal da se poveća količine izdvojene vode. To je sada samo pitanje daljnjeg inženjeringa”, izjavio je inženjer Omar Jagi s Berkleya.
(dnevnik.hr)