Bosna i Hercegovina dobila je danas zeleno svjetlo za aktivaciju Akcionog plana za članstvo (MAP) na sastanku ministara vanjskih poslova zemalja NATO-a u Briselu.
Program MAP predviđa savjetovanje, pomoć i praktičnu podršku prilagođene individualnim potrebama zemalja koje se žele priključiti NATO-u.
Dragan Čović, predsjednik HDZ-a BiH i HNS-a, povodom aktiviranja Akcijskog plana za članstvo – MAP-a, zahvalio se NATO saveznicima.
“Želim iskazati zadovoljstvo i pozdraviti odluku saveznika nakon današnjeg ministarskog sastanka NATO-a u Bruxellesu, gdje je potvrđena spremnost i pozvana BiH da dostavi svoj prvi Godišnji državni program – ANP. Koristim ovu prigodu da se iskreno zahvalim NATO saveznicima koji su na ovaj način prepoznali vjerodostojnost i naše napore tijekom proteklih godina u procesu približavanja NATO integracijama, što je u konačnici dovelo do odobravanja i aktiviranja Akcijskog plana za članstvo – MAP. Ovo je nesumnjivo pozitivan integracijski korak za Bosnu i Hercegovinu. Hrvatski narod Bosne i Hercegovine, koji je životno zainteresiran za članstvo u Sjevernoatlantskom savezu, preko svojih dužnosnika iz Hrvatske demokratske zajednice BiH i Hrvatskog narodnog sabora, najviše je doprinio da NATO ocijeni vjerodostojnim naše napore i pozove BiH da dostavi ANP. Hrvatska demokratska zajednica BiH sa svojim partnerima u HNS-u ostaje do kraja privržena daljnjoj suradnji i razvoju odnosa s NATO-om, s konačnim ciljem punopravnog članstva u ovom savezu”, naveo je Čović.
Na početku sastanka ministara vanjskih poslova NATO Saveza generalni sekretar Jens Stoltenberg se osvrnuo na današnju temu rasprave, a to je stanje na Zapadnom Balkanu.
Stoltenberg je na početku kazao kako će fokus biti na sigurnosti i stabilnosti regiona Zapadnog Balkana koji je izuzetno važan za NATO.
“Zapadni Balkan je od ključne važnosti za NATO i mi imamo snažne veze sa svim zemljama u regionu. Pozdravljamo rad koji je postignut u Skoplju na implementaciji dogovora o imenu. Radujem se da ćemo ih dočekati kao tridesetu članicu NATO-a nakon što nacionalne procedure budu završene. Bosna i Hercegovina je cijenjen partner u misijama NATO-a i mi u cijelosti podržavamo njihove euroatlanske integracije. Srbija ostaje cijenjen partner, NATO podržava pregovore koji se pod okriljem EU vode između Beograda i Prištine. To je krucijalno za regionalni mir i sigurnost”, kazao je Stoltenberg.
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg istakao je nakon dvodnevnog sastanka ministara vanjskih poslova da odobrenje prvog bh. Godišnjeg nacionalnog programa, koji predstavlja zeleno svjetlo za aktivaciju MAP-a, podrazumijeva ekonomske, političke, sigurnosne i druge reforme u Bosni i Hercegovini.
“Mi podržavamo NATO integracije Bosne i Hercegovine i reforme koje je neophodno provesti na tom putu”, kazao je Stoltenberg, dodavši da se jutrošnjem sastanku o Zapadnom Balkanu pridružila visoka predstavnica Evropske unije za vanjsku politiku Federica Mogherini aludirajući da taj region ima podršku EU kao i NATO-a.
Napomenuo je da su oni donijeli svoju odluku, a da je sada na Bosni i Hercegovini da donese svoju odluku.
“BiH smo dopustili da odluči, postat će punopravna članica NATO-a ukoliko za to budu spremni. Ali pustimo njima neka odluče. Mi smo spremni, ako su i oni”, rekao je Stoltenberg, napominjući da će sljedeće godine biti održan ministarski sastanak u Washingtonu.
Naveo je kako je Makedonija dobila historijsku mogućnost da završi proces integracija i pridruži se NATO-u.
“NATO je odgovoran za svijet u decenijama koje nadolaze i zbog toga je na nama odogornost da osiguramo mir prevashodno u Evropi i Americi”, kazao je generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg.
Višković: Pratimo stav Srbije, ako ga ona promijeni slijedi referendum u RS
Mandatar za sastav nove vlade Republike Srpske Radovan Višković izjavio je da je Srpska vojno neutralna po pitanju članstva BiH u NATO-u.
Komentarišući odluku Brisela da BiH da zeleno svjetlo za aktiviranje MAP-a za članstvo u NATO-u, Višković je rekao novinarima u Banjaluci da postoji Rezolucija Narodne skupštine Republike Srpske o vojnoj neutralnosti Srpske.
On je napomenuo da je u tom dokumentu jasno rečeno da Republika Srpska prati stav Srbije po tom pitanju.
“Ako Srbija u određenom momentu iz nekih njima poznatih razloga promijeni stav, smatramo da građani Republike Srpske na referendumu treba da iznesu stav po pitanju angažovanja BiH u NATO-u. To će biti obaveza institucija Republike Srpske”, rekao je Višković.
On je podsjetio da su poznata ranija iskustva Republike Srpske sa NATO-om, zbog čega Srpska ima apsolutno pravo na takav stav, kao i na obavezu proisteklu iz Rezolucije Narodne skupštine o vojnoj neutralnosti Srpske.
“Svaki izabrani zvaničnik koji predstavlja bilo koju instituciju u Republici Srpskoj i BiH dužan je da poštuje tu rezoluciju”, rekao je Višković.
Ministri spoljnih poslova zemalja članica NATO-a danas su odobrili prvi godišnji nacionalni program BiH, čime je ona dobila ponudu za Akcioni plan za članstvo /MAP/ u ovoj alijansi, ali se, prema riječima visokog zvaničnika NATO-a, BiH ovom odlukom “ne gura” u Sjeveroatlantsku alijansu, javio je izvještač Srne.
Džaferović: NATO jedan od osnovnih ciljeva BiH
Bošnjački član Predsjedništva BiH Šefik DŽaferović izjavio je da odluka ministara inostranih poslova članica NATO-a da prihvate podnošenje prvog Godišnjeg nacionalnog programa BiH i otpočinjanje sprovođenja Akcionog plana za članstvo /MAP/, predstavlja značajan iskorak u procesu integracije BiH u NATO, koji je, kako je naveo, jedan od osnovnih spoljno-političkih ciljeva zemlje.
DŽaferović je rekao da je sprovođenje godišnjih nacionalnih programa u okviru MAP-a u skladu sa svim ranije donesenim zakonima i odlukama BiH, te da od institucija BiH očekuje da u saradnji sa NATO-om odmah preduzmu sve neophodne radnje na otpočinjanju sprovođenja prvog Godišnjeg nacionalnog programa, saopšteno je iz Predsjedništva BiH.
“Parlamentarna skupština BiH usvojila je 28. septembra 2005. godine Zakon o odbrani, u čijem članu se jasno i precizno navodi da će `Parlamentarna skupština, Savjet ministara, Predsjedništvo, te svi subjekti odbrane, u okviru vlastite ustavne i zakonske nadležnosti, sprovesti potrebne aktrivnosti za prijem BiH u NATO”, naglasio je DŽaferović.
Prema njegovim riječima, u Strategiji spoljne politike BiH koju je Predsjedništvo usvojilo u martu 2018. godine navedeno je da nastavak sprovođenja aktivnosti u odnosu na NATO ostaje prioritet institucija BiH, te da će prioritetne aktivnosti biti prvenstveno usmjerene ka aktiviranju i sprovođenju MAP-a.
“Aktiviranje MAP-a, za koju postoji širok politički konsenzus u BiH, omogućava da svi subjekti odbrane u BiH /u okviru vlastite ustavne i zakonske nadležnosti/ nastave sa sprovođenjem aktivnosti u odnosu na NATO, koje su utvrđene Zakonom o odbrani BiH”, zaključio je DŽaferović.
Zvizdić: Buduća vladajuća koalicija u BiH mora biti opredijeljena za NATO
Bosna i Hercegovina je danas iz Brisela dobila pozitivnu i ohrabrujuću vrijest na koju se čekalo godinama, a to je da su članice NATO saveza pozvale BiH da dostavi svoj prvi godišnji program čime je aktiviran Akcioni plan za članstvo (MAP) – kazao je Feni predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić.
Naglasio je da aktivacija MAP-a predstavlja jedan od najkrupnijih koraka na putu ka integracijama u NATO savez, ali i izuzetan poticaj za nastavak reformskih procesa.
– Od sada ćemo se, osim pitanjima odbrane i sigurnosti, značajnije baviti i brojnim drugim oblastima iz sfere politike, ekonomije i vladavine prava. Umjesto igrokaza o zastavama kojima svjedočimo proteklih dana mislim da je jako važno da se posvetimo ključnim životnim pitanjima – naveo je Zvizdić.
Istakao je da je aktivacija MAP-a pitanje stabilnosti koja vodi ka sigurnosti, novim investicijama i ekonomskom prosperitetu BiH.
– Ekonomski prosperitet vodi ka otvaranju novih radnih mjesta i zadržavanju mladih, sposobnih i obrazovanih. Zbog toga je aktivacija MAP-a izuzetno važna, godišnji program i nastavak aktivnosti koje su vezane za NATO integracije. Očekujem i mislim da se buduća koalicija na državnom nivou mora bazirati na nastavku i na aktivnostima prioriteta koji su važni za BiH – rekao je Zvizdić navodeći da su to EU integracije, ekonomski razvoj i aktivnosti na putu BiH ka članstvu u NATO.
Zahvalio je članicama NATO saveza koje su prepoznale napore BiH na putu ka NATO integracijama. Zahvalio je i Predsjedništvu BiH u svim ranijim sazivima koji su uložili napor na donošenju potrebnih odluka i na usvajanju plana odbrane i modernizacije Oružanih snaga.
Također, zahvalio je Vijeću ministara BiH, posebno Ministarstvu odbrane BiH na aktivnostima koje su rezultuirale uknjižbom vojne imovine, ali i svim članovima OSBiH.
BiH je zeleno svjetlo za aktivaciju MAP-a dobila na sastanku ministara vanjskih poslova zemalja NATO-a u Briselu.
Program MAP predviđa savjetovanje, pomoć i praktičnu podršku prilagođene individualnim potrebama zemalja koje se žele priključiti NATO-u.
(N1, klix.ba, vijesti.ba, Srna)