Državljanin Slovenije Dušan Ambrožić osuđen je na mizernu novčanu kaznu od svega 9.000 maraka zbog zloupotrebe ovlašćenja u privredi kojom je budžet Republike Srpske oštećen za 1,14 miliona maraka, saznaje Srpskainfo.
Okružno javno tužilaštvo Banjaluka, koje je i jedan od najznačajnijih potpisnika Sporazuma o priznanju krivice sa optuženim, uopšte nije obavezalo Ambrožića da uplati milionski iznos za koji su oštećeni fondovi i budžet Republike Srpske.
Prema Sporazumu koji je u posjedu Srpskainfo, Ambrožić je krivično djelo zloupotrebe ovlašćenja u privredi počinio kao vlasnik firme „Medipharm BH“ d.o.o. Banjaluka.
– Optuženi Dušan Ambrožić, po zanimanju elektrotehničar, vlasnik preduzeća „Medipharm“ d.o.o. Banjaluka, kriv je što je tokom 2009. i 2010. godine u namjeri pribavljanja protivpravne imovinske koristi za svoje pravno lice neistinito prikazao stanje i kretanje sredstava, te rezultat poslovanja – navedeno je u Sporazumu o priznanju krivice zaključenim sa tužilaštvom.
Ambrožić je tako troškove ličnih primanja za zaposlene radnike, na koje je trebao obračunati porez, knjižio kao lažne troškove dnevnica koje predstavljaju neoporezivo lično primanje i koje ne uključuje utvrđivanje poreske osnovice.
– Na ovaj način optuženi je pri izvršavanju poreskih obaveza uskratio sredstva koja predstavljaju javni prihod u ukupnom iznosu od 1.139.327, 56 maraka – piše u sporazumu.
Iako je uskratio milionski iznos na ime javnih prihoda, Ambrožić je u banjalučkom Osnovnom sudu na osnovu sporazuma osuđen na 9.000 maraka novčane kazne.
Darko Kremenović, advokat koji je u ime optuženog zaključio Sporazum o priznanju krivice, nije želio detaljnije komentarisati ovaj slučaj.
– Ne znam otkud vam te informacije, jer odluku suda još nisam primio. Sporazum o priznanju krivice je zaključen u skladu sa zakonom i ne vidim ništa sporno u tome – rekao je advokat Kremenović.
Nakon upita, iz Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka su potvrdili da su u junu ove godine zaključili sporazum sa Ambrožićem zbog počinjenog krivičnog djela “zloupotreba ovlašćenja u privredi”, a koji je prihvatio Osnovni sud Banjaluka.
Iako je u ranijem periodu bilo više presuda u kojima se zahtijevala naplata, iz tužilaštva za konkretan slučaj objašnjavaju da nisu mogli postaviti imovinsko-pravni zahtjev, jer je Poreska uprava RS još 2013. godine pokrenula prinudnu naplatu.
– Poreska uprava RS, Odjeljenje za prinudnu naplatu, pravosnažnim rješenjem od 27. februara i 26. jula 2013. godine pokrenula je postupak prinudne naplate nad „Medipharm“ d.o.o. Banjaluka. Tužilaštvo u konkretnom slučaju ne može postaviti imovinsko-pravni zahtjev, jer je o istom odlučeno u postupku kod Poreske uprave RS donošenjem pravosnažnih rješenja o prinudnoj naplati – zaključili su iz OJT Banjaluka.
Odgovor iz Poreske uprave RS da li je u međuvremenu naplaćen milionski iznos od Ambrožića nismo dobili.
Pravnik Adam Šukalo smatra da novčana kazna za milionski utajeni iznos samo potvrđuje da u pravosuđu RS vlada korupcija.
– Pojedinci koji donose ovakve odluke ne mogu odgovarati krivično, a poruku koju šalju u javnost je da se slobodno može krasti i otimati od države. U narednom periodu, nakon promjene vlasti, prvo što će se raditi je ispitivanje imovine pojedinih sudija i tužilaca koja je nesrazmjerna u odnosu na njihova primanja – najavio je Šukalo.
(srpskainfo.com)