Pred poslanicima Narodne skupštine Republike Srpske na 8. redovnoj sjednici nalaze se izmjene Zakona o porezu na dohodak, koji je na inicijativu Ministarstva finansija, utvrdila Vlada Republike Srpske.
Razlog za donošenje Zakona o izmjenama i dopuni Zakona o porezu na dohodak sadržan je u opredjeljenju Vlade Republike Srpske da se dalje razvija tržište dobrovoljnog penzijskog osiguranja, kao posebnog oblika dugoročne namjenske štednje.
Donošenjem Zakona o dobrovoljnim penzijskim fondovima i penzijskim planovim,a koji je donesen još 2009. godine, stvoren je pravni okvir za organizovanje i upravljanje dobrovoljnim penzijskim fondovima, kao i za osnivanje, djelatnost i poslovanje društava za upravljanje dobrovoljnim penzijskim fondovima. Od tada do danas, ova oblast je dalje uređivana, pa je tako i ovaj zakon dio paketa kojim se uređuje jedna od faza u razvoju štednje za dobrovoljno penzijsko osiguranje.
Izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak, koje su stupile na snagu 1. februara 2014. godine, prvi put je u poresko zakonodavstvo uvedena poreska olakšica u obliku prava na umanjenje poreske osnovice poreza na dobit za iznos uplaćenog penzijskog doprinosa za dobrovoljno penzijsko osiguranje do 1.200 КM godišnje.
Ovim prijedlogom poreski se stimuliše dugoročna namjenska štednja za penzijsko osiguranje, te je predloženo da se utvrdi poresko oslobađanje, a ne umanjenje poreske osnovice za navedeni iznos uplate penzijskog doprinosa za dobrovoljno penzijsko osiguranje na godišnjem nivou. Taj dio dohotka se, umjesto u dosadašnjem članu 10. Zakona o porezu na dohodak, predlaže da bude regulisan u okviru člana 8. Zakona o porezu na dohodak, kojim se propisuju poreska oslobađanja.
S tim u vezi, predlaže se i brisanje dijela teksta u članu 8. stav 3. tačka 1) Zakona, tako da se ne plaća porez na dohodak na penzije, a to podrazumijeva da se ne plaća porez na dohodak ni na isplate penzija ostvarenih uplatama u dobrovoljne penzijske fondove.
Na ovaj način, Vlada Republike Srpske je i kroz poresko zakonodavstvo izrazila snažno opredjeljenje za razvoj ovog oblika dugoročne namjenske štednje za penzijsku dob, a što treba da doprinese podizanju svijesti pojedinaca o potrebi i značaju štednje, radi obezbjeđenja dodatne sigurnosti u starosti.