Protekla dva dana sukcesivno je dolazilo do sniženja cijena goriva na benzinskim pumpama u FBiH, a do danas bi gorivo trebalo biti jeftinije na oko pola njih od ukupno 681 pumpe u FBiH.
Kazao je ovo za „Dnevni avaz“ Zlatan Vujanović (SBB), ministar trgovine u Vladi FBiH. Vujanović je pojasnio da pumpe promjenu cijene Federalnom ministarstvu trgovine moraju najaviti tri dana unaprijed.
Zbog toga je kod onih koji su podnijeli Obrazac promjene cijene (OPC) primjerice u utorak, do nižih cijena došlo u petak, a svi oni koji su OPC podnijeli u srijedu, cijene su mijenjali u subotu.
No, zahtjevi koji su resornom ministarstvu poslani u petak poslije podne, moći će biti obrađeni tek sutra ujutro zbog neradnog vikenda. Vujanović kaže da je zadovoljan brojem pristiglih OPC-a, jer njihov broj pokazuje da je većina pumpi odlučila sniziti cijene goriva.
– Važno je kazati da je OPC kao materijalni akt obavezujući i ima težinu ovjerenog cjenovnika. Na osnovu njega inspekcija provjerava da li se izložena cijena na pumpama podudara s onom koja se nalaze na aparatima za točenje, odnosno s cijenom otisnutom na računima – kaže Vujanović.
Kako je bilo i najavljeno, cijene su snižene između pet i deset feninga, a dominiraju pumpe koje su se odlučile za umanjenje od pet feninga. Ministar trgovine kaže da su sada na potezu građani.
– Jednostavno, potrošači naftnih derivata trebaju biti verifikatori tržišta i svoje povjerenje trebaju dati pumpama koje su snizile cijene. Poruka je: kupujte tamo gdje je jeftinije i nagradite one koji su se pokazali društveno odgovornima i koji su uvažili stav da se mora voditi računa i o socijalnom momentu građana. Nama je bitno da tržišna utakmica funkcioniše, ali građani su ti koji mogu, kupujući kod onih kod kojih je gorivo jeftinije, i one koji još nisu snizili cijene natjerati da to učine – kaže Vujanović.
Mjesečni sastanci
Premda su posljednjih mjeseci distributeri stalno ponavljali da je poskupljenje goriva neminovno i da nema prostora za niže cijene, Federalno ministarstvo trgovine ovosedmičnim sastankom s naftnim distributerima pokazalo je da, uprkos slobodnom formiranju cijena, može donekle uticati na njihovu kontrolu.
Vujanović najavljuje da će ubuduće na mjesečnom nivou biti održavani radni sastanci o bilo kakvim dešavanjima na svjetskom tržištu u vezi s ovim pitanjem. Pritom će se, kaže, pratiti cijena barela nafte i kurs dolara, kao dva najvažnija parametra.