Nemile scene iz Crne Gore još jednom obilaze region i svet, podgoričko naselje Zlatica, našlo se u središtu događaja, jer su stanovnici istog pokušali i uspeli odbrane srpsku trobojku. Naime, prekomerna upotreba suzavca, dimnih bombi i pendreka u obračunu sa narodom, dovela je do toga da ni komunalne službe ne mogu da izvrše prefarbavanje trobojke, koja je nedavno naslikana na zidu pasarele u pomenutom naselju.
Pendreci i suzavci nisu bili dovoljni Milu Đukanoviću, predsedniku Crne Gore i njegovom sapatniku i saputniku Dušku Markoviću, predsedniku Vlade Crne Gore, te je od večeras počela potpuna blokada pojedinih internet društvenih mreža, posebno u vreme događaja u podgoričkom naselju Zlatica. Crnogorski režim se opredelio da u brutalnom obračunu sa narodnim nezadovoljstvom u Crnoj Gori, pored pendreka i suzavaca, koristi i usluge NATO hakera, kako bi se blokirali pojedini nalozi na mrežama Facebook i Instagram, i tako sprečilo širenje objektivnih i istinitih informacija, video zapisa i fotografija o represiji crnogorskog režima.
Podsećamo da je maršal Stjuart Pič, predsedavajući vojnog komiteta NATO, izneo da se Alijansa direktno suočava sa hibridnim napadima, zbog čega su, kako je kazao, odlučili da u Crnu Goru upute tim za borbu protiv hibridnih pretnji. Izgleda da hibridne pretnje dolaze samo od mladića i devojaka iz Podgorice i drugih gradova Crne Gore, spremnih da brane svoja ubeđenja, nasleđe i veru, pa je moguće da je tim NATO hakera angažovan da im na svo pendrečenje i suzavce, izbriše ili blokira profile na društvenim mrežama kako bi se sprečilo objavljivanje dokaza o represiji režima. Sprečavanje slobodnog cirkulisanja informacija spada u glavne odlike totalitarnih i nedemokratskih režima, koji brani sve od vere, nacionalnog identiteta pa i slobode izražavanja nacionalne pripadnosti i veroispovesti.
Svesni da takve aktivnosti neće biti dovoljne kako bi se sprečio narodni otpor, u vrhu Demokratske partije socijalista je došlo do ozbiljne podele tokom hitne interne rasprave da se u Crnoj Gori ograniči upotreba interneta. Postoji mogućnost da će se započeti sa selektivnim smanjenjem protoka ili totalnim isključivanjem interneta u delovima Crne Gore koji su najproblematičniji za režim. Budući da Facebook, preko kojeg se za sada u najvećoj meri pribavljaju informacije o represiji crnogorskog režima, ima i svoju alternativu u vidu društvene mreže VKontakte, razmatraju se i dalji pravci sajber delovanja NATO tima, koji bi trebalo da obuhvate sve postojeće društvene mreže, odnosno da obezbede selektivno propuštanje informacija ili onemogućavanje njihovog plasiranja.
Ovakvi primeri nisu do sada zabeleženi u Evropi, ali su poznati u globalnoj praksi, jer su tokom prošlogodišnjih protesta u Sudanu, vlasti u potpunosti ukinule internet saobraćaj. Crna Gora nije Sudan, ni Sirija, niti je Podgorica Damask, kako je goloruk narod dobacivao crnogorskim policajcima, koji su pod punom ratnom opremom, hemijskim otrovima zagadili celo naselje Zlatica, koja je zaista u tom trenutku podsećala na Damask. Bez obzira kakav oblik represije bio, borba za odbranu srpske trobojke na Zlatici, nastaviće se prisustvom naroda u mnogo većem broju.
(Nacionalist.rs)