Odbjegli biznismen Duško Knežević saopštio je da “okuplja proevropske snage u Crnoj Gori i da Evropska partija “Sloboda” (EPS) razmatra mogućnost da učestvuje na parlamentarnim izborima naredne godine”.
Knežević je za Dan izjavio da prethodno treba preduzeti sve da izbori budu slobodni i fer i da se eliminiše mogućnost da budu pokradeni.
“Pregovaramo sa proevropskim snagama u Crnoj Gori o objedinjavanju potencijala, ali zasad ne bih govorio o detaljima. Cilj je svakako da EPS učestvuje na narednim parlamentarnim izborima”, kazao je Knežević.
On je prethodno objelodanio logo Evropske partije “Sloboda” (EPS), čije je formiranje najavio krajem aprila.
Logo EPS podsjeća na zastavu EU. Što se zastave EU tiče, na plavoj pozadini, koja simboliše nebo i zapad, vide se zlatne zvjezdice koje predstavljaju jedinstvo naroda Evrope.
Knežević je najavio formiranje stranke tokom nedavnog razgovora s građanima na Instagramu, navodeći da će to biti ozbiljan evropski pokret, pošto ima ljude i eksperte, kao i jasan politički cilj.
Pisao državnom sekretaru SAD
Predsjednik Atlas Grupe Duško Knežević uputio je pismo državnom sekretaru SAD Majku Pompeu u kojem ukazuje da SAD ne treba da izjednačavaju ostanak na vlasti predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića sa ostankom Crne Gore kao pouzdanog saveznika Sjedinjenih Američkih Država. Državnom sekretaru SAD je poslat i detaljan izvještaj pod naslovom “Narod protiv predsjednika – korupcija i konflikt interesa”.
Pismo prenosimo integralno.
“Poštovani državni sekretaru Pompeo,
U mom pismu Vama od 27. februara 2019. naznačio sam način na koji su moja imovina i biznis na nelegalan način oteti od strane crnogorske vlasti. Tada sam iznio moje uvjerenje da Crna Gora neće moći da nastavi put euro-atlantskih integracija pod vođstvom predsjednika Mila Đukanovića.
Od dana kada sam Vam pisao, hiljade građana Crne Gore izašlo je na ulice da na miran način demonstrira i da iskaže zahtjeve, koja i ja potenciram, da Crna Gora bude uspostavljena kao zemlja vladavine prava i demokratije.
Ranije ove sedmice predsjednici Njemačke i Francuske jasno su naznačili, čega sam se i plašio, da Crna Gora neće moći da nastavi sa integracijama u EU sve dok se ponovo ne uspostavi politička stabilnost.
Stoga, kao dugogodišnji prijatelj SAD, neprijatno sam iznenađen činjenicom da je predsjedniku Đukanoviću odobrena viza za neformalnu posjetu Vašingtonu. Prestiž koji se time podrazumijeva na jasan način šalje poruku građanima Crne Gore da SAD ne čuju njihov zahtjev za promjenama.
Naravno, razumijem da je predsjednik Đukanović odigrao značajnu ulogu u učlanjenju Crne Gore u NATO i da je takav potez utvrdio sigurnost naših zemalja. Ali, ideja o NATO članstvu nije bila predsjednika Đukanovića – već je bila posljedica direktnog i argumentovanog zalaganja od strane ljudi kao što sam ja, uz podršku crnogorskog naroda. Stoga, SAD ne treba da izjednačava ostanak na vlasti predsjednika Đukanovića sa ostankom Crne Gore kao pouzdanog saveznika SAD.
Za moju generaciju, SAD su uvijek bile svijetlo nade da će i naša zemlja uživati pravu demokratiju i slobodu, pod zaštitom vladavine prava.
Istorija nas je naučila da kada se ova svjetlost zamuti, slijedi nestabilnost. Tako, ako SAD kao i EU želi stabilnost u mojoj zemlji i regionu, ta svjetlost mora ponovo zasijati punim sjajem i uskratiti gostoprimstvo čovjeku koji je spreman na sve da bi moja zemlja postala lični posjed njegove familije.
U mojoj domovini postoji izreka – riba smrdi s vrha. Sa ovim na umu, podijelićete moju zabrinutost činjenicom da je u Crnoj Gori ovih dana zaplijenjeno 50 kilograma kokaina na vojnom brodu, brodu jedne NATO članice”.
(dan.me, cdm.me)