Predsjednik Glavnog odbora Srpske demokratske stranke i načelnik opštine Teslić, Milan Miličević, gostovao je sinoć u emisiji „Potez“ televizije K3, gdje je govorio o predstojećoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske na kojoj je jedna od tačaka dnevnog reda raspuštanje Skupštine opštine Teslić.
Miličević je naglasio da je odugovlačenjem sa raspuštanjem SO Teslić za ovih 8 mjeseci napravljena velika šteta stanovnicima opštine Teslić blokiranim projektima, a da za to najveću odgovornost snose Ministarstvo uprave i lokalne samouprave, to jest Vlada Republike Srpske, a da taj teret odgovornosti sada pada na poslanike u Narodnoj skupštini Republike Srpske, koji ne bi smjeli da ignorišu mišljenje biračkog tijela jedne opštine koja nije mala.
„Nemam velika očekivanja od ove sjednice NS RS, spreman sam na to da se inicijativa za raspuštanje SO Teslić i odbaci, a spreman sam i da se usvoji. Što se tiče Teslića i milionske štete koja je napravljena više nije ni važno i malo toga može da se popravi. Važno je nešto drugo, ukoliko bi se ta inicijativa prihvatila i došlo do raspuštanja lokalne skupštine poslala bi se jedna snažna poruka koja prevazilazi granice opštine Teslić svim onima koji u budućnosti u bilo kojoj opštini u Republici Srpskoj izglasaju opoziv načelnika, što je legitimno pravo, da i sami trebaju da snose jednu značajnu količinu odgovornosti za potez koji čine. Legitimno je smijeniti načelnika, ali ako su birači dali podršku tom načelniku to znači da oni koji su donijeli takvu odluku moraju za nju da odgovaraju. Suština je da se ovdje mora ispoštovati volja glasača o kojoj u novijoj istoriji malo ko vodi računa“, naglasio je Miličević.
On je dodao da je volja glasača u Tesliću bila da daju podršku i legitimitet skupštinskoj većini, koju od kako kad od 15 ili 18 odbornika čini 14 „preletača“ koji nisu u političkoj opciji u kojoj ih je narod izabrao 2016. godine, a koja blokira rad lokalnog parlamenta, blokira razvojne projekte i čini milionsku štetu građanima opštine Teslić.
„Kada to shvate poslanici u NS RS koji o tome trebaju da glasaju oni trebaju da donesu odluku o raspuštanju te lokalne skupštine. Nemam iluziju da će se to desiti, ali ću sa svoje strane u političkom smislu sve učiniti da do toga dođe. Referendum koji je održan nije riješio probleme opštine Teslić, ukoliko ne dođe do raspuštanja SO Teslić nastavlja se status kvo, a to u najkraćem znači da će se nastaviti blokada mnoštva razvojnih projekata, nema izgradnje, nema ulaganja, nema priliva novca u budžet opštine. Ukoliko ipak dođe do raspuštanja skupštine imenuje se privremeno tijelo koje obnaša ulogu skupštine i koje čine 3 predstavnika: jedan iz Ministarstva finansija, jedan iz Ministarstva uprave i lokalne samouprave i jednog predlaže načelnik opštine i onda to tročlano tijelo odlučuje umjesto skupštine o takvim projektima. Naravno da smatram da bi se bilo lakše i racionalnije razgovarati o takvim kapitalnim razvojnim projektima sa tri čovjeka koji dolaze ispred tako značajnih institucija, nego sa 15 ili 18 odbornika koji čine takvu skupštinsku većinu i koji su do sada blokirali sve te projekte“, rekao je Miličević i dodao da u tom slučaju Teslić po izbornom zakonu ne čekaju vanredni izbori za SO Teslić, jer se ulazi u izbornu godinu.
Miličević je istakao da je referendum održan trećeg marta u Tesliću veći od samog Teslića, te da lekcije iz Teslića nije iskoristila ni opozicija ni SNSD.
„Za SNSD, koji je vlast u Republici Srpskoj, to je bila idealna prilika da vrati vjeru u institucije prosječnom čovjeku. SNSD je mogao zajedno sa svojim koalicionim partnerima da ispoštuje procedure i zakone koje je sam donio, da se vrati povjerenje u Ministarstvo lokalne samouprave, u Vladu, u Narodnu skupštinu, da se pokaže odbornicima da su neodgovorno radili svoj posao i donosili neodgovorne odluke, oštetili budžet opštine za milione maraka itd, ali oni tu priču nisu iskoristili da treba vjerovati institucijama i da demokratija postoji. S druge strane opozicija u Republici Srpskoj je mogla da na referendumu u Tesliću gradi ozbiljnu priču i pokrene ozbiljne inicijative za izmjene izbornog zakona. Ne treba zaboraviti jednu činjenicu da smo mi u Tesliću uspjeli po prvi put da dokumentujemo i dokažemo pokušaj izborne krađe na održanom referendumu, ubacivanje listića, zamjenu vreća sa glasačkim listićima na 3 mjesta , podnijeli krivične prijave koje su krenule u nekakvu istragu koja sada stoji u nekom ćorsokaku, ali će se zaršiti jednog dana. Ti materijalni dokazi su jasan put kako je uhvaćena izborna krađa i šta treba učiniti da se ona spriječi zbog nekih budućih lokalnih ili republičkih izbora“, rekao je Miličević.