Predsjednik Glavnog odbora Srpske demokratske stranke, Milan Miličević, smatra da se novac za izgradnju mreže autoputeva u Republici Srpskoj i BiH, umjesto dodatnog opterećenja ekonomije i građana putem novih izlišnih prijedloga za povećanje akciza na gorivo, može obezbijediti iz postojećih prihoda zajedničkih organa BiH – ukidanjem Oružanih snaga, koje nisu opravdale svoju svrhu i postojanje.
Prema Miličevićevim riječima, Oružane snage BiH koštaju nas godišnje 300 miliona KM ili trećinu budžeta zajedničkih institucija i imaju oko 10.000 profesionalnih vojnika i oko 1.000 civilnih službenika, a za koje svake godine zbog određenih godina starosti, izdvajaju se ogromna sredstva za otpremnine. S obzirom na perspektivu da sve zemlje regiona budu članice Evropske Unije, a okruženi smo sa samo 3 zemlje, svrsishodnost postojanja Oružanih snaga BiH nema perspektivu, pogotovo u ovom obimu.
Umjesto njih korisnije bi bilo uvesti gardu pri predsjedništvu BiH, koja bi imala ceremonijalnu i protokolarnu funkciju, a formirati specijalne vatrogasne jedinice za slučajeve elementarnih nepogoda i požara, posebno aktuelnih ove godine, gdje se OS BiH nisu proslavile, predlaže Miličević. Dodaje da bi se status sadašnjih pripadnika OS riješio preko postojećih otpremnina, kao i programa, podsticaja i sredstava za zapošljavanje.
Miličević naglašava da ukidanjem Oružanih snaga imali bi na raspolaganju u roku 10 godina sredstva od 3 milijarde KM, samo rasterećenjem budžeta od stavke za oružane snage, a prodajom vojne imovine takođe dodatna ogromna sredstva, koja ako bi se uložila u izgradnju mreže autoputeva, bila bi više nego dovoljna da u sledećih 10 godina zadovolji potrebe Republike Srpske i BiH, bez dizanja akciza i bez potrebe dizanja kredita i plaćanja ogromnih kamata.
U tom slučaju realna je priča i finansirali bi se iz realnih izvora i autoput Doboj-Brčko-Bijeljina, Sarajevo-Tuzla-Bijeljina, kao i Beograd-Sarajevo preko Užica, aktuelni pravac 5C, kao i autoput Banjaluka-Mlinište-Split, te Banja Luka-Prijedor-Novi Grad, tvrdi predsjednik Glavnog odbora SDS.
Miličević je takođe dodao da bi se ovim potezom riješila i aktuelna bolna pitanja vojne imovine, kao i pitanje vojne neutralnosti, te smatra da umjesto deklaracije u NS RS po tom pitanju, mnogo korisnija i sveobuhvatnija po interese Republike Srpske bila bi deklaracija o demilitarizaciji BiH. Bezbjednost BiH u svakom slučaju garantovana je budućim članstvom u EU, ali i današnjim prisustvom Unije u BiH.
Ovakvo riješenje nije bez presedana u svjetskoj praksi, koje već imamo na primjeru Islanda i još nekolicine zemalja, a ovim potezom bi se i povećao stepen međunacionalnog povjerenja u BiH, sa svim njenim specifičnostima, smatra Miličević.