Naporni treninzi i fizičke pripreme, sprovođenje opštih i specijalnih taktičkih radnji, simulacije i pokazne vježbe, koje policijskim službenicima daje realističniju sliku svega što ih očekuje, a onda i primjena svega naučenog u situacijama, kada je zbog rizičnosti policijske akcije potrebno angažovanje profesionalno obučenih snaga, predstavlja sliku jednog radnog dana svakog pripadnika žandarmerije.
Od dolaska na radno mjesto do završetka smjene, koja traje 12 časova, pripadnike žandarmerije očekuju naporni zadaci, čijim izvršenjem oni daju potvrdu spremnosti i profesionalnosti, koja je neophodna za obavljanje najsloženijih radnji i operacija, što se smatra i osnovnim zadatkom ove jedinice.
„Biti pripadnik žandarmerije znači voljeti ovaj posao, živjeti za njega. Velika su odricanja svakog pojedinca u jedinici, ali svaki od nas daje svoj maksimum“, rekao nam je jedan od pripadnika, a mi vodeći se željom da to i provjerimo i upoznamo se sa poslovima koje žandarmerija obavlja, odlučili smo da provedemo neko vrijeme u razgovoru i sa njima.
U terminu kada je novinarska ekipa portala banjaluka.net stigla u bazu jedinice žandarmerije u Banjaluci jedan dio pripadnika već je, zbog hitne intervencije bio upućen na zadatak, pa smo o poslovima, zadacima, policijskim akcijama, naoružanju i obuci žandarmerije razgovarali tek sa nekolicinom od njih.
U jednom su se svi usaglasili. Adrenalin, briga o bezbjednosti svih svojih sugrađana, te ljubav prema svojoj zemlji i želja da joj se časno i dostojanstveno služi, dovela ih je u ovu elitnu jedinicu MUP-a.
„Jedna od odlika svakog pojedinca u jedinici žandarmerije jeste fleksibilnost u razmišljanju, da se lako, jednostavno i brzo prilagođava svakoj novonastaloj situaciji, da se fokusira na rješavanje svakog problema. Iako u našoj jedinici nemamo zvanični slogan, imamo strateški cilj, a on je da u svakom trenutku budemo osposobljeni, obučeni i spremni da odgovorimo svim izazovima na najbolje načine, da riješimo zadatak i situacije koje su postavljene pred nama i to sve u službi i u korist naših građana“, rekao nam je pripadnik jedinice žandarmerije, organizovane pri Upravi policije RS.
Nije rijedak slučaj da mladići i djevojke nakon završene Policijske akademije maštaju da obuku uniformu pripadnika žandarmerija, ali samo onim najsposobnijim i najistrajnijim to i uspije. Ipak, do toga, sve i da uspiju, dijeli ih dugačak put isprepleten brojnim preprekama, koje prelaze samo oni koji shvate i prihvate sav teret koji ovaj posao sa sobom nosi. Jak motiv ponekad nije dovoljan, pa tako na samom početku uslijed nedostatka fizičke spreme većina njih i odustane.
Jedan od onih kojima je odricanje i naporan rad pošao za rukom i doveo ga u skoroosnovanu jedinicu žandarmeriju je i jedan od naših sagovornika.
„Nakon završene Policijske akademije dvije godine sam radio kao policijski službenik opšte nadležnosti u Policijskoj stanici, na poslovima regulisanja saobraćaja, održavanja javnog reda i mira, sprečavanja i sankcionisanja nasilja u porodici i sličnim poslovima. Želio sam da napredujem u službi zbog čega sam konkurisao u jedinicu žandarmerije Banja Luka. Prošao sam konkursnu proceduru, završio tromjesečnu osnovnu u naprednu obuku i počeo da radim“, počinje priču naš sagovornik i dodaje da su ga pored ljubavi prema ovom pozivu, privukao i prostor za lično napredovanje, koji služba u ovoj jedinici nudi.
„Želio sam da napredujem i usavršavam se, a za to u ovoj jedinici imam mogućnost. Volim ovaj posao i ponosan sam na to što zajedno sa svojim kolegama mogu građanima da obezbijedim sigurniji život u Republici Srpskoj.“
Opisujući svoj prvi zadatak u jedinici žandarmerije, naš sagovornik koristi riječi uzbudljivo i interesantno, dok kao razloge navodi ozbiljniji i profesionalniji pristup akcijama, sa kojima se do tada u redovima opšte policije nije susretao.
„Posao koji sada radim se dosta razlikuje od svega onog što sam radio dok sam bio u Policijskoj stanici, pa je moj prvi susret sa ovim pozivom protekao u znaku uzbuđenja i neizvjesnosti. Bilo je to za mene novo iskustvo, ali zahvaljujući prethodnoj kvalitetnoj obuci dobro sam se snašao. Naš posao je zahtjevniji i iz razloga što kao pripadnik žandarmerije, trebam da budem dostupan 0-24h i spreman na angažovanje ukoliko bude potrebe. Jedno od odricanja je svakako i to što, iako imamo precizno radno vrijeme, uvijek moramo biti u pripravnosti za slučaj hitne intervencije“, ističe naš sagovornik.
Iako je proteklo tek nekoliko mjeseci od njegovog angažovanja, naš sagovornik dodaje da je žandarmerija ispunila njegova očekivanja.
Obuka pripadnika žandarmerije
Potraga za informacijama o organizaciji obuke nas odvodi do Centra za obuku u Zalužanima, gdje zatičemo nekoliko pripadnika koji u uslovima savremeno opremljenog prostora svakodnevno sprovode vježbe fizičke pripremljenost i taktičkih dejstava. Pored toga, polaznici u sklopu obuke prolaze i kroz ‘vatrenu obuku’, ali i psihološku pripremu.
„Obuka traje tri mjeseca, sastoji se od osnovne i napredne obuke u okviru Centra za obuku. Kada se raspiše konkurs za popunu radnih mjesta u jedinici žandarmerije, pravo da konkurišu imaju policijski službenici, koji su već zaposleni u MUP-u sa najmanje godinu dana staža i sa prethodno završenom Policijskom akademijom. Nakon raspisivanja konkursa i prijema prijava otpočinje proces selekcije, koja se zasniva na fizičkim provjerama i ispitivanju posebnih uslova, a to se prije svega odnosi na provjeru dosadašnjeg rada prijavljenog, da li je nagrađivan i slično. Fizičke pripreme su izuzetno naporne, pa veliki broj ljudi već tada odustane. Kada prođu te provjere, dolaze u jedinicu i automatski se šalju na obuku, nakon koje oni postaju punopravni članovi jedinice žandarmerije“, pojašnjava nam jedan od pripadnika žandarmerije.
Na onima koji se tokom selekcije pokažu najboljima predstoji težak zadatak, jer kroz zahtjevnu obuku treba da opravdaju razloge zbog kojih su baš oni odabrani za ovu jedinicu, pred kojom su velika očekivanja.
„Fizička obuka se sastoji iz opšte fizičke i specijalne fizičke pripreme. Što se tiče opšte fizičke pripreme, radi se na vježbama snage, izdržljivosti i kondicije. Imamo sale na otvorenom, poligone i u zavisnosti od vremenskih uslova, čekaju nas instruktori iz Centra za obuku koji obuku i realizuju, sa kojima radimo ili na poligonu ili u teretani, u zavisnosti od njihove procjene. To se smatra fizičkim pripremama. Kada se završi taj dio, koji traje mjesec dana, prelazi se na napredniji dio obuke, specijalna fizička obuka. To su prije svega borilačke vještine, uglavnom karate, džudo i kik boks, pomoću kojih učimo odbranu od napadača, naoružanog, nenaoružanog, tehnike savladavanja otpora i slično“, dodaje naš sagovornik.
Sa fizičkom pripremom se proces obuke ne završava, pa tako pripadnike jedinice žandarmerije očekuje i taktička i vatrena obuka.
„Što se tiče taktičke obuke, ona se sastoji iz opšte taktike i taktike specijalnih dejstava, odnosno ruralne koja se sprovodi u ruralnim uslovima i urbane taktike, koja se sprovodi u urbanim uslovima i uglavnom podrazumijeva vježbe upada u objekte, hapšenje lica koja se nalaze u objektima, vozilima i slično. Kroz vatrenu obuku učimo načine upotrebe vatrenog oružja i ona se sastoji iz dva dijela, osnovne i napredne. U osnovnoj se radi sa kratkom cijevi, odnosno pištoljem. Rade se različita gađanja, precizna, interventna, poligoni sa preprekama, mijenjanje okvira i radi se u okviru prve polovine obuke. U naprednoj obuci, počinjemo se dugom cijevi, koja tada postaje primarno naoružanje, jer se sve radi sa dugom cijevi uz primjenu kombinovane metode, odnosno tranzicije sa primarnog na sekundarno oružje, sa puške na pištolj“, ističe jedan od pripadnika.
Nakon uspješno završene tromjesečne obuke pripadnici dobijaju sertifikate i postaju punopravni članovi jedinice žandarmerija, ali se time njihovo usavršavanje ne završava, jer ih i tokom službe očekuju zahtjevne vježbe kako bi svakodnevno mogli odgovoriti zahtjevima koji se pred njih postavljaju. Alpinistička i snajperska obuka samo su neke od priprema koje ih očekuju po prijemu u jedinicu.
Žandarmerija ne zna za strah
Pružajući pomoć redovnim policijskim snagama, učestvovanjem u složenijim i zahtjevnijim policijskim akcijama, pripadnici žandarmerije se svakodnevno susreću sa novim izazovima i prijetnjama, ali želja da ispune očekivanja koja pred njih svi postavljamo čini da u i najrizičnijim situacijama strah nestaje. Cilj je jasan – bezbjednost građana na prvom mjestu.
„Po dolasku na radno mjesto rukovodioci nam saopštavaju plan rada za taj dan. Uglavnom jedan tim se rasporedi na intervencije, gdje taj dan učestvujemo u sprovođenju komplikovanijih i zahtjevnjih policijskih akcija u sadejstvu sa redovnim policijskim snagama, dok drugi dio smjene ostaje u bazi i učestvuje u sprovođenju redovnih aktivnosti“, počinje priču jedan od pripadnika jedinice Žandarmerije, organizovanoj pri Upravi policije RS.
On dodaje da je za svakog pripadnika od izuzetne važnosti da u svakom momentu bude fizički pripremljen za zadatke koji ga taj ili drugi dan očekuju. Iz tog razloga, onaj dio jedinice koji ostaje u bazi očekuju naporni treninzi i vježbe.
„Za vrijeme dnevne smjene dio pripadnika odnosno tima koji taj dan radi po rasporedu nalazi se na izvršavanju određenih, konkretnih zadataka, pružajući pomoć drugim policijskim upravama, dok ostatak tima, odnosno dio jedinice koji se nalazi u bazi izvršava redovno poslove i zadatke u skladu sa planom obuke. To se prije svega odnosi na to da su za vrijeme radnog vremena dužni da izvedemo fizičku i taktičku obuku. U određeno vrijeme dana izvodimo prvo fizičku obuku, a zatim nakon određenog perioda pauze slijedi taktička obuka koju izvršavamo unutar tima, zajedno sa rukovodnim timom“, ističe naš sagovornik.
Obuka koja se sprovodi za vrijeme radnog vremena zadužena je za održavanje fizičke pripremljenosti i priprema pripadnika za nove bezbjednosne izazove, kao i provjeru spremnosti kojoj su svake godine podvrgnuti pripadnici žandarmerije.
„Što se tiče obuke koju sprovodimo za vrijeme radnog vremena, a koja se odnosi na fizičku obuku, podijeljena je na dva segmenta – opšta fizička pripremljenosti i specijalno fizičko obrazovanje. Opšta fizička pripremljenost podrazumijeva da iz dana u dan moramo da podižemo svoju formu, budemo utreniraniji. Ti treninzi se rade u skladu sa planom, ali u većini slučajeva to su individualni treninzi, nakon kojih sami pripadnici mogu da zadovolje određene norme koje su neophodne i za ulazak i za opstanak u žandarmeriji. Što se tiče specijalnog fizičkog obrazovanja, tu imamo određene zahvate, poluge, bacanja koja su neophodna prilikom hapšenja i lišavanje slobode lica, gdje su dominantni borilački sportovi“, dodaje jedan od pripadnika.
Pravi test, ipak pripadnici ove jedinice polažu na terenu, kada se licem u lice nađu na zahtjevima i izazovima koje podrazumijeva bavljenje ovom profesijom.
(banjaluka.net)