Ministar bezbjednosti u Savjetu ministara BiH Dragan Mektić izjavio je da je Pravilnik o industrijskoj bezbjednosti donesen na osnovu člana 15 Zakona o zaštiti tajnih podataka da bi domaće kompanije mogle da dobiju sertifikate za učestvovanje u povjerljivim projektima, a ne samo da te poslove dobijaju kompanije iz inostranstva.
Mektić je objasnio da kompanije ne mogu da se jave na tender bez sertifikata koji im omogućava da su akreditovane sa stanovišta industrijske bezbjednosti.
“Nijedna kompanija iz BiH ne može se javiti na tender koji planiramo da raspišemo u vezi sa elektronskom razmjenom kriptovanih podataka, vrijednosti 1,5 miliona evra jer nemaju taj sertifikat”, naveo je Mektić na konferenciji za novinare u Banjaluci.
On je dodao da su tražili mišljenje Republike Srpske, odnosno Ministarstva industrije, energetike i rudarstva, ali da nije bilo konkretnih primjedbi osim da se nadležnost vrati entitetima.
“Nemam ništa protiv, vi ste tu nadležnost prenosili kada ste vršili izmjene Zakona o zaštiti podataka”, rekao je Mektić i dodao da su primjedbe Ministarstva unutrašnjih poslova ugrađene, osim da se pravilnik povuče i o tome ne raspravlja na Savjetu ministara BiH.
On je upitao da li je suština ove priče da se privreda i građani drže na pragu standarda, ljudskih prava i nedozvoliti da se pokuša nešto uraditi kroz projekte i na taj način manipulisati sa narodom.
Mektić tvrdi da nema nikakvih novih nameta privredi, jer je riječ o dobrovoljnom principu ko želi da radi te poslove i dobije sertifikat.
Govoreći o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona BiH, Mektić je naveo da će srpski ministri u Savjetu ministara BiH te izmjene podržati ukoliko budu prihvaćene primjedbe iz Srpske.
On je rekao da se u primjedbi Vlade Srpske nalazi negiranje genocida, ali pod uslovom ili sa vjerovatnoćom da će to da proizvede nasilje kao odgovor na negiranje genocida.
“Tražili smo da se unese onako kako je stajalo u dokumentu Vlade Srpske i kada smo vidjeli na prošloj sjednici da Ministarstvo pravde BiH nije uvažilo te primjedbe, nismo htjeli da prihvatimo”, pojašnjava Mektić.
On je dodao da predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik srpske ministre na nivou BiH optužuje da su izdajnici, te upitao da li se izdajom može smatrati i to što se za vrijeme rata u BiH branila Republika Srpska i srpski narod.
Mektić je naglasio da je bio borac u proteklom ratu i da ne može da dozvoli da mu osobe koje su, kako kaže, pobjegle govore šta je izdaja.
On je rekao da Dodik treba da kaže narodu odakle mu 200.000 evra koje je, kako kaže, krajem maja iz Srbije unio u Srpsku.
Mektić je rekao da je novac unesen legalno u Srpsku, da je prijavljen na graničnom prelazu, ali da ne zna tačno kojem, te da to i nije bitno, već je bitno odakle Dodiku taj novac.
(Srna)