Rusija kao garant Dejtonskog sporazuma usmjerena je prema konstruktivnim i sadržajnim pregovorima sa BiH i u Sarajevu i u Banjaluci, izjavila je danas u Sarajevu Valentina Matvijenko, predsjednik Savjeta Federacije, gornjeg doma ruskog parlamenta.
“Zainteresovani smo za proširenje naše saradnje u svim oblastima, i to sa oba entiteta, sva tri konstitutivna naroda i svim građanima BiH”, poručila je Matvijenko obraćajući se delegatima Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH.
Ona je istakla da Rusiju raduje želja BiH za saradnju i da posebno cijene principijelno odbijanje BiH da se priključi nelegitimnim i represivnim mjerama i sankcijama protiv Rusije, kao i nezavisnu i samostalnu spoljnopolitičku liniju BiH.
Prema njenim riječima, jedan od ruskih prioriteta u spoljnoj politici jeste produbljivanje veza sa državama jugoistočne Evrope.
“Balkan za nas nije samo geografski pojam jer nas vežu viševjekovna zajednička istorija, kultura, jezik, vjera, osjećaj prijateljstva i uzajamnog razumijevanja”, navela je Matvijenko.
Ona se založila i za jačanje ekonmske, priovredne, kulturne, naučne i sportske saradnje BiH i Rusije.
“Sa BiH danas sarađuje 49 ruskih regiona. Naše zajedničke mogućnosti su velike – energetika, gas, poljoprivreda, informacione tehnologije, a bitna je i intreparlamentarna saradnja”, rekla je ona, dodajući da bi paralamentarci trebalo da pojačaju humanitarnu saradnju, te da poboljšaju status i prava ženske populacije i uloge žena u politici i ekonomiji.
Matvijenkova je naglasila da se u svijetu stvaraju novi centri političkog i ekonomskog interesa, kao i da SAD i njihovi prijatelji žele da i dalje imaju dominantnu ulogu na svjetskoj političkoj sceni.
“Rusija podržava međunarodno pravo i UN. Međutim, šta god da se desi u svijetu, neke sile, bez dokaza i bez činjenica u svemu pokušavaju da optuže Ruse, a koriste se i lažima i prevarama. Tu je i medijski rat bez presedana, poput slučaj Skripalj, ili navodnog hemijskog napada u Siriji, što im je poslužilo kao izgovor za napad na tu nezavisnu državu, ali i za lažne optužbe i sankcije protiv Rusije”, kaže Matvijenkova.
Ona je upozorila na opasnost potpunog haosa ukoliko se takva loša praksa nastavi i podsjetila na napade na Irak i Libiju, kao i bombardovanje Jugoslavije.
“Rusija poziva na častan dijalog, na borbu protiv terorizma, na saradnju među državama i pridaje poseban značaj očuvanju mira i stabilnosti na Balkanu”, poručila je Matvijenkova.
Ona smatra da ulazak Crne Gore u NATO, bez podrške velikog broja građana te države nije demokratski čin i nije u redu, jer je tu riječ o urušavanju integriteta i suvereniteta, a nešto slično planira se i za Makedoniju.
Prema njenim riječima, Ruska Federacija je za stabilnost, mir i bezbjednost u BiH, jer su to ruski zadaci u okviru Savjeta za sporvođenje mira u BiH /PIK/.
Matvijenko je podsjetila da je Rusija pomogla stvaranje BiH i da je Dejtonski sporazum alfa i omega budućnosti BiH, njenih konstitutivnih naroda, entiteta i svih građana.
“Rusija ne vidi nikakav razlog za promjenu Dejtona, pogovoto ako neko spolja na tome insistira”, rekla je ona.
Matvijenkova je navela i da Rusija smatra da neophodna reforma institucija BiH u pravosuđu, Ustavnog suda, Suda i Tužilaštva BiH, da bi bili efikasniji i nezavisniji u svom radu, te da nametanje međunarodnih recepata neće dovesti do kompromisnih rješenja.
Ona je izričita u stavu da je vrijeme da OHR ode iz BiH, da prestane protektorat, jer to ponižava njene građane, koji treba da sami odlučuju o sudbini svoje zemlje.
Matvijenkova je dodala da nije dobar ni ultimatum koji velike sile stavljaju pred druge države poput “ili EU ili Rusija”, jer to mora biti samostalna odluka država i naroda.
Za Rusiju je, pojašnjava ona, raznolikost odlika identiteta i međuetničkog dijaloga, koje sazrijeva kroz istoriju. “U Rusiji smo ubijeđeni da se u BiH može na racionalann način riješiti svaki problem, i u tome će uvijek imati našu podršku jer mi smo jedan od garanata Dejtonskog sporazma”, navela je Matvijenkova u obraćanju delegatima Doma naroda Parlamenta BiH.
Nakon ovog obraćanja, u holu parlamenta BiH uslijedile su izjave za novinare Matvijenkove i predsjedavajućeg Doma naroda BiH Ognjena Tadića.
Predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Ognjen Tadić rekao je danas u Sarajevu da BiH nije uvela nikakve sankcije i restriktivne mjere Rusiji i da će tako da bude i ubuduće.
Tadić je u izjavi medijima sa predsjednikom Savjeta Federalne skupštine Rusije Valentinom Matvijenko istakao da je stav BiH da međunarodne probleme treba rješavati u skladu sa pravilima međunarodnog prava i poretka, te da sve ostalo nije dobra alternativa.
Tadić je naglasio da Rusija ima principijelan stav kada je riječ o poštivanju Dejtonskog mirovnog sporazuma i aktivan stav u Savjetu za sprovođenje mira u BiH, odnosno Savjetu bezbjednosti UN o tome.
“Mi smatramo da glavni sadržaj naših odnosa treba da bude u vezi sa ekonomijom, pravosuđem, međusobnom podrškom u oblasti nauke i obrazovanja, kulture i bezbjednosti”, naveo je Tadić.
Prema njegovim riječima, postoji obostrani interes za čvršće i bolje odnose parlamenata i obje zemalje u cjelini, posebno na multilateralnim i bilateralnim planovima koji omogućavaju svim predstavnicima BiH i Rusije da sarađuju na dobrobit ovih zemalja.
Matvijenko je istakla da je BiH važan partner Rusiji na Balkanu i da je Rusija zainteresovana za uzajamno korisnu saradnju sa dva entiteta, tri konstitutivna naroda i cijelom BiH.
Ona je navela da je trgovinska razmjena BiH i Rusije prošle godine porasla za 44 odsto.
“Saglasili smo se da postoje veliki neiskorišćeni resursi u okviru naše saradnje i da bi trebalo da uložimo napore radi suštinske diversifikacije naše robne razmjene koji će da bude od koristi za dalji razvoj i unapređenje saradnje”, istakla je Matvijenko.
Prema njenim riječima, ruske kompanije investiraju u privredu BiH, a posebno u modernizaciju prerade nafte.
Ona je naglasila da ruska kompanija “Zarubežnjeft” zapošljava mnogo ljudi u BiH i da je veliki poreski platiša.
“Drago nam je da se aktivno vodi politički dijalog na relaciji ministarstva inostranih poslova dvije zemlje, kao i da se odvija uzajamno korisna komunikacija u vezi sa razvojem ekonomske saradnje i zajedničkog djelovanja ministarstava, odgovarajućih zajedničkih tijela, i okviru međuvladinog komiteta za trgovinsko-ekonomsku i naučno-tehničku saradnju”, naglasila je Matvijenko.
Ona je navela da je bilo riječi i o pitanju razvoja humanitarne saradnje i unapređenja zajedničkog djelovanja u sferi nauke i kulture.
Matvijenko je dodala da su na zajedničkom sastanku ruske delegacije i predstavnika Parlamentarne skupštine BiH razmotrene konkretne sfere saradnje dvije zemlje.
“U naše nemirno vrijeme parlamentarni dijalog je potrebniji nego ikad”, konstatovala je Matvijenko.
Prethodno je Matvijenkova je na početku posjete BiH, po dolasku u Sarajevo, položila vijenac ispred Vječne vatre.
Programom posjete za sutra u 9.00 časova predviđen je sastanak Matvijenkove sa članovima Predsjedništva BiH.
Nakon posjete Sarajevu, članovi ruske delegacije sastaće se sutra u Banjaluci sa predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i rukovodstvom Narodne skupštine na čelu sa predsjednikom Nedeljkom Čubrilovićem.
Matvijenkova bi sutra trebalo da se obrati i na svečanoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske.
(Srna)