Predsjednik Narodnog demokratskog pokreta (NDP) Dragan Čavić, optužujući Marka Pavića predsjednika Demokratskog narodnog saveza (DNS) da je znao za malverzacije u poslovanju kompanije „Arcelor Mittal” Prijedor i Rudnika “Ljubija”, saznanja je dobio od jedne strane obavještajne službe koja je za potrebe „Arcelor Mittala“ dokumentovala isplatu 10 miliona evra za obezbjeđivanje povoljnosti kako bi ta firma pobijedila u privatizaciji neprivatizovanih 35 odsto dijela rudnika Ljubija .
Scenario pregovarača iz Mittala i Marka Pavića bio je da on uzme novac i da se zauzvrat izbori za njih u privatizaciji Ljubije, a da se sve pripiše Miloradu Dodiku.
Po našim saznanjima, ti dokazi bi poslije bili korišteni u tzv. srpskoj verziji afere „Sanader“. Međutim, Dodik je na vrijeme obaviješten o namjerama, te sada on drži Mittal, ali i Marka Pavića u šaci.
Svojevrsno priznanje desilo se na sastanku u Beču 23. oktobra 2015. godine, kada su predstavnici Arcelor Mitala odustali od učešća u privatizaciji dijela kapitala rudnika željezne rude Ljubija iz Prijedora. Na skupu u Beču koji je organizovan da bi se izgladili problemi između Vlade RS i Mitala, pored Marka Pavića, koji uporno tvrdi da sa rudnikom nema ništa, i predstavnika Mitala, učestvovali su i ministri Petar Đokić i Zoran Tegeltija.
Ovo malo podsjećanje na minule događaje u stvari je i odgovor na pitanja koja su odnedavno otvorena u DNS-u, a kulminirala su samo nekoliko dana prije formiranja Parlamenta RS i smjene potpredsjednika DNS-a Nedeljka Čubrilovića. Znajući da je Marko Pavić pohotan na novac, mada je u skoroj prošlosti preživio dva moždana udara, grupa “mangupa”, koje Spomenka Stevanović naziva i tajkunima u stranci, pokušavaju da od “senilnog starca” preuzmu kontrolu, kako bi u narednom periodu vratili novac uložen u odlazećeg predsjednika Marka Pavića.
U dostupnim dokumentima, Pavić je “mangupima” prodao stranku za pet miliona KM. Scenario je predviđao da se nakon istorijskog uspjeha na izborima on povuče sa mjesta predsjednika, a da se njih nekoliko, kao što su Milan Radović, Vedran Jarić, Veselko Malbašić i Nedeljko Kesić, kasnije pitaju o raspodjeli ministarskih, direktorskih i ostalih izvršnih funkcija u RS. Time bi vratili uloženi novac u predsjednika stranke, ali i postali većinski gospodari RS. Dogovor je predviđao i da se za predsjednika podrži Vukota Govedarica, a sve pod pokroviteljstvom stranaca, koji su takođe izdvojili značajna sredstva.
Marko Pavić je sada u gotovo bezizlaznoj situaciji. Ako se na Glavnom odboru ne riješi Nedeljka Čubrilovića, moraće vratiti već doznačeni novac darodavcima-potpredsjednicima. Ako većina delegata bude protiv smjene Nedeljka Čubrilovića, onda je vrijeme da i on, kao Mladen Ivanić, postane počasni predsjednik stranke koju je stvorio i uništio.
(FB profil: Zoran Šarenac)