Na društvenim mrežama pojavila se vest da je preminuo Grk koji je tokom NATO bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije iskazao otpor agresiji na “bratsku zemlju”.
“Umro je Stefanos Panajotis, čovek koji je 1999. za vreme bombardovanja Srbije i Crne Gore organizovao proteste, blokirao aerodrome, sprečio poletanje NATO-aviona da ne bi bombardovali našu zemlju. Slava mu”, pisalo je na jednom od Tviter naloga, a ta objava je imala veliki odziv i vrlo emotivne reakcije.
Najčešće korišćene reči u vezi sa tom objavom bile su – reči zahvalnosti, “večna slava” i “čovek”.
Jedini problem je to što se tako nešto nije desilo.
Nije problem što Stefanos Panajotis nije umro, nego to što nije ni postojao. Ni grčki Gugl ne sadrži makar forenzičke tragove o tome da je neki Stefanos Panajotis nekada organizovao proteste, blokirao aerodrome i sprečio poletanje NATO aviona iz Grčke.
Jedino što postoji, to je čovek koji je na slikama koje su počele da kruže društvenim mrežama. Na slici je albanski poslanik Vanđel Dule, a u dva navrata je bio član Skupštine Saveta Evrope.
Tako je “sahranjen” živ čovek, pod imenom čoveka koji ne postoji.
Na ovaj način, jednim delom je u drugi plan bačeno stvarno herojstvo. U Srbiji je nekoliko murala posvećeno grčkom kapetanu Marinosu Ricudisu, koji je tokom bombardovanja odbio da bombarduje SRJ.
“Kao pravoslavac ne mogu da učestvujem u napadu na bratski narod”, rekao je tada Ricudis.
(Nedeljnik)