Ne postoji narod u Evropi čija se prava tako brutalno i neometano gaze, kao što je to slučaj sa srpskim narodom u sadašnjoj Crnoj Gori, koji čini trećinu stanovništva, rekao je lider Nove srpske demokratije Andrija Mandić.
On ističe da su Srbi svakodnevno izloženi stalnoj torturi, bezmalo, svih ovdašnjih medija i da se “na udaru države neprestano nalaze srpski jezik i Srpska pravoslavna crkva”.
Mandić smatra da crnogorska vlast pokazuje jasnu namjeru da pod firmom izgradnje građanske države nastavi sa asimilacijom srpskog naroda, odnosno njegovim prevođenjem u nacionalne Crnogorce.
“Krajnji cilj crnogorskog režima je svođenje Srba u Crnoj Gori na tri odsto, nakon čega bi im bio `velikodušno dodijeljen status nacionalne manjine`”, naveo je Mandić u autorskom teksu za crnogorski portal “IN4S”.
Lider Nove srpske demokratije ocijenio je da su Srbi građani drugog reda u Crnoj Gori, naglasivši da u crnogorskim organima državne uprave, odnosno na rukovodećim mjestima u prosvjeti, zdravstvu, pravosuđu i policiji, Srba gotovo da nema, kao ni u diplomatsko-konzularnim predstavništvima Crne Gore.
“Takva politika crnogorske vlasti prema Srbima nije ništa drugo do novocrnogorski nacionalizam i šovinizam kamufliran u verbalnu odoru građanskog multietničkog multikulturalizma i multikonfesionalizma. Da je to tako lako se može dokazati brojnim konkretnim primjerima”, ukazuje Mandić.
Mandić napominje i da se u školskim programima, naročito u udžbenicima istorije za osnovnu i srednju školu, “Srbi tretiraju kao rušilački i remetilački faktor, ne samo u Crnoj Gori, nego uopšte u regionu, i kao jedini i isključivi krivac za sva negativna dešavanja na Balkanu u posljednjih sto godina”.
On naglašava da isti negativan tretman Srbi imaju i na Televiziji Crne Gore, koja je, navodno, javni servis svih građana ove zemlje, istakavši da se za književno-umjetnička i naučna djela nastala na srpskom jeziku i ona čiji su autori Srbi, “iz državnog budžeta ne izdvaja nijedan cent”.
“Srpski jezik, koji je u Crnoj Gori dominantan sa 45 odsto govornika, svrstan je u kategoriju jezika drugog reda, dok je za službeni jezik proglašen lingvistički i istorijski nepostojeći takozvani crnogorski jezik za koji se opredijelilo 35 odsto stanovništva na posljednjem popisu”, ističe Mandić.
On podsjeća da sadašnji odnos vlasti Mila Đukanovića prema Srbima najbolje ilustruje činjenica da predsjedniku Nove srpske demokratije nije dozvoljeno da na poziv predsjednika Srbije otputuje u Novi Sad na sastanak predstavnika Srba iz regiona sa rukovodstvom Srbije, Republike Srpske i patrijarhom srpskim Irinejom.
Prema njegovim riječima, dosadašnji pokušaji predstavnika srpskog naroda u Skupštini Crne Gore da se srpsko pitanje stavi na dnevni red, odnosno da se postavi pitanje elementarnih ljudskih prava Srba u Crnoj Gori, tretiraju se kao nacionalizam i udar na takozvani crnogorski demokratski projekat.
“Treba uporno da tražimo da se obezbijedi nacionalna ravnopravnost koja se mora garantovati novim ustavnim i zakonskim mehanizmima, kakvi postoje u višenacionalnim državama sa sličnom nacionalnom strukturom”, navodi Mandić i dadaje da Srbi u Crnoj Gori traže za sebe kolektivna prava, odnosno ono što svi drugi imaju.
On ističe, da bi opstali – Srbi moraju steći pravno priznanje, odnosno status konstitutivnog naroda, te proporcionalnu zastupljenost u organima državne uprave i kulturno-prosvjetnu autonomiju.
“Iz razgovora sa našim sunarodnicima koji žive na srpskim prostorima izvan današnje Srbije shvatili smo da je situacija slična prilikama u Crnoj Gori, a da su tendencije vlasti svuda iste – smanjiti broj Srba i nametnuti im takozvani državni nacionalizam”, napominje Mandić.
(Srna)