Odlaskom Špirića sa mjesta predsjedavajućeg komisije, Izetbegović i Osmica su odahnuli. Odahnuo je nakratko i SDS koji je, zbog krajnje odanosti svom koalicionom partneru /SDA/, postao gluv i slijep na posljedice do kojih ga takav potez može dovesti. Međutim, to što je inicijativa u potpunosti suprotna interesima Republike Srpske, jer ostavlja obavještajni sektor bez toliko potrebne kontrole, potpuno je neprihvatljivo i nedopustivo. Njene posljedice će se tek osjetiti u vremenu koje dolazi.
Javnost je upoznata da je na posljednjoj sjednici Predstavničkog doma Parlamentrane skupštine BiH, na inicijativu SDS-a, bez ikakvog dokaza i bez neophodne procedure, smijenjen poslanik SNSD-a Nikola Špirić sa mjesta predsjedavajućeg Zajedničke komisije za nadzor na radom Obavještajno-bezbjednosne agencije /OBA/ BiH.
Ovo je prvi slučaj u Parlamentarnoj skupštini BiH od njenog nastanka, da poslanika, predsjedavajućeg nekog radnog tijela, smijeni Predstavnički dom parlamenta BiH. Sam čin smjene neprihvatljiv je iz najmanje dva razloga – to što su predstavnici jednog srpskog kluba /SDS/ inicirali smjenu predstavnika drugog srpskog kluba /SNSD/, teško se može opravdati.
Međutim, to što je inicijativa u potpunosti suprotna interesima Republike Srpske, jer ostavlja obavještajni sektor bez toliko potrebne kontrole, potpuno je neprihvatljivo i nedopustivo. NJene posljedice će se tek osjetiti u vremenu koje dolazi.
UMJESTO DA SE OTKLONE SUMNJE U NEZAKONIT RAD OBA-e, SDS STAO NA STRANU SDA
Već dugo vremena, na različitim nivoima u BiH, govori se o evidentnim problemima u radu OBA BiH, uz optužbe da se ista nalazi pod direktnom kontrolom lidera SDA Bakira Izetbegovića, čiji je povjerljivi čovjek, direktor Agencije Osman Mehmedagić Osmica. I umjesto da se parlamentarcima omogući potpuni parlamentarni nadzor nad radom ove agencije i otklone sumnje u njen nezakonit rad, SDS se odlučio da stane na stranu SDA i odbrani njen kadar.
Odlaskom Špirića sa mjesta predsjedavajućeg komisije, Izetbegović i Osmica su odahnuli. Odahnuo je nakratko i SDS koji je, zbog krajnje odanosti svom koalicionom partneru SDA, postao gluv i slijep na posljedice do kojih takav potez može dovesti Republiku Srpsku.
Ključno pitanje je ko će biti novi predsjedavajući Komisije, odnosno iz kojeg naroda? SDS ne može popuniti to mjesto, kako je planirano, jer ono, po pravilu, pripada opoziciji. Bošnjaci su odmah izjavili da to mjesto treba da pripadne njima i javno zahvalili SDS-u na pomoći da ga i dobiju.
S ciljem zaštite dostojanstva svojih poslanika, ali i političkih principa u zaštiti interesa Republike Srpske i srpskog naroda u BiH koje SNSD godinama zastupa u Sarajevu, Izvršni komitet SNSD-a je donio odluku da svi poslanici i delegati te stranke treba da podnesu ostavke na rad u komisijama i zajedničkim komisijama oba doma, čime bi inicijatori sramne odluke preuzeli odgovornost za ono što su sami priredili. Nema sumnje da će to svi i uraditi. Dakle, SNSD će u narednom periodu učestvovati u radu sjednica domova (Šefik Džaferović je završio predsjedavanje), ali ne i na sjednicama komisija.
Komisije-odbori, kao radna tijela oba doma Parlamentarne skupštine BiH, izuzetno su važni jer vode sveobuhvatniju raspravu o temama iz svoje nadležnosti, daju mišljenja, prijedloge i izvještaje domovima i obavljaju druge dužnosti propisane Poslovnikom. Nema plenarne sjednice domova, ako prethodno nisu održane sjednice komisija o tačkama o kojima će se voditi rasprava na sjednicama Predstavničkog i Doma naroda.
Interesantno je sagledati kakve posljedice će inicijativa SDS-a izazvati na budući rad oba doma parlamenta BiH – Predstavničkog i Doma naroda.
PREDSTAVNIČKI DOM
Predstavnički dom ima sedam stalnih komisija, koje broje po devet članova /osim sedme koja ima 12 članova/ i to su: Ustavno-pravna komisija, Komisija za spoljne poslove, Komisija za spoljnu trgovinu i carine, Komisija za finansije i budžet, Komisija za saobraćaj i komunikacije, Komisija za ostvarivanje ravnopravnosti polova i Komisija za pripremu izbora Savjeta ministar BiH.
Nakon podnošenja ostavki poslanika SNSD-a na članstvo u navedenim komisijama, SDS će morati da pored 10 mjesta u navedenim komisijama, koja je zauzimao do sada, popuni i sedam SNSD-ovih mjesta, što čini ukupno 17 mjesta u stalnim komisijama Predstavničkog doma.
Pored stalnih komisija, postoji i šest zajedničkih komisija oba doma, koje broje po 12 članova /poslanika i delegata iz Predstavničkog i Doma naroda/, a to su: Zajednička komisija za odbranu i bezbjednost, Zajednička komisija za nadzor nad OBA, Zajednička komisija za ekonomske reforme i razvoj, Zajednička komisija za evropske integracije, Zajednička komisija za administrativne poslove i Zajednička komisija za ljudska prava.
Nakon podnošenja ostavki poslanika SNSD-DNS na članstvo u zajedničkim komisijama, SDS će morati da, pored dosadašnjih 12 mjesta (sedam iz Predstavničkog i pet iz Doma naroda), popuni i dodatnih 12 koja su pripadala SNSD-DNS (pet iz Predstavničkog i sedam iz Doma naroda), što čini ukupno 24 mjesta u zajedničkim komisijama.
DOM NARODA
Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH ima tri stalne komisije koje imaju po šest članova, svaka komisija po dva člana iz srpskog naroda i to: Ustavno-pravna, Komisija za vanjsku trgovinu, poreze, carine, saobraćaj i komunikacije i Komisija za finansije i budžet.
SDS, nakon ostavki poslanika SNSD-DNS, uz dva mjesta koja trenutno drži, treba da popuni još četiri mjesta u ovim komisijama. Takođe, kako je naprijed već rečeno, dva delegata SDS-a moraju da popune i pripadajući dio u zajedničkim komisija.
EPILOG JEDNE POGREŠNE ODLUKE
Iz navedenog je vidljivo da će SDS morati da u komisijama Predstavničkog doma popuni ukupno 41 mjesto. Kada se taj broj mjesta podijeli sa brojem poslanika Saveza za promjene, svaki poslanik, učestvovaće u radu više od pet komisija!?
Navedeni podaci predstavljaju samo kvantitativne pokazatelje jedne nerazumne i pogrešne odluke čije posljedice će se teško moći sanirati. Ali, o tome treba da misle njeni vinovnici. O kvalitativnim pokazateljima budućeg komisijskog rada, ubrzo će se čuti.
(Dušanka Majkić/Srna)