U Čačku nijedna ulica neće nositi ime Sonje Savić, čuvene glumice rođene u ovom gradu – ova odluka je izazvala brojne i burne reakcije na društvenim mrežama.
„Jedno od objašnjenja je bilo da kada bi Sonja Savić dobila ulicu, to ne bi bila dobra poruka mladima zbog načina života koji je vodila”, rekla je Violeta Marković, odbornica u Skupštini Čačka za N1.
Ipak, iz Komisije za određivanje naziva ulica ovog grada rekli su da postoji mogućnost da neka ulica ponese njeno ime „kada na red dođe” imenovanje gradski park ili seosko naselje Donja Gorevnica u kome je odrastala.
Na društvenim mrežama mnogi su kritikovali obrazloženje čačanskih zvaničnika.
„Sonja Savić je mnogo više od bilo koje ulice”, napisala je jedna osoba na Tviteru.
Neki su postavili pitanje da li je isti kriterijum važio za sve po kojima ulice ili druga javna mesta u gradovima širom Srbije već nose nazive.
Bilo je i onih koji su naveli da treba odvojiti lični život umetnika od njegovog rada.
Neki pak smatraju da imenovanje ulice po Sonji Savić ni njoj samoj ne bi preterano značilo, a nude i druga rešenja.
Ima i onih koji su se složili sa zvaničnicima iz Čačka…
Ili ih ovo pitanje ni ne zanima.
Ko je bila Sonja Savić?
Sonja Savić je bila jugoslovenska i srpska glumica, a neke od najznačajnijih uloga je ostvarila u filmovima snimanim osamdesetih godina.
Rođena je u Čačku 15. septembra 1961. godine.
Prvi put se na filmu pojavila kada je imala šesnaest godina – igrala je Leptirovom oblaku Zdravka Randića.
Na Fakultet dramskih umetnosti u Beogradu se upisala već nakon drugog razreda gimnazije, gde je u klasi profesora Minje Dedića diplomirala 1982. godine.
Glumila je u velikom broju filmova poput ,Živeti kao sav normalan svet, Šećerna vodica, Davitelj protiv davitelja, Balkanski špijun, Una, Crna Marija i Mi nismo anđeli.
Dobitnica je mnogih priznanja od kojih su najznačajnije ,,Zlatna arena” u Puli, zatim ,,Carica Teodora” i „Ćele Kule” na Filmskim susretima u Nišu i nagrada žirija u Veneciji.
Poslednju glavnu ulogu je odigrala 2005. godine u filmu Jug jugoistok, a poslednje pojavljivanje je bilo na filmu Zabranjena ljubav.
Režirala je i nekoliko filmova, družila se sa Milanom Mladenovićem iz benda EKV i novotalasnom rokenrol ekipom iz Beograda, pokušala je da studira teologiju i nakon smrti je dobila poštansku markicu.
Preminula je od prekomerne upotrebe droge 23. septembra 2008. godine u stanu u Beogradu. Sahranjena je u Donjoj Gorevnici kraj Čačka.
Žene i imena ulica
Samo 4,48 odsto ulica u glavnom gradu Srbije nosi naziv po ženama. Često su to imena žena koje su bile majke ili supruge znamenitih muškaraca – poput ulica Majke Jevrosime, majke Marka Kraljevića, i Baba Višnjine, majke kneza Miloša Obrenovića.
Poverenica za zaštitu rodne ravnopravnosti Brankica Janković je u septembru prošle godine uputila predlog Skupštini Beograda da se pojedine ulice ponesu nazive po znamenitim ženama iz Srbije.
Neke od tih žena su Danica Tomić – prva pilotkinja u Srbiji, Marija Milutinović – prva žena koja se u Srbiji bavila advokaturom, Draginja Gavrilović – prva žena romanopisac kod nas, Jelka Bojkić Makavejev – prva žena u Kraljevini Jugoslaviji sa diplomom Veterinarskog fakulteta, Kosara Cvetković – prevoditeljka i fotografkinja i Milica Jakovljević Mir-Jam.
(BBC)